Ryczałt od dochodów spółek to unikatowy system podatkowy inspirowany estońskim modelem rozliczania podatku od osób prawnych. To rozwiązanie stymulujące rozwój i innowacyjność przedsiębiorstw, które eliminuje konieczność zapłaty podatku z tytułu uzyskiwanego dochodu czy prowadzenia rozbudowanej ewidencji podatkowej. Czy estoński CIT jest zatem idealnym rozwiązaniem dla polskich przedsiębiorców? Sprawdźmy to!
Estoński CIT – warunki przejścia na uproszczoną formę opodatkowania
Z CIT-u estońskiego nie może skorzystać każdy podatnik. Wymaganą formą prowadzenia działalności jest spółka z o.o., akcyjna, prosta akcyjna, komandytowa lub komandytowo-akcyjna. Kolejny warunek dotyczy struktury przychodów – zgodnie z art. 28j ust. 1 pkt 2 ustawy CIT mniej niż 50% przychodów może pochodzić z przychodów pasywnych. Jeżeli chodzi o zatrudnienie, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Estoński CIT wprowadza warunek utrzymania określonego poziomu zatrudnienia – dotyczy to zarówno pracowników pełnoetatowych, jak i zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych. Limity mają różny charakter w zależności od statusu podatnika, dlatego warto skonsultować tę kwestię z doradcą podatkowym – wyjaśnia Mateusz Chłosta z TLhub. Warto przy tym zaznaczyć, że CIT estoński eliminuje możliwość nabywania oraz posiadania udziałów i akcji w spółkach kapitałowych oraz praw i obowiązków w spółkach komandytowych / jawnych przez spółkę, która zdecyduje się przejść na estoński CIT.
CIT estoński – jak to działa w praktyce?
Estoński CIT zwalnia przedsiębiorców z podatku dochodowego do momentu wypłacenia zysku wspólnikom. Tym samym spółka nie musi wpłacać zaliczek na podatek co miesiąc lub raz na kwartał i rozliczać go na koniec roku. Dzięki temu nie tylko zwiększa płynność finansową, ale także pozwala efektywniej zaplanować strategię rozwoju i poświęcić się temu, co najważniejsze, czyli rozwojowi firmy. CIT estoński, mimo że ma wyższe stawki podatku niż standardowy CIT, może w istocie zmniejszyć obciążenia podatkowe wspólników spółki. Jak to możliwe? Wszystko dzięki możliwości odliczenia ryczałtu zapłaconego od podatku PIT wspólnika.
CIT estoński – księgowanie i kwestie formalne
Spółka, która przejdzie na estoński CIT, ma obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz sporządzania sprawozdań finansowych na podstawie przepisów o rachunkowości. Wprowadzenie tego obowiązku niesie za sobą wiele korzyści, z których najważniejszymi są możliwość szczegółowej weryfikacji zdarzeń gospodarczych ujętych w ewidencji. Warunek rzetelności odgrywa w tym przypadku bardzo istotną rolę, dlatego warto powierzyć prowadzenie ksiąg specjalistom mającym doświadczenie we współpracy ze spółkami w reżimie estońskim.
Jak przejść na estoński CIT?
Wszystko zależy od tego, kiedy podejmiesz decyzję o wejściu w estoński reżim. Jeżeli zdecydujesz się na to jeszcze przed rozpoczęciem kolejnego roku podatkowego (który pokrywa się z kalendarzowym), masz czas do końca stycznia, aby złożyć formularz ZAW-RD.
Przejście na CIT estoński w trakcie roku a sprawozdanie finansowe
Jeżeli decyzja o wejściu w estoński CIT zostanie podjęta w trakcie roku podatkowego, procedura jest nieco bardziej złożona. W takim przypadku konieczne jest zamknięcie ksiąg oraz sporządzenie sprawozdania finansowego. Dla zamkniętego okresu dokonuje się rozliczenia CIT według standardowych zasad, zaś do końca pierwszego miesiąca nowego roku obrachunkowego, należy złożyć zawiadomienie ZAW-RD. Przejście na estoński CIT może również wiązać się z koniecznością weryfikacji czy nie powstanie zobowiązanie podatkowe związane z przekształceniem podatnika, czy też z tzw. korektą wstępną. Musisz zatem mieć świadomość, że samodzielna realizacja procedur i pełne zrozumienie wszystkich aspektów prawno-podatkowych związanych z przejściem na CIT estoński może wymagać konsultacji ze specjalistą.
Rozważasz przejście na CIT estoński, ale obawiasz się formalności. Postaw na sprawdzone doradztwo podatkowe Poznań to miasto, w którym działa coraz więcej spółek opodatkowanych w tym innowacyjnym systemie. Dołącz do grona podatników, którzy wiedzą, jak skutecznie zoptymalizować podatki w firmie!