Nowoczesne suplementy diety to produkty pozyskiwane z różnych, nawet bardzo egzotycznych roślin. Dzięki temu możliwe jest ekstrahowanie z nich substancji aktywnych, które trudno znaleźć w znanych nam, rodzimych surowcach. Czym jest ashwagandha i w jaki sposób wpływa ona na organizm? Przekonaj się!
Co to jest ashwagandha?
Ashwagandha to inaczej witania ospała – charakterystyczna roślina z grubym, długim kłączem podziemnym, zawierającym najwięcej substancji czynnej. Są to witanolidy – laktony steroidowe, które charakteryzują się działaniem cytostatycznym, przeciwbakteryjnym, przeciwnowotworowym oraz uspokajającym i obniżającym ciśnienie krwi. Ashwagandha występuje w wygodnej formie tabletek lub kapsułek, które ułatwiają codzienne przyjmowanie. Bywa ona nazywana również adaptogenem – to znaczy rośliną, która działa na organizm tonizująco, uspokajająco i ułatwia dostosowywanie się do zmiennych warunków otoczenia.
Jak działa ashwagandha?
W codziennym życiu ludzie są bardzo narażeni na stres z różnych powodów. To sprawia, że nie tylko reagują nadmiernie emocjonalnie w stosunku do sytuacji, ale również „wypalają się” od środka. Przewlekły stres powoduje problemy z zasypianiem, a to z kolei wpływa niekorzystnie na samopoczucie w ciągu dnia. Warto ukoić swój układ nerwowy, systematycznie zażywając ashwagandhę z serii Basic, czyli w postaci produktu jednoskładnikowego takiego, jak https://noblehealth.pl/blog/ashwagandha-adaptogen-dla-zdrowia-i-dobrej-kondycji-fizycznej/. Wpłynie ona korzystnie przede wszystkim na zdolność nocnego wypoczynku, pomoże dogłębnie regenerować organizm podczas snu. Dodatkowo zwiększy odporność organizmu na stres – pozwoli reagować współmiernie do sytuacji. To znaczy – mobilizować się do walki, gdy jest taka potrzeba, i wykazać spokój oraz opanowanie, kiedy sytuacja nie wymaga ostrej reakcji.
Jak zażywać ashwagandhę?
W przypadku stosowania adaptogenów bardzo ważna jest systematyczność przyjmowania kapsułek – dzięki temu organizm ma szansę odbudować w sobie ich zapasy. Warto zwrócić też uwagę na dawkę produktu i jego standaryzację – czyli przeliczenie faktycznej masy substancji aktywnej zawartej w jednej porcji. Dzięki temu można wybrać najlepszy suplement tego rodzaju. Ashwagandha nie działa natychmiastowo – jej wpływ na organizm można zaobserwować dopiero po kilku tygodniach stosowania. Nie ma zatem znaczenia, czy przyjmuje się ją rano, czy wieczorem. Warto jednak zwrócić uwagę na przeciwwskazania – nie powinny jej zażywać osoby cierpiące na nowotwór prostaty, nadczynność tarczycy lub inne choroby autoimmunologiczne.