Nadchodząca wielkimi krokami wiosna niesie ze sobą coraz cieplejsze dni. To czas, kiedy na słońcu łatwo się przegrzać w zimowej kurtce, a po południu i wieczorem mocno przemarznąć, kiedy temperatura szybko spadnie. Dlatego często o tej porze roku dopada nas ból gardła. Co robić, kiedy się już przytrafi i jak go unikać w przyszłości?
Ból gardła to wiosną bardzo częsta dolegliwość, która przytrafia się wielu osobom. Zazwyczaj jest spowodowana wirusowym lub bakteryjnym zapaleniem jamy ustnej. Czasami może też być reakcją błony śluzowej gardła na zanieczyszczenie atmosfery, zapylenie, dym papierosowy, nadmiar alkoholu, przebywanie w pomieszczeniu o suchym powietrzu lub spożywanie ostrych i bardzo gorących lub bardzo zimnych potraw i napojów.
Jak łagodzić przykry ból gardła?
Przy pojawieniu się pierwszych objawów infekcji, należy dużo odpoczywać, nie przemęczać organizmu i na kilka dni położyć się do łóżka. Jednocześnie trzeba przyjmować dużo płynów, na przykład herbatę z cytryną, miodem lub sokiem malinowym, napar z rumianku, kwiatu lipy czy czarnego bzu. Zadbajmy o to, by nasza dieta była bogata w warzywa i owoce, które dostarczają organizmowi niezbędnych witamin i minerałów. W infekcjach pomaga też jedzenie czosnku, który ma działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i odkażające. Unikajmy za to ostrych przypraw, które dodatkowo drażnią chorą błonę śluzową gardła. Dla obniżenia temperatury ciała wskazane jest zażywanie środków przeciwgorączkowych, przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Dla łagodzenia bólu przy zapaleniu gardła i krtani warto sięgnąć po takie środki jak Sebidin o działaniu odkażającym, bakteriobójczym i ściągającym. Ponadto ulgę przynosi kilkakrotne w ciągu dnia płukanie gardła płynem z dodatkiem rumianku i szałwii. Można też samodzielnie przygotować do płukania wodę z solą lub sodą oczyszczoną. Pamiętajmy, że nie wolno przechodzić infekcji w nadziei, że sama minie. Zawsze może dojść do nadkażenia taką chorobą jak angina czy zapalenie płuc, co miewa groźne powikłania.
Kiedy trzeba iść do lekarza?
Wizyta u lekarza jest konieczna dopiero wtedy, gdy powyższe leczenie nie przynosi poprawy, gdy bólowi gardła towarzyszy gorączka powyżej 38 stopni, gdy pojawiają się trudności w oddychaniu lub gdy występuje ból uszu. Jeśli lekarz stwierdzi infekcję bakteryjną, zaleci kurację antybiotykową.
Jak unikać bólu gardła w przyszłości?
Ważna jest zbilansowana, różnorodna dieta, która pomaga zachować odpowiednią odporność organizmu. Wpływa na to również duża ilość odpoczynku, nie tylko pasywnego, ale również aktywnego, ponieważ sport poprawia wydolność krążeniowo-oddechową. Stopniowo przyzwyczajajmy organizm do zmian temperatur. Ułatwi to ubieranie się na cebulkę. Warto też pomyśleć o odstawieniu alkoholu i rzuceniu papierosów, które drażnią błonę śluzową gardła.