Dzień Kariery Kobiety w IT to wyjątkowa konferencja online dla kobiet, które interesują się branżą IT lub już w niej pracują i chcą świadomie kierować swoją karierą zawodową. W ramach wydarzenia odbędą się prelekcje, debaty, warsztaty i sesje speed mentoringowe umożliwiające uczestniczkom lepsze poznanie perspektyw rozwojowych, jakie oferuje branża IT. To również okazja do zdobycia nowych umiejętności, odnalezienia motywacji do działania i nabrania odwagi do obejmowania coraz wyższych stanowisk. Organizatorem jest Future Collars, nowoczesna szkoła programowania i kompetencji cyfrowych online.
8 grudnia 2021 r. po raz trzeci Future Collars organizuje Dzień Kariery Kobiety w IT. W tym roku konferencja jest dedykowana dwóm grupom kobiet i została podzielona na dwie ścieżki: RESTART i UPGRADE. Pierwszy blok adresowany jest do kobiet, które znajdują się dopiero na początku drogi do zmiany swojego życia zawodowego i wejścia do IT. Jego celem jest umocnienie uczestniczek w podjętej decyzji oraz dodanie im wiary we własne możliwości, której niestety kobietom brakuje. Jak wynika z raportu “Tytanki pracy. Kobiety na rynku pracy w dobie cyfrowej transformacji” przygotowanego przez Future Collars we współpracy z ośrodkiem badawczym DELab UW, aż 29% kobiet nie podejmuje decyzji o zmianie pracy ze względu na strach, a 23% z powodu braku pewności siebie[1]. Są to niepokojące dane, zwłaszcza, że kryzys pandemiczny mocno uderzył w sfeminizowane sektory gospodarki – aż 3 mln Polek pracuje w sektorach silnie narażonych na negatywne oddziaływanie COVID-19, takich jak: handel hurtowy i detaliczny, przetwórstwo przemysłowe, zakwaterowanie czy usługi gastronomiczne[2]. Natomiast według szacunków SoDA w IT – branży, która z kryzysu covidowego wyszła obronną ręką – w Polsce brakuje 250-300 tys. specjalistów[3]. Dodatkowo w 2020 roku kobiety stanowiły zaledwie 14% pracowników IT[4], a wśród pracujących kobiet tylko jedna na sto jest specjalistką ICT[5]. To pokazuje, jak ważne jest, aby przekonywać kobiety, że IT stoi przed nimi otworem i jest w stanie zapewnić im stabilną, satysfakcjonującą i bezpieczną przyszłość zawodową. To z jednej strony olbrzymia możliwość rozwoju kariery dla kobiet, z drugiej zaś, to nowe źródło talentów oraz wspieranie różnorodności na rynku pracy.
Drugi blok powstał z kolei z myślą o kobietach, które mają już kilkuletnie doświadczenie w pracy w IT i zastanawiają się, jakie umiejętności zdobywać i jak kierować swoją karierą, aby wspiąć się na szczyt. Ścieżka UPGRADE ma na celu przedstawienie im możliwości rozwoju oraz zachęcenie do obejmowania liderskich stanowisk.
IT to branża dla kobiet, która potrzebuje ich cennego wkładu – ta myśl towarzyszyła nam, kiedy organizowałyśmy Dzień Kariery Kobiety w IT po raz pierwszy. Dzisiaj z dumą możemy ogłosić, że 8 grudnia będzie miała miejsce trzecia już edycja tego wydarzenia. W tym roku chcemy zainspirować uczestniczki do świadomego kształtowania swojej kariery oraz dodać im odwagi do obejmowania coraz wyższych stanowisk, ponieważ wiemy, że kobiety często nie wierzą w siebie i nie aplikują na stanowiska, do których mają potrzebne kwalifikacje. To ogromna strata nie tylko dla nich samych, ale również dla zespołów i pracowników, którzy mogliby czerpać z ich cennego doświadczenia i wiedzy. Dlatego inicjatywy zachęcające kobiety do odważnego pięcia się po szczeblach kariery i realizowania swoich ambicji i marzeń, są dalej bardzo potrzebne – mówią Beata Jarosz i Joanna Pruszyńska-Witkowska, inicjatorki Dnia Kariery Kobiety w IT i kampanii Woman Update.
Inspirujące wykłady, debaty, warsztaty i sesje speed mentoringowe
Podczas wydarzenia wystąpią m.in. liderki polskiej branży IT pracujące dla najbardziej rozpoznawalnych firm na rynku, kobiety, które się przebranżowiły i weszły do IT oraz ekspertki od motywacji i procesów rekrutacyjnych. Spotkania z nimi pokażą, jak ciekawą i różnorodną branżą jest IT oraz ośmielą uczestniczki do wchodzenia na coraz wyższe szczeble kariery. Nie zabraknie również warsztatów, podczas których uczestniczki zdobędą nowe umiejętności i wiedzę m.in. z zakresu cyberbezpieczeństwa czy sztucznej inteligencji oraz pokazujących, jak mówić o swoim przebranżowieniu z dumą. Sesje speed mentoringowe będą doskonałą okazją, aby dowiedzieć się od więcej o specyfice pracy na danych stanowiskach w IT. Z kolei dzięki Strefie Expo uczestniczki będą mogły lepiej poznać pracodawców, porozmawiać z rekruterami topowych partnerów wydarzenia i poznać ich aktualne oferty pracy.
Jak pokazał raport “Tytanki pracy. Kobiety na rynku pracy w dobie cyfrowej transformacji”, którego BNP Paribas Bank Polska jest partnerem, to brak wiary w siebie i strach przed zmianami hamuje Polki w dążeniu do poprawy swojej sytuacji zawodowej. Dlatego w Banku BNP Paribas nieustannie podejmujemy działania na rzecz wzmacniania roli kobiet w organizacji, ale również angażujemy się w inicjatywy zewnętrzne, takie jak Dzień Kariery Kobiety w IT, bo wiemy, jak ważnym zadaniem jest przekonywanie kobiet, że drzemie w nich niezwykły potencjał – przekonuje Magdalena Nowicka, Wiceprezes Zarządu w BNP Paribas Bank Polska.
Wydarzenie odbędzie się online, aby udział mogły wziąć wszystkie osoby zainteresowane branżą IT, bez względu na to, gdzie się znajdują.
W celu dołączenia do konferencji, należy wejść na stronę https://futurecollars.com/dzien-kariery-kobiety-w-it-2021/ i zarejestrować się. Udział jest bezpłatny.
Każda uczestniczka Dnia Kariery Kobiety w IT otrzyma 3-miesięczną prenumeratę miesięcznika My Company Polska w wersji drukowanej i cyfrowej.
Wydarzenia zrealizowane przy współpracy z: Accenture, BNP Paribas Bank Polska, Credit Suisse, Empik, eService, Google, Nationale Nederlanden, NESsT, Orange, PFR TFI, PKO Bank Polski.
Partnerzy medialni: Businesswoman&Life, ICAN Management Review Polska, ITwiz, Magazyn Wysokie Obcasy Praca, Mam Startup, Mamo Pracuj, MIT Sloan Management Review Polska, My Company Polska, Sukces Pisany Szminką i THINKTANK.
Partnerzy społecznościowi: CIONET, Cyber Women Community, Digital Poland, Digital University, Ekspertki Razem, Fundacja Liderek Biznesu, Girls in Tech, ICAN Institute, IDC, Instytut Innowacyjna Gospodarka, IT Leaders, Konfederacja Lewiatan, Lider She, No Fluff Jobs, Perspektywy Women in Tech, Pomorskie, Sieć Przedsiębiorczych Kobiet, SoDA, Strong Women in IT, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Technologia w spódnicy, Vital Voices Polska, Women in Technology, Women Techmakers.
Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy.
O Future Collars
Future Collars to nowoczesna szkoła programowania i kompetencji cyfrowych działająca w formule online. Produkt wyróżnia wysoki poziom inkluzywności: jako jedyni w Polsce posiadamy platformę przystosowaną do nauki osób z niepełnosprawnością wzrokową i ruchową. Różnorodność w IT jest dla nas priorytetem. Od początku istnienia wspieramy w szczególności kobiety i otwieramy przed nimi drogę do przebranżowienia się i rozpoczęcia perspektywicznej kariery w IT lub w tzw. zawodach przyszłości, niezależnie od wykształcenia i miejsca zamieszkania. W 2020 roku Koźmiński Business Hub uznał Future Collars za jeden ze Startupów Pozytywnego Wpływu, a rok wcześniej European Venture Philanthropy za jeden z najciekawszych społecznych biznesów w regionie CEE.
Więcej o Future Collars:
https://futurecollars.com | Facebook | LinkedIn
[1] J. Pokojska, J. Mazur (2021) Tytanki pracy. Kobiety na rynku pracy w dobie cyfrowej transformacji, Dostęp: https://womanupdate.org/dla-mediow/#raport
[2] K. Śledziewska, R. Włoch (2020), Cyfrowy klucz do przyszłości zawodowej. Kobiety na rynku pracy w kontekście kryzysu gospodarczego
[3] A. Błaszczak Nowe technologie przyciągają kobiety. Wielka zmiana w IT, Dostęp: https://cyfrowa.rp.pl/cyfryzacja/art19025281-nowe-technologie-przyciagaja-kobiety-wielka-zmiana-w-it
[4] https://bulldogjob.pl/it-report/2021
[5] DESI (2021) Indeks gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego (DESI) na 2020 r.: Polska, s. 9. Dostęp: https://digital-strategy.ec.europa.eu/en/library/digital-economy-and-society-index-desi-2020.