KONKURS
Początkiem wszystkiego jest idea, a ta zasługuje na pielęgnację, rozwój i wsparcie. Pan Albert Darboven – przedsiębiorca z Hamburga postawił w tym kierunku znaczący krok do przodu. Już od 1997 roku funduje w Niemczech nagrodę „IDEE – Grant“ (tam znaną jako Idee Förderpreis) – wyróżnienie skierowane wyłącznie do kobiet, które pragną rozpocząć swoją działalność na rynku oraz do młodych przedsiębiorczyń, które z właściwym sobie zapałem, werwą i entuzjazmem chcą postawić krok w stronę samodzielności i realizować swoje innowacyjne wizje, ale także do tych, które zdobyły się na odwagę, by już to zrobić. Od roku 2006 nagroda przyznawana jest na przemian w Niemczech i w Polsce.
IDEE – Grant w wysokości 100.000 zł stanowi nagrodę, a zarazem pełną akceptację dla poczynań zaangażowanych w swoją pracę kobiet, które konsekwentnie rozwijają i wdrażają swoje przedsiębiorcze pomysły, budują nowe koncepcje działania firmy i dzięki temu tworzą nowe miejsca pracy w zorientowanych na przyszłość obszarach gospodarki. Grant to kwota na start lub kontynuację innowacyjnej działalności (zarejestrowanej nie dłużej niż 3 lata), prowadzonej przez kobietę.
IDEE – Grant skierowany jest wyłącznie do kobiet: młodych businesswomen, których inicjatywa i odwaga do samodzielnego wejścia na rynek powinna być wspierana i nagradzana. Takie przesłanie niesie ze sobą „IDEE – Grant”. Nagroda przyczynia się do ukazania jak wielki, wciąż jeszcze nie doceniany, potencjał przedsiębiorcy drzemie w kobietach oraz do kreowania wzorów postępowania na rynku. Udział w konkursie dodaje kobietom siły – pełne wiary w siebie, przeświadczone o powodzeniu zabierają się do realizacji swoich przedsiębiorczych zamierzeń.
„W świecie gospodarki, w którym bardzo silnie odcisnął swe piętno mężczyzna, bardzo trudno przebić się nowym, niekonwencjonalnym pomysłom, przedstawianym i forsowanym przez kobiety” – twierdzi Albert Darboven. „Ale właśnie pomysły zorientowane na przyszłość w kombinacji z handlowym wyczuciem oraz niezbędną dawką ambicji to doskonały zestaw przeciwdziałający gospodarczej rezygnacji” – dalej Albert Darboven, „ a moim życzeniem jest choć trochę pomóc w usuwaniu przeszkód na ich drodze, właśnie kobietom dodać odwagi, aby były w stanie w dzisiejszych czasach zrobić trudny krok do samodzielności.”
Ilość zgłoszeń do konkursu rośnie z edycji na edycję, co dowodzi, jak wielkie są kreatywność, zaangażowanie i determinacja kobiet w dążeniu do celu. Dowodzą one, jak dzięki kobiecej energii, zapałowi i wytrwałości realizują się kreatywne pomysły – powstają solidne firmy, a za tym nowe, pewne miejsca pracy. Przedsiębiorcze kobiety „nie oczekują sukcesu, jeśli na niego nie zapracują”, a udział w konkursie to doskonały początek drogi do sukcesu.
SKŁAD JURY 2014
Olga Krzyżanowska – działaczka społeczna, była Senator RP
Ewa Plucińska – prezes Grupy Firm Doradczych EVIP, przewodnicząca Jury
Irena Eris – współwłaścicielka Laboratorium Kosmetycznego Dr Irena Eris
Anita Plantikow – naukowiec, członek Jury niemieckiej edycji konkursu
Rolf Eggert – były Minister Gospodarki w rządzie Haralda Ringstorffa
PATRONI 2014
Danuta Wałęsa – żona Prezydenta RP
Annette Klein – Konsul Generalna Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku
Magdalena Adamowicz – żona Prezydenta Gdańska
Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego
oraz
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości PARP
Niemiecko-Polska Izba Przemysłowo-Handlowa AHK
Gdański Uniwersytet Medyczny
Uniwersytet Gdański
Politechnika Gdańska
Polskie Stowarzyszenie Kobiet Biznesu
a także
Portal onaonaona.com
Portal trójmiasto.pl
Czasopismo Prestiż
Radio Gdańsk
EDYCJE I ICH LAUREATKI
I edycja – 2006
Ewa Daniuk
Ewa Daniuk przedstawiła pomysł firmy produkcyjno-handlowej, opierający się na planach wprowadzenia na rynek nowego sposobu budowy obiektów małej architektury. Ta nowatorska technologia budowlana pozwala na szybką budowę podobną do składania klocków. Prosty sposób montażu sprawia, że klienci są w stanie sami zbudować określony obiekt, korzystając jedynie z dołączonej do produktu instrukcji montażu. Krótki czas montażu pozwala na wykorzystanie BKB np. w rejonach dotkniętych kataklizmem.
II edycja – 2008
Laureatki ex aequo 2008:
Katarzyna Przybył-Tamowicz
Pomysłodawczyni projektu przeglądarki internetowej uczelni wyższych, serwisu www.immatriculare.pl, Absolwentka Wydziału Językoznawstwa i Informacji Naukowej na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pomysłodawczyni serwisu www, w którym można porównywać kierunki studiów oraz – w przyszłości – wysyłać drogą mailową aplikacje na wybrany kierunek studiów – serwis został oficjalnie uruchomiany w internecie na początku 2009r.
Magdalena Pyszczek
Twórczyni projektu ośrodka badawczo – rozwojowego w branży opakowań (od projektu po badanie reakcji rynku). www.insightad.pl.
Marzeniem laureatki było stworzenie Polskiej Szkoły Opakowań. Absolwentka Wydziału Filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Obecnie robi doktorat Na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.
III edycja – 2010
Laureatka Marta Ewa Wachowicz
Z wykształcenia historyk sztuki i fizyk. Oto jak opisuje swój zwycięski projekt: Pomysł polega na wykorzystaniu matematycznych metod fizyki nieliniowej do badań humanistyki. Idea świadczenia specjalistycznych usług związanych z badaniem autentyczności dzieł sztuki wynika z przekonania, że wykorzystywane od dziesięcioleci przez historyków sztuki i konserwatorów metody fizyki i chemii należy rozszerzyć o nowe sposoby analizy, wykorzystujące zdobycze cyfrowego zapisu obrazów, przetwarzania dużych ilości danych oraz rozwoju wydajności komputerów Celem działalności firmy jest uzyskanie jak najlepszych metod pozwalających na weryfikację dzieł sztuki.
IV edycja – 2012
Laureatki ex aequo 2012:
Anna Supernat
Absolwentka Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, kierująca swoje zainteresowania ku biologii molekularnej.
Zdobyta podczas studiów wiedza stała się inspiracją do opracowania technologii izolacji, zatężenia i konserwacji DNA, które po zamknięciu w probówce zostaje umieszczone w krysztale. Na bazie tego pomysłu w 2011 roku powstała firma BioCrystal, w której Anna Supernat pełni funkcję kierownika.
Mirosława Skupińska
Mirosława Skupińska ukończyła studia na Polskiej Akademii Nauk przy Instytucie Chemii Bioorganicznej. W 2012 roku założyła firmę BioScientia, która zajmuje się opracowywaniem szybkich testów diagnostycznych, pozwalających w ciągu kilku sekund zdiagnozować patogeny u zwierząt i roślin. Pierwsze testy mają być przeznaczone dla pszczół i zapobiec ich masowemu wymieraniu. Następnie mają pojawić się na rynku testy dla ryb hodowlanych, trzody chlewnej, bydła, zwierząt domowych i roślin.