Często pierwszym krokiem do sukcesu okazuje się trafienie na właściwy pomysł. Tak właśnie w 2019 roku powstała oficyna wydawnicza Silver, która publikuje książki dla – jak sama nazwa wskazuje – silverek, czyli dojrzałych kobiet. W jej ofercie znajdą one życiowe, bliskie sobie historie.
Pomysł na biznes
Założycielką oficyny jest Iwona Krynicka. Po latach pracy w branży wydawniczej postanowiła wreszcie otworzyć własną działalność – również związaną z książkami, stanowiącymi jej największą pasję. To zrodziło potrzebę znalezienia niszy, żeby nie tracić energii na ściganie się ze świetnie radzącymi sobie na polskim rynku gigantami wydawniczymi. Pani Iwona odkryła, że jest grupa odbiorców, na której potrzeby lekturowe nikt dotąd nie odpowiadał. To silverzy, których przybywa z roku na rok i których potrzeby i oczekiwania wciąż gwałtownie się zmieniają. Założenie wydawnictwa przyczyniło się więc do zwiększenia różnorodności na rynku księgarskim, ale także dało pani Iwonie niezależność, o której zawsze marzyła.
Książki dostosowane do dojrzałych kobiet pod każdym względem
Celem wydawnictwa jest, by czytelniczki mogły się utożsamić z bohaterkami powieści. Przedstawia ono historie bliskie życiu i niosące pozytywne przesłanie, wbrew stereotypom, że w pewnym wieku nie czeka nas nic ciekawego. Bohaterki Silvera same kreują swój los, są silnymi, świadomymi siebie i swoich potrzeb osobami, często korzystającymi ze wsparcia innych kobiet.
Czytanie ma być przyjemnością, co wiąże się nie tylko z atrakcyjną fabułą, lecz także z samym wyglądem tekstu. Rodzaj czcionki, jej wielkość, odstępy między wierszami, szerokość marginesów czy odcień papieru są zgodne z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Okulistycznego. Dzięki temu książki Silvera może czytać każdy, nawet osoby, które nie są w stanie korzystać ze standardowo wydanych publikacji. W ofercie oficyny są także audiobooki i e-booki, ponieważ wciąż przybywa osób w dojrzałym wieku, które najchętniej sięgają po te nośniki.
Dbałość estetyczna
Wydawnictwu Silver zależy przede wszystkim na tym, by książki dawały odbiorczyniom radość i nadzieję, by pokazywały pozytywną stronę rzeczywistości. Ten przekaz zaczyna się już na poziomie opracowania graficznego. Powieści Silvera mają wyjątkowo estetyczne okładki, a egzemplarze zamawiane ze strony wydawnictwa są wysyłane z dekoracyjną wstążką, zasuszonym liściem, a na życzenie klienta z autografem autora.
Ciekawym rozwiązaniem jest także wygospodarowanie w wielu książkach miejsca na specjalny bonus i prezentację twórczości debiutujących autorów. Iwona Krynicka mówi: W ten sposób tworzymy platformę pomagającą pisarzom zaistnieć w świadomości odbiorów.
Wydawnictwo z pasją oparte na dialogu
Silver jest niewątpliwie niszowym, oryginalnym wydawnictwem, które powstało z pasji do książek i stało się odpowiedzią na potrzeby czytelnicze grupy, do której nikt przez długi czas nie trafiał z ofertą lekturową. I założycielka, i autorki prowadzą ciągły dialog ze swoimi czytelniczkami, wsłuchując się w ich potrzeby i starając się na nie odpowiadać. Moją misją jest publikowanie książek dla grupy, która przez długi czas była na rynku wydawniczym pomijana – dla silverów. Opowiadamy historie osób dojrzałych, mówimy o emocjach i relacjach, o odwadze, otwartości na świat i nadziei, nade wszystko jednak o radości życia w każdym wieku. Oficyna Silver to moja pasja, którą mam przyjemność dzielić z tysiącami czytelniczek i czytelników w Polsce – ciężko być szczęśliwszą – podsumowuje Iwona Krynicka.
BIO – Iwona Krynicka
Iwona Krynicka jest związana z rynkiem książki od ponad dwudziestu lat. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Kierowała pracą redakcyjną w wydawnictwach dziecięcych, poszerzając ich ofertę i tworząc nowe serie. Była inicjatorką Festiwalu Książki Dziecięcej Tere-fere, jest członkinią Polskiej Sekcji IBBY. W 2019 roku założyła oficynę wydawniczą Silver, która publikuje przede wszystkim literaturę obyczajową, a swoją ofertę kieruje do kobiet w wieku 55+. Książki mają duży, wygodny druk, dzięki czemu są chętnie czytane przez osoby starsze czy słabiej widzące. Misją wydawnictwa jest przedstawianie życiowych, ciekawych historii osób w dojrzałym wieku.
Backgrounder – OWS
Oficyna wydawnicza Silver działa na rynku od 2019 roku. Publikuje przede wszystkim powieści obyczajowe skierowane do kobiet w wieku 55+. Przedstawiają one życiowe historie dojrzałych bohaterek i zawierają pozytywne przesłanie. Druk w książkach SILVERA jest powiększony, by nikogo nie wykluczać z możliwości czytania. Oficyna podejmuje współpracę z uznanymi polskimi autorkami, ale także z debiutantami. Celem wydawnictwa jest zapewnienie atrakcyjnej oferty czytelniczej silverom, pomijanym dotychczas na rynku książki.
Strona internetowa: https://silverow.pl
Facebook: https://www.facebook.com/SilverWydawnictwo/
Instagram: https://www.instagram.com/silver.oficyna.wydawnicza/