Trądzik kosmetyczny to zmiany skórne powstałe w reakcji na niektóre substancje zawarte w kosmetykach. Ich pojawieniu się dodatkowo sprzyja niewłaściwa pielęgnacja cery. W leczeniu istotne są zabiegi oczyszczania, tonizowania i nawilżania z zastosowaniem właściwych produktów.
Przyczyny i objawy trądziku kosmetycznego
Trądzik kosmetyczny to powszechna nazwa na zmiany skórne pojawiające się przede wszystkim w efekcie nieprawidłowo dobranych do cery kosmetyków pielęgnacyjno–higienicznych. Skład tych produktów może nie odpowiadać jej potrzebom. Czasem też utrudnia prawidłowe funkcjonowanie skóry, pozostawiając na niej tłusty film, prowadząc do przesuszania powierzchni skóry czy zapychając pory. Takie czynniki sprzyjają zwłaszcza nadreaktywności gruczołów łojowych, z których wydzielane w nadmiarze sebum blokuje drożność ich ujść, gromadząc się jednocześnie pod naskórkiem. W efekcie może dojść do miejscowych stanów zapalnych czy pojawienia się podpowierzchniowych nieregularności.
Nie tylko jednak źle dobrane kosmetyki mogą stanowić przyczynę problemu. Pojawieniu się zaskórników, grudek, prostaków i krostkowych wykwitów, które tworzą obraz trądziku kosmetycznego, sprzyja także używanie produktów pielęgnacyjnych w niewłaściwy sposób. Ryzyko zwiększa np. zbyt długie trzymanie maseczki na twarzy, zbyt agresywne pocieranie skóry podczas oczyszczania, niedokładne rozprowadzanie emulsji myjącej czy omijanie niektórych etapów demakijażu. Problemów tego typu nie zaleca się tuszować bardziej permanentnym makijażem ze względu na to, że może to nasilać efekt czopowania się porów oraz przetłuszczania i wysuszania. Rozwiązaniem jest dokładna pielęgnacja z zastosowaniem dermokosmetyków, choćby tych ze strony https://www.cetaphil.pl/linie-produktowe/pro-oil, które dzięki swoim właściwościom oczyszczają skórę z zanieczyszczeń, sebum i martwego naskórka oraz głęboko ją nawilżają. Wpływa to na tempo gojenia się podrażnień i sprzyja ograniczeniu pojawiania się nowych niedoskonałości.
Leczenie trądziku kosmetycznego
Walkę z problemem najlepiej rozpocząć od wykrycia produktu, który wywołał nieestetyczne zmiany i zastąpienia go odpowiednią dermokosmetyczną pianką czy emulsją. Tego typu produkty można stosować nie tylko w trakcie leczenia, ale też w ramach profilaktyki. Warto po nie sięgnąć bez względu na ilość zmian skórnych i ich lokalizację. Można ich używać zarówno na twarz, jak i na dekolt, kark czy ramiona. Dermokosmetyki najlepiej stosować do każdego rutynowego zabiegu oczyszczania, tonizowania i nawilżania. Zapewnia to kompleksową pielęgnację skóry. Bezwzględnie należy przy tym unikać mechanicznego wyciskania zaskórników czy grudek, co może nasilać problem, a dodatkowo prowadzić do powikłań, takich jak stany zapalne, blizny i przebarwienia. Warto natomiast zabiegi higieniczno–pielęgnacyjne przeprowadzać regularnie rano i wieczorem każdego dnia.