Wysyłka towarów na arenie międzynarodowej i w kraju nakłada na przedsiębiorców pewne wymogi. Kiedy współpracujesz z firmą przewozową, musisz wiedzieć, jak prawidłowo nadać paczkę. Tutaj kluczowa będzie etykieta logistyczna GS1. Co to za dokument i kiedy musisz go wygenerować? Przede wszystkim wtedy, kiedy chcesz wysyłać przesyłki za pośrednictwem dużych firm logistycznych. Przejdź dalej i dowiedz się więcej o etykietach logistycznych zgodnych ze standardami GS1.
Czym jest etykieta logistyczna i standard GS1?
Etykieta logistyczna to specjalny rodzaj etykiety, który jest używany do identyfikacji jednostek logistycznych. Taką formę znaków identyfikujących przesyłki stosuje się w takich miejscach, jak:
- palety,
- kontenery,
- opakowania zbiorcze.
Praktycznie wszędzie tam, gdzie konieczna jest szybka identyfikacja towaru lub przeznaczenia paczki niezbędne jest zastosowanie etykiet logistycznych. To ważne z punktu widzenia optymalizacji procesów w logistyce i redukcji kosztów.
Warto też wiedzieć, że etykiety logistyczne powinny być zgodne ze standardem GS1. To globalny system standardów, który umożliwia jednoznaczną identyfikację produktów, jednostek logistycznych, lokalizacji, dokumentów oraz innych obiektów w łańcuchu dostaw. Chcesz dowiedzieć się więcej o zasadach generowania i naklejania etykiet logistycznych na przesyłki i towar? Sprawdź: https://betapoint.eu/etykiety/etykiety-logistyczne-bez-nadruku/.
Co znajdziesz na etykiecie logistycznej zgodnej z GS1?
Na etykiecie logistycznej umieszczane są różne dane, takie jak:
- numer jednostki logistycznej (SSCC),
- informacje o produkcie, takie jak numer GTIN (Global Trade Item Number),
- ilość towarów w jednostce logistycznej,
- data przydatności do użycia,
- numer partii produkcyjnej.
To podstawowe informacje, jakie znajdziesz na wygenerowanej etykiecie. Taki dokument często zawiera też kody kreskowe. Najczęściej występują w formacie GS1-128, czyli w formie umożliwiającej szybkie skanowanie kodu przez urządzenia logistyczne przeznaczone do automatyzacji procesów.
Dlaczego warto stosować etykiety GS1 w logistyce?
Jest kilka powodów, dla których warto wdrożyć w przedsiębiorstwie logistycznym etykiety zgodne ze standardem GS1. Kluczowe zalety takiego rozwiązania to:
- Szybkie i precyzyjne przetwarzanie informacji logistycznych. To redukuje błędy oraz przyspiesza procesy magazynowe i dystrybucyjne.
- Monitorowanie drogi produktu od momentu produkcji, przez transport, aż po odbiorcę końcowego. To niezbędne dla zachowania jakości i bezpieczeństwa produktów przeznaczonych do wysyłki lub magazynowania.
- Bezproblemowa wymiana danych między partnerami biznesowymi. A zatem stosowanie etykiet GS1 wpływa na proces zarządzania zapasami, realizacji zamówień i obsługi ewentualnych zwrotów.
Podsumowując, stosowanie etykiety zgodnej ze standardem GS1 przynosi wymierne korzyści wszystkim uczestnikom łańcucha dostaw, od producentów, przez operatorów logistycznych, po sieci handlowe, zapewniając przy tym zgodność z wymaganiami prawnymi i standardami branżowymi.