Paradoksalnie nie musimy wcale wydawać dużych pieniędzy na kosmetyki kolorowe drogich marek, aby nasz makijaż prezentował się olśniewająco. Żaden kosmetyk, ten drogi i ten tani, nie będzie wyglądał dobrze, jeśli nasza skóra nie zostanie wcześniej dobrze przygotowana. Tajemnicą idealnego makijażu jest więc odpowiednia pielęgnacja. Od czego zacząć i jak dobrać odpowiednie kosmetyki? Oto kilka kroków i wskazówek do osiągnięcia cery idealnej.
- Pierwszym i jednym z ważniejszych punktów naszej pielęgnacji powinien być dwuetapowy demakijaż. Pominięcie, bądź złe wykonanie tego kroku skutkować może zapychaniem się skóry i występowaniem wyprysków bądź zaskórników. Warto też pamiętać, że żaden kosmetyk położony na źle oczyszczoną skórę nie zadziała dobrze. A więc od czego zacząć? Na początku stanąć musimy nad wyborem między płynem micelarnym, mleczkiem bądź masełkiem czy olejkiem do demakijażu. Najmniej inwazyjnymi są te dwa ostatnie, gdyż do ich stosowania nie uważamy jednorazowych wacików kosmetycznych, które nie dość, że podrażniają skórę to są też nieekologiczne. Jednak nie wszystkim odpowiada ta forma demakijażu i w takim przypadku lepszym rozwiązaniem będzie wybór płynu lub mleczka. A jeśli nie chcemy wpływać negatywnie na naszą planetę warto zaopatrzyć się w kilka sztuk wielorazowych wacików, które można prać w pralce i używać wielokrotnie. Drugim etapem w oczyszczaniu skóry powinien być żel lub emulsja oczyszczająca. Pozwala usunąć resztki produktu z poprzedniego kroku oraz przygotować cerę pod nakładanie kolejnych kosmetyków.
- Następnym etapem każdej pielęgnacji powinien być tonik bądź hydrolat. Pomaga on w wyrównaniu pH skóry oraz powoduje lepsze wchłanianie się następnych produktów. W przeciwieństwie do demakijażu gdzie każdy produkt jest uniwersalny pod względem rodzaju cery, tak w przypadku toników i hydrolatów należy je dobierać pod typ cery. Jednakże jedna cecha łączy je wszystkie – niezależnie od typu skóry powinniśmy unikać tych na bazie alkoholu, gdyż będą miały tendencję do wysuszania, co nie jest rolą tych produktów.
- W tym kroku ważne jest, aby serum nałożyć jeszcze kiedy tonik bądź hydrolat są lekko mokre, gdyż to gwarantuje lepsze wchłanianie i przyswajanie się produktu. Tak jak w poprzednim wypadku serum dobieramy pod rodzaj cery.
- Dalej, kiedy serum jest jeszcze wilgotne należy nałożyć krem do twarzy. Wybór kremu to jeden z najbardziej skomplikowanych. Tutaj nie wystarczy jedynie wiedza na temat typu cery, ale też należy patrzeć na aspekty takie jak rodzaj konsystencji najlepszy dla naszej skóry. Na rynku dostępna jest masa produktów o różnych właściwościach, najlepiej swoją uwagę skupić na tych, które dadzą skórze wysokie nawilżenie, co z kolei przyczyni się do zachowania odpowiedniego uwodnienia skóry. Nawilżenie skóry wpływa również na jej jędrność i sprężystość oraz pozwala na wypełnienie i spłycenie zmarszczek.
- Ostatnim już, ale zdecydowanie najczęściej niestety pomijanym etapem pielęgnacji jest krem z filtrem SPF. Ochrona UV jest niezwykle ważna, aby uchronić skórę przed powstawaniem zmarszczek i przebarwień słonecznych. Szczególnie kiedy planujemy wprowadzić do swojej pielęgnacji kwasy, nie możemy ominąć tego etapu. Promienie UV bardzo negatywnie wpływają na naszą skórę nie tylko latem, ale również zimą, dlatego pamiętajmy o nim całym rokiem. Używanie kremów UV to najlepsza i najskuteczniejsza zarazem metoda walki ze zmarszczkami.
Warto również pomyśleć o regularnym stosowaniu maseczek i peelingów. Peelingi mają tendencję do podrażniania skóry, dlatego najlepiej zaopatrzyć się w peelingi enzymatyczne, które nie posiadają drobinek uszkadzających naszą cerę. Na rynku dostępna jest również masa maseczek o różnej strukturze i działaniu. Jednak szerokim łukiem omijać powinniśmy maseczki typu peel-off, gdyż używane regularnie przyczyniają się nie tylko do podrażnień, ale także mogą doprowadzić do uszkodzenia skóry. Pamiętajmy również o tym, że produkt zadziała jedynie używany regularnie, więc nie oczekujmy diametralnej zmiany tuż po pierwszym użyciu.
Należy pamiętać, że pielęgnacja musi być podstosowana pod nas i pod naszą skórę. Jeśli jakikolwiek składnik danego kosmetyku nas uczula lub zapycha należy go niezwłocznie odstawić, a nie liczyć, że skóra się do niego przyzwyczai. Kosmetyki do pielęgnacji twarzy warto wybierać zatem z głową, aby finalnie być zadowolonym z efektów dla naszej cery. W innym przypadku możemy sobie tylko narobić szkód poprzez uszkodzenie bariery ochronnej skóry.