Z kilkunastoma najbardziej popularnymi mitami dotyczącymi żywienia, aktywności fizycznej oraz samopoczucia młodej mamy rozprawili się; trener fitness Anna Lewandowska, dietetyk dr inż. Agnieszka Kowalik, prezes Fundacji Szczęśliwe Macierzyństwo Odeta Moro, kucharz Dawid Budzich oraz rzecznik prasowy marki Philipiak Milano Tomasz Lis. Chociaż kilka mitów okazało się fałszywych, to jednak większość z nich została uznana przez ekspertów za prawdziwe.
Podczas debaty merytorycznej połączonej z zajęciami praktycznymi, grupa ekspertów przeprowadziła dyskusję na temat najbardziej popularnych mitów dotyczących zdrowia i samopoczucia kobiet w czasie ciąży oraz we wczesnym okresie macierzyństwa. Wśród najbardziej popularnych opinii, mitami okazały się m.in. jedzenie za dwoje, kaszki zbożowe jako podstawa diety dziecka, mleko i nabiał jako przyczyna alergii, masło jako najlepszy tłuszcz dla dziecka, miód wskazany dla niemowląt, soki dla dziecka bez ograniczeń oraz, że USG w ciąży jest szkodliwe. Jednocześnie kilka obiegowych opinii okazało się prawdą, wśród nich takie jak: konieczność ograniczenia aktywności fizycznej, w tym biegania przy jednoczesnym utrzymaniu ruchu, który np. zmniejsza obrzęki. Ograniczenie soli, możliwość eliminacji niektórych dolegliwości poprzez właściwą dietę czy dopajanie dziecka między karmieniami – okazały się prawdą.
Debata przerywana była krótkimi zajęciami praktycznymi, podczas których Anna Lewandowska ambasadorka marki Philipiak Milano pokazała jakie ćwiczenia i formy aktywności fizycznej są korzystne dla młodych mam i mogą być przez nie bezpiecznie wykonywane. Analogicznie swoje podpowiedzi praktyczne w zakresie gotowania zaprezentował kucharz Dawid Budzich, znany m.in. z programu „Na zdrowie” emitowanego w TVP1.
Na temat aktywności fizycznej w czasie ciąży wypowiedziała się Anna Lewandowska, trenerka fitness oraz dietetyk, prowadząca warsztaty Healthy Mama dla młodych mam. Lewandowska podkreśliła:
– W ramach warsztatów wielokrotnie zachęcałam do aktywności także w czasie ciąży. Oczywiście musimy wprowadzić pewne zmiany do naszego zestawu ćwiczeń. Jeśli zaczynamy naszą przygodę ze sportem, na pewno potrzebujemy porady eksperta, który dopasuje trening konkretnie do naszych warunków – powiedziała Anna Lewandowska – Na przykład jogging nie jest ćwiczeniem dla wszystkich i nie w trakcie trwania całej ciąży, ale już spacer – jak najbardziej. Warto zadbać o ruch w tym okresie gdyż może on pomóc lepiej znosić obciążenia organizmu jak tez szybciej wrócić do formy po okresie połogu – dodała trenerka.
Z kolei w kwestiach żywienia głos zabrała dr. inż. Agnieszka Kowalik, członek Rady Naukowej Twoja Klinika Pierwsza Ogólnopolska Sieć Klinik Dietetycznych. Ekspertka odniosła się m.in. do często powtarzanych przez mamy opinii o piciu soków bez ograniczeń, zakazie spożywania jajek, suplementacji witaminy D i kwasu foliowego.
– Nie w każdym przypadku jednoznaczna klasyfikacja obiegowych opinii jako prawdy bądź mitów jest możliwa. Wiele obiegowych prawd ma w sobie ziarenko prawdy naukowej. Jednak na szczęście wiele z nich można bardzo precyzyjnie zweryfikować. Sięgając do tych z którymi najczęściej spotykam się w swojej praktyce klinicznej powiem, że witaminę D należy suplementować, jajka są wartościowym produktem spożywczym i należy wprowadzać je do diety niemowląt w drugim półroczu życia, soki wprowadzamy do diety od 4 miesiąca życia gdy dzieci są karmione sztucznie, natomiast te karmione piersią dopiero od 7 miesiąca. Suplementacja kwasu foliowego jest szczególnie ważna w profilaktyce wad cewy nerwowej u płodu. Oprócz spożywania takich produktów jak szpinak, szparagi, kalafior, brukselka, brokuły niezbędne jest suplementowanie kwasu foliowego. – powiedziała dr. Kowalik. – W przypadku braku możliwości zdobycia wiarygodnej wiedzy na temat obiegowych opinii sugeruję wizytę w specjalistycznych poradniach i zasięgnięcie opinii lekarza bądź specjalisty ds. żywienia.
Opinię na temat odżywiania młodych mam przedstawił też Tomasz Lis, przedstawiciel marki Philipiak Milano, producenta naczyń do zdrowego gotowania na parze i smażenia bez tłuszczu.
– Złe przetwarzanie i nieodpowiednie techniki gotowania mogą powodować, że tracimy bardzo wiele substancji i składników odżywczych zawartych w produktach. Może to prowadzić do sytuacji w których z planowanych wartości odżywczych dostarczamy naszemu organizmowi jedynie 30%. I w takiej sytuacji niektóre z mitów mogą okazać się prawdą. Oczywiście są takie sposoby jak np. gotowanie na parze, pieczenie, które są bardzo zdrowe i polecane, gdyż ograniczają utratę witamin i enzymów – powiedział Tomasz Lis. – Konstrukcja naczyń może nam pomagać i ułatwiać gotowanie. Naczynia do gotowania na parze są tak zaprojektowane, że to się robi intuicyjnie. – dodał Lis.
Niektóre z dolegliwości pojawiające się w okresie ciąży takie jak zgaga czy mdłości można wyeliminować poprzez dietę i odpowiednie przyrządzanie potraw. Tę opinię uznał za prawdziwą znany z anteny TVP kucharz Dawid Budzich, który korzystając z naczyń Philipiak Miano pokazał jak szybko i prosto przygotować glazurowanego łososia na parze w sosie teryiaki z pomarańczami.
– Proponuję potrawy, które pozytywnie zaskoczą młode mamy smakiem i urozmaicą dietę a przy tym ich przygotowanie nie zajmie zbyt dużo czasu oraz nie narazi ich zbytnio na kontuzje i urazy. Korzystam w tym celu z naczyń, które można ustawiać w systemie wieżowym i na raz gotować kilka potraw. Specjalne kołnierze zapobiegają wydostawaniu się pary i ew. oparzeniom wrzątkiem przy przelewaniu do innego naczynia – podsumował swój pokaz praktyczny Dawid Budzich.
Do niektórych obiegowych opinii na temat zdrowia młodej mamy odniosła się także Odeta Moro, Prezes Fundacji Szczęśliwe Macierzyństwo.
– Przez dziesięć lat w ramach kampanii społecznej przebadaliśmy dziesiątki tysięcy kobiet, a w całej Polsce oraz zorganizowaliśmy setki szkoleń. W samym tylko 2015 roku przeprowadziliśmy badania USG ponad tysiąca młodych mam. W oparciu o te doświadczenie mogą stwierdzić, że młode mamy często ulegają obiegowym opiniom na temat zdrowia i nie próbują ich weryfikować. Niech dobitnym przykładem będzie przeświadczenie na temat szkodliwości USG. Wiele z młodych mam nie przeprowadza tego badania z powodu strachu. Tymczasem właśnie te badania mogą wspomóc wczesną diagnostykę płodu.
Spotkanie ekspertów odbyło się w ramach cyklu PHILIPIAK DLA ZDROWIA, w ramach którego marka Philipiak Milano prowadzi kampanie profilaktyki żywieniowej wśród Polaków.
O PHILIPIAK MILANO
Jesteśmy włoskim producentem ekskluzywnych naczyń do zdrowego i smacznego gotowania na parze i bez tłuszczu oraz jedną z największych firm sprzedaży bezpośredniej w Europie. Posiadamy dwie fabryki w Lombardii, które działają nieprzerwanie od 1967 roku, oraz centra dystrybucyjne w Europie Środkowej i Wschodniej. Zatrudniamy ponad tysiąc osób. Oprócz naczyń sprzedajemy sprzęt AGD, porcelanę i zastawę stołową.
Nasze naczynia umożliwiają zastosowanie rozmaitych metod gotowania, z których wszystkie koncentrują się na zachowaniu naturalnych składników odżywczych potraw, przez co przygotowywane dania są lekkie, organiczne i zdrowe.
W ramach społecznej odpowiedzialności biznesu nasza firma wspiera szereg inicjatyw z obszaru zdrowia, kultury oraz edukacji zmierzającej do poprawy standardów rynkowych. Jesteśmy inicjatorem cyklów „Poradnik konsumenta” oraz „Bezpieczna Prezentacja” i „Bezpośrednia Bezpieczna”, w ramach których na łamach największych polskich gazet regionalnych oraz tygodników informowaliśmy o prawach przysługujących konsumentom w ramach sprzedaży bezpośredniej. Co tydzień docieramy z informacją do kilku milionów Polaków. Współpracujemy z fundacją Akogo? Wspierając Klinikę Budzik. Wcześniej, jako jeden ze strategicznych partnerów Fundacji Ex Animo, wspieramy finansowo Klinikę Onkologii przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Wspólnie z Fundacją Mis po 50ce, realizowaliśmy projekty mające przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu osób starszych.