Kaplica Sykstyńska to nie tylko skrawek historii. To opowieść o pasji, geniuszu i niezłomnej determinacji artysty. Projekt powstał z inicjatywy papieża Juliusza II, który postanowił uczynić Watykan centrum świata artystycznego renesansu. Droga do stworzenia arcydzieła nie była jednak łatwa.
Codziennie tysiące turystów, odwiedzających Kaplicę Sykstyńską, zadziera głowę by podziwiać niezwykłe prace widniejące na suficie ogromnej XVI-wiecznej sali. Jak to możliwe, że Michał Anioł stworzył światowe arcydzieło, nie posługując się nigdy wcześniej techniką tworzenia fresków? Z pewnością można potwierdzić, że miał pomocników, których fragmenty prac w małych detalach odróżniają się od tych, stworzonych przez wielkiego mistrza. Pracował m.in. z Botticellim i Perugino.
Zdobywanie nieba
„Kto nie widział Kaplicy Sykstyńskiej, ten nie może mieć pojęcia do czego zdolny jest tylko jeden człowiek, Michał Anioł” – napisał niemiecki poeta Johann Wolfgang Goethe. Wchodząc do Kaplicy naszym oczom ukazują się niesamowite freski, stworzone przez Michelangela Buonarrotiego.
W roku 1508 papież Juliusz II powołał do życia jeden z najważniejszych projektów w historii sztuki, wybierając Michała Anioła na głównego malarza i architekta Kaplicy Sykstyńskiej. Wybór tego młodego artysty, który już wcześniej zdobył uznanie dzięki swoim dziełom, takim jak „Pieta”, okazał się kluczowy. To on miał nadzorować proces tworzenia projektu. Początkowo jednak, Papież Juliusz II sprowadził Buonarrotiego nie po to, by namalował freski, lecz by stworzył monumentalny grobowiec. Miał on stanąć w nawie głównej Bazyliki św. Piotra, którą właśnie budowano. Artysta był wtedy znany z niezwykłych rzeźb: „Dawida” i wspomnianej „Piety”. Przeciwnicy Michała Anioła mieli mieć jednak wpływ na decyzję papieża o zmianie zlecenia. W skutek intryg przydzielono mu wykonanie fresków, w nadziei że nie udźwignie tego zadania i mu nie podoła. Stało się jednak inaczej.
Praca bez kompromisów
Tworzenie Kaplicy Sykstyńskiej wymagało ogromnego zaangażowania i poświęcenia. Michał Anioł pracował nad malowidłami na sklepieniu Kaplicy przez cztery lata, od 1508 do 1512 roku. To był okres wyjątkowo intensywnej pracy, która pochłonęła go całkowicie. By pokryć sklepienie farbą Buonarroti leżał na rusztowaniach, a ta skapywała mu na twarz. Zniecierpliwiony papież pytając kiedy twórca ma zamiar skończyć dzieło, miał otrzymywać odpowiedź: „Kiedy będę mógł”.
Sklepienie
Najbardziej znanym dziełem Michała Anioła w Kaplicy jest malowidło na sklepieniu, które przedstawia historię stworzenia świata według Księgi Rodzaju. Arcydzieło, które zachwycało widzów przez wieki, jest uważane za jedno z najważniejszych osiągnięć renesansu.
„Sąd Ostateczny”, który widnieje w drugiej części Kaplicy, przez wielu uważany jest za dzieło sztuki wszechczasów. To jednocześnie największe dzieło malarskie zaprojektowane i wykonane przez jednego człowieka.
Miejsce wyborów głowy kościoła
Kaplica jest również miejscem spotkań uroczystego konklawe – momentu wyboru następcy papieża. Piec wstawiany na czas wyborów informuje cały świat o wyniku głosowania. Czarny dym oznacza, że kardynałom nie udało się dokonać wyboru, biały zaś dym jest sygnałem, że decyzja została podjęta.
Stworzenie Adama na wyciągnięcie ręki
Włoski pisarz Pietro Citati napisał kiedyś, że 5 mln osób, które co roku odwiedza watykańską kaplicę, to śmiertelne zagrożenie dla bezcennych fresków Michała Anioła – dziś nie musi być to problemem.
Po raz pierwszy odwiedzający będą mogli podziwiać dzieła Michała Anioła z odległości, jaka do tej pory nie była możliwa. Wszystko to dzięki zaawansowanej technologii. Aby zobaczyć Kaplicę Sykstyńską nie trzeba będzie jechać do Włoch – to Kaplica Sykstyńska przyjedzie do Polski.
Wystawa „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” to multisensoryczne doświadczenie, które pozwoli na obejrzenie fresków z bliska. Odwiedzający będą mogli zapoznać się z historią obiektu wyświetloną przez najbardziej zaawansowany technologicznie sprzęt na świecie oraz podziwiać repliki najsłynniejszych rzeźb Michała Anioła.
Wystawa otwiera się już 18 listopada, a swoją trasę po Polsce rozpoczyna w Warszawie, na błoniach Stadionu Narodowego. Bilety można już kupować na eventim.pl
Więcej informacji o wystawie można znaleźć na stronie: https://kaplica.art/