Drewno tarasowe, o ile jest dobrze dobrane i zamontowane, może przetrwać przez wiele lat. Do tego celu bangkirai wydaje się być idealnym rozwiązaniem. Darina Lazarova, ekspert z firmy JAF Polska opowiada o tym wyjątkowym gatunku drewna pochodzącym z regionu południowo-wschodniej Azji.
Termin „umiarkowany klimat” w przypadku Polski może być nieco mylący. Nasze tarasy są tutaj wystawione na wszystkie możliwe kaprysy pogody. Czyż nie tutaj doświadczamy ekstremów – od tropikalnych upałów latem, poprzez gwałtowne ulewy, które naglę obniżają temperaturę, aż po łagodne zimy, które potrafią nagle przerodzić się w mroźne dni, by na końcu pojawiły się odwilże? Dodając do tego deszczową i wietrzną jesień, nie dziwi fakt, że nawet materiały, takie jak płytki ceramiczne czy gres, nie potrafią sprostać tym warunkom. W takiej sytuacji egzotyczne drewno, takie jak bangkirai, staje się idealnym rozwiązaniem.
Azja na tarasie
Bangkirai to najpopularniejszy gatunek wśród wszystkich, egzotycznych rodzajów drewna stosowanych na tarasach. Cechą charakterystyczną tego pochodzącego z Azji surowca jest mało widoczny rysunek słojów, sporadycznie występujące sęki oraz intensywna barwa. Jest ono bardzo odporne na ścieranie, uszkodzenia i zarysowania. Zgodnie z normą EN 350-2 określającą żywotność drewna, żywotność bangkirai określa się na 30-50 lat.
– Bangkirai dzięki zawartym w nim naturalnym olejkom oraz wysokiej zawartości krzemu, jest uodporniony na mikro i biokorozję oraz niepodatne na ataki grzybów. Te własności w połączeniu z dużą gęstością pozwalają na stosowanie tego drewna nawet w środowisku morskim – mówi Darina Lazarova, ekspert firmy JAF Polska.
Naturalną cechą tego gatunku są otwory szpilkowe o średnicy 0,5-1,5mm, które powstały w efekcie działania owadów. Penetrują one jednak wyłącznie drewno z żywych drzew i nie mają wpływu na późniejsze użytkowanie drewna na tarasie. Gdy bangkirai trafia na taras, cechuje się najwyższą możliwą klasą odporności na szkodniki, w tym nawet termity (klasa D).
Gama barw
Warto zaznaczyć, że bangkirai jest nazwą handlową materiału wykonanego z różnych odmian egzotycznego gatunku drzewa liściastego Shorea, takich jak Shorea glauca, Shorea laevis czy Shorea spp. Z tego powodu deski z tego drewna mogą mieć różnorodną paletę barw, obejmując odcienie od jasnobrązowych do czerwonawych.
– Pod wpływem czynników atmosferycznych drewno podlega naturalnemu procesowi patynowania wierzchniej warstwy. W wyniku tego, powstaje srebrzysta patyna. Nie ma ona jednak wpływu na obniżenie parametrów technicznych drewna. To teraz pożądany prezez wielu efekt, podkreślający naturalny charakter desek. Wolimy intensywny kolor? Wystarczy regularnie olejowanie. – wyjaśnia ekspert JAF Polska.
W ofercie firmy JAF Polska znajduje się szeroki asortyment desek tarasowych bangkirai, obejmujący różne długości i grubości. Dzięki temu klienci mają możliwość wykończenia zarówno dużych zewnętrznych tarasów, jak i mniejszych podestów czy balkonów, unikając nadmiernych strat materiałowych. Dodatkowo, mogą wybierać spośród różnych tekstur desek, począwszy od gładkich po te z dwoma stopniami ryflowania. Niezależnie od preferowanej faktury, drewno bangkirai z oferty JAF Polska zapewnia solidność na lata, będąc niezawodnym wyborem na taras.