Wieczne wakacje, nieustanna podróż, całkowita wolność wyboru zleceń, brak nadzoru. Laptop, palmy w tle i drink w dłoni. Tak kojarzy się życie cyfrowego nomady. Jak jest naprawdę?
Cyfrowy nomadyzm jako styl życia
Cyfrowy nomada jest freelancerem, który przemieszcza się po świecie wykorzystując jednocześnie technologie doby Internetu do stałego wykonywania swojej pracy. Pracuje zdalnie prowadząc nowocześnie koczowniczy tryb życia w podróży. Cyfrowy nomadyzm nie jest zawodem ani pracą, ale stylem życia. Łączy decyzję o zmianie w sferze zawodowej i nowy sposób na życie. Internet, aplikacje mobilne, usługi typu VPN pozwalają na wykonywanie tych samych zadań z dowolnego miejsca świata.
Kultura pracy cyfrowego nomady pozwala na ciągłe podsycanie kreatywności, zwalczenie rutyny, możliwość nawiązywania nowych znajomości. Jest to alternatywa dla dotychczasowego modelu pracy i życia, przełamanie koncepcji przebywania w miejscu, nowy wymiar swobody. Nie trzeba już czekać na coroczny dwutygodniowy urlop. Cyfrowy nomada pracuje i jednocześnie jest na ciągłych wakacjach, co wbrew pozorom przekłada się na bardziej odpowiedzialne podejście do wykonywanej pracy. Samodzielnie decyduje gdzie i kiedy chce przebywać, unika presji społecznej.
Życie w podróży zmusza do większej produktywności – przygoda to najlepszy rodzaj motywacji. Efektywne wykonanie obowiązków wiąże się z większą ilością czasu wolnego na poznawanie nowych miejsc. Codzienna praca w innym otoczeniu daje wiele różnorodnych doświadczeń, które przyczyniają się do tworzenia bardziej pomysłowych rozwiązań.
Zostanie cyfrowym nomadą nie jest jednak proste. Nie wystarczy porzucić ciepłej posady w korporacji, znaleźć ofertę w Internecie i kupić bilet lotniczy w jedną stronę. Konieczna jest pewność, że osiągane zarobki pozwolą na utrzymanie się w danych miejscach świata, ale przede wszystkim niezbędne będzie wyzbycie się stereotypowego myślenia.
Jak zostać cyfrowym nomadą?
Dla początkującego cyfrowego nomady najłatwiej będzie generować przychód pasywny jako bazę wynagrodzenia – czyli środki z wynajmu mieszkania pozostawionego w Polsce, stały dochód z umieszczenia reklamy na swojej stronie internetowej itp. Kolejny krok to rezygnacja z wydatków, które nie są niezbędne i nie mają dużego wpływu na życie, takich jak karnety i subskrypcje, które nie przydadzą się podczas podróży. Życie na walizkach nie oznacza całkowitego życia chwilą. Przed wyjazdem należy przeanalizować najgorszy możliwy scenariusz i ocenić, czy na przykład brak możliwości przedłużenia umowy z kluczowym klientem nie doprowadzi do katastrofy.
Najważniejszym elementem podczas podejmowania decyzji jest jednak zmiana stereotypowego myślenia, wyjście ze strefy komfortu i koncentracja na benefitach tego nowego stylu życia, a także wybór własnego stylu pracy. Cyfrowi nomadzi dzielą się na wolnych strzelców, którzy zdalnie wykonują zlecenia dla różnych firm, przedsiębiorców, którzy tworzą produkty cyfrowe (czyli dystrybuowane przez Internet właściwie bez kosztów dla twórcy: audiobooki, kursy online, aplikacje mobilne), a także takich którzy pozostają zatrudnieni w jednej firmie, ale charakter ich pracy wiąże się z koniecznością stałego przemieszczania się.
Wiele profesji dzisiaj zanika, gdyż zadania i procesy zostają w dobie Internetu zautomatyzowane. Na ich miejsce pojawiają się jednak tak zwane zawody przyszłości, bardzo opłacalne gdyż charakteryzuje je rosnący popyt i niewielka podaż. Mogą to być programiści, wirtualni asystenci, copywriterzy, konsultanci, projektanci stron internetowych, fotografowie, tłumacze. Szeroką gamę możliwości oferuje marketing online. Ciekawym pomysłem może też być prowadzenie sklepu internetowego, najlepiej z bardzo niszowym produktem lub sprzedaż rękodzieła tworzonego podczas podróży.