Dzień kariery IT to takie wydarzenie, które pozwala pokazać kobietom jak ważną rolę odgrywają one w tym świecie. To nie prawda, że branża IT przeznaczona jest jedynie dla mężczyzn. Udowadniają ja inicjatorki wydarzenia Beata Jarosz, prezes Future Collars oraz Joanna Pruszyńska-Witkowska, wiceprezes Future Collars.
BWL: Jakie są Państwa wrażenia jako organizatorów po wydarzeniu?
Jesteśmy szczęśliwi, że pomimo niełatwych i pełnych wyzwań okoliczności tj. nasilającej się epidemii, niepokojów społecznych, udało się zorganizować wydarzenie, w którym udział wzięło tak wiele wspaniałych kobiet. Mamy się czym pochwalić – 1231 uczestników konferencji, 50 prelegentek, 7 godzin wypełnionych bardzo wartościowymi, merytorycznymi spotkaniami.
Tegoroczna formuła online spowodowała, że event cieszył się zainteresowaniem kobiet z dużych miast i małych ośrodków wiejskich, wiele było uczestniczek stojących na progu kariery zawodowej. To cieszy, bo pokazuje, że panie są świadome zmieniającej się rzeczywistości i wiedzą, że trzeba wziąć sprawy w swoje ręce, uczyć się i szukać zawodów dających bezpieczeństwo i elastyczność zatrudniania oraz przyzwoite zarobki.
Spotkałyśmy się z wieloma pozytywnymi opiniami jeszcze w trakcie trwania konferencji, ale także po jej zakończeniu. Uczestniczki przez cały czas na czacie prowadziły zagorzałe dyskusje, wykorzystywały czas do ostatniej minuty i nie odpuszczały żadnych pytań prelegentkom. To było niesamowite obserwować, jaki jest głód wiedzy dotyczący nowoczesnych technologii. Rozpiera nas duma – Woman Update staje się faktem, kobiece siła i energia są niesamowite.
BWL: Jaka tematyka dominowała w tym roku?
Inspiracja i działanie – tak mogłabym podsumować tematykę tegorocznej edycji Dnia kariery kobiety w IT. Misją kampanii #Woman Update, w ramach której organizowany był event, jest uświadamianie kobiet na temat możliwości zmiany zawodu i wejścia do branży IT. Zaprosiliśmy do udziału w konferencji liderki branży, specjalistki i mentorki nie tylko po to, żeby pokazać, że kobiety w IT realizują się zawodowo. Chcieliśmy od razu wesprzeć osoby zainteresowane zmianą ścieżki kariery w realizacji tego pomysłu, zapraszając je do udziału w sesjach mentoringowych lub warsztatach doradztwa zawodowego. Mówimy nie tylko: zmień zawód, ale też: my Ci pomożemy.
Minione miesiące i te, które mamy przed sobą, nie pozwalają też zapomnieć o wyzwaniach rynku pracy wobec sytuacji pandemii Covid-19. Temat pracy zdalnej, umiejętności dostosowania się do zmiennych warunków i zmiana form zatrudnienia to motyw przewodni każdej debaty dotyczącej sytuacji na rynku pracy. Mam jednak nadzieję, że z tych rozmów wynikają też pozytywne aspekty dla branży – przyspieszona rewolucja cyfrowa i nowe formy zatrudnienia otworzyły szerzej drzwi dla tych, którzy byli wykluczeni zawodowo, np. mamy na urlopach macierzyńskich czy osoby niepełnosprawne.
BWL: To była kolejna edycja Dnia Kariery: Kobiety w IT, widzi Pani zmiany w stosunku do poprzedniej?
Zmieniła się formuła wydarzenia – rok temu spotkaliśmy się stacjonarnie, wczoraj – online. Dzięki temu mogliśmy dotrzeć do większej liczby odbiorców, to przełożyło się na liczbę uczestniczek. Aktywnie wzięło udział 1231 osób, a największym zainteresowaniem cieszyły się sesje związane z doradztwem zmiany kariery, ale dużą popularność zyskały też spotkania ze Scrum Masterką i specjalistką od procesów IT.
My, jako organizatorzy, dokładnie skupiliśmy się na potrzebach rynku. Dogłębnie zbadaliśmy temat, czego efektem jest raport „Cyfrowy klucz do przyszłości zawodowej. Kobiety na rynku pracy w kontekście kryzysu gospodarczego” opracowany w ramach kampanii #WomanUpdate przez instytut badawczy Uniwersytetu Warszawskiego Digital Economy Lab (DELab) oraz Instytut Innowacyjna Gospodarka (INGOS) – autorkami raportu są prof. UW dr hab. Katarzyna Śledziewska i prof. UW dr hab. Renata Włoch.
Na podstawie wniosków z raportu przygotowaliśmy program, chcąc wyposażyć przyszłych pracowników w wiedzę, jakie kompetencje są poszukiwane przez pracodawców i jaką drogę należy przebyć do świata IT. Wydaje się, że udało się zaspokoić potrzeby uczestników – przyszłych pracowników i pracodawców.
BWL: Czy udaje się przekonać kobiety do branży IT, czy wciąż jednak boimy się zmian i poddajemy stereotypom?
Szerokie zainteresowanie naszym wydarzeniem pokazuje, że mimo lęku wobec branży IT, kobiety szukają sposobów, by jednak w tym obszarze się odnaleźć. Potrzeba silnych liderek, które ośmielą inne panie do stawiania pierwszych kroków i mentorek, które dzielą się wiedzą i wspierają. Kampania Woman Update i wydarzenia takie jak Dzień kariery kobiet w IT są potrzebne – widać to w raporcie „Cyfrowy klucz do przyszłości zawodowej”, który jest wnikliwą analizą rynku i jednocześnie bazą pomysłów na dalszy rozwój.
Również na co dzień widzimy coraz większe zainteresowanie kobiet obszarem nowoczesnych technologii – w kursach Future Collars około 60% uczestników to panie, które biorą udział w różnych szkoleniach, także w tych z programowania.
Rewolucja cyfrowa stała się faktem, nie można jej przegapić ani przeczekać, trzeba się w niej odnaleźć – w wymiarze społecznym i zawodowym. Zmiany na rynku związane są z wyostrzeniem trendów takich jak automatyzacja czy platformizacja. Osoby wykonujące proste, powtarzalne czynności oparte na algorytmach będą zastępowane maszynami. To z kolei wymusi umiejętności współpracy z robotami i sztuczną inteligencją, a proste programowanie stanie się podstawową umiejętnością cyfrową, tak jak obsługa pakietów biurowych.
Chcąc utrzymać się na rynku, trzeba zmienić myślenie o wykształceniu – ciągła zmiana i ustawiczne kształcenie się to nowy styl życia. Już dziś można zauważyć, że wykluczenie cyfrowe to wykluczenie społeczne. 15% polskiego społeczeństwa nie korzysta z Internetu, a z brakiem umiejętności cyfrowych boryka się blisko połowa Polaków (DESI 2020).
Już dawno powinniśmy odrzucić stereotypy, że IT to świat mężczyzn. Kryzys jest idealnym momentem na zmianę i myślenia, i drogi zawodowej. Branża IT wciąż potrzebuje pracowników, bardzo potrzebuje kobiet z ich naturalnymi predyspozycjami budowania relacji i umiejętnościami organizacyjnymi. Zawodów, ról i stanowisk w tym świecie jest wiele – jest okazja, by znaleźć swoje miejsce. Nie potrzeba już dyplomu ukończenia specjalistycznych studiów, tylko konkretnych umiejętności i zaangażowania.
BWL: Jak zmieniła się sytuacja w związku z pracą zdalną? Czy istotnie wpłynęła ona na sposób pracy, a może wręcz ułatwiła dotarcie do zawodu?
Praca zdalna okazała się pełnowartościową formą świadczenia pracy. Prawdopodobnie jeszcze długo będziemy musieli zachować społeczny dystans i pracować w ten sposób. Dla osób wcześniej niepracujących to szansa na powrót do zawodowego życia – mamy na urlopach wychowawczych, osoby opiekujące się starszymi czy niepełnosprawne mogą rozwijać się i pracować. Możliwość świadczenia pracy na odległość i elastyczność w planowaniu zadań to wyzwalacz do większego włączenia się kobiet do IT. Konieczność godzenia różnych ról była zawsze kluczowym argumentem przeciwko pracy kobiet. Teraz jest to nareszcie możliwe!
Z kolei pracodawcy wiedzą, że poziom cyfrowej dojrzałości przedsiębiorstwa pozwala na szybsze reagowanie na zmieniające się warunki i skuteczniejsze odpowiadanie na potrzeby rynku. Instytucje dojrzalsze cyfrowo szybciej weszły w tryb pracy zdalnej i nie wynika to wyłącznie z dostępności rozwiązań cyfrowych w firmie, ale przede wszystkim ze względu na umiejętności pracowników. Jednak z rankingu DESI 2020 wynika, że 60% polskich przedsiębiorstw charakteryzuje się bardzo niskim poziomem cyfryzacji (UE: 39%), tylko 11% z nich to przedsiębiorstwa w wysokim stopniu ucyfrowione (UE: 26%).
Narodowa kwarantanna i konieczność pracy zdalnej spowodowały, że zapotrzebowanie na pracowników wykazujących umiejętności cyfrowe jest większe, a przyśpieszona cyfryzacja oznacza więcej stanowisk pracy w IT.
W Future Collars od lat uczymy zdalnie i mamy na tym polu sukcesy. Okazuje się, że dobrze wykorzystane narzędzia oraz duża motywacja załatwiają sprawę. Nie brakuje u nas relacji uczeń – mentor, każdy kursant jest w stałym kontakcie z nauczycielami i opiekunami. O skuteczności naszych działań świadczą sytuacje, kiedy już w czasie bootcampów potencjalni pracodawcy zgłaszają się po naszych kursantów.
BWL: Czego życzy Pani przyszłym liderkom w IT?
Niecałe 15% kobiet-pracowników w branży IT to zdecydowanie za mało. Z kolei według tegorocznego raportu „Kobiety w IT 2020”, przygotowanego przez No Fluff Jobs, ponad 40% kobiet pracujących obecnie w IT, przebranżowiło się, aby znaleźć zatrudnienie właśnie w branży nowych technologii. Świadczy to o tym, że nigdy nie jest za późno na zmiany, że wiek i dotychczasowy zawód to nie bariery w rozwijaniu się w świecie IT.
Kobiety mają wielki potencjał: zarządzanie, umiejętność słuchania i budowania relacji to ich naturalne predyspozycje poszukiwane przez pracodawców. W branży nowoczesnych technologii te cechy są niezbędne. Życzę więc wiary we własne możliwości i odwagi, by wbrew stereotypom szukać swojego miejsca w świecie technologii, bo to odpowiednie miejsce dla kobiet. Panie, które podczas Dnia kariery kobiety w IT reprezentowały branżę, są tego idealnym dowodem.