Ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) Dzień Ochrony Słuchu, obchodzony 3 marca, to okazja, by przypomnieć o skali zjawiska i profilaktyce słuchu. Szacuje się, że w Polsce od 4 do 6 mln osób cierpi na niedosłuch, 900 tys. ma poważny ubytek słuchu, a aż 500 tys. stanowią osoby głuche. Na co dzień częściej myślimy o powietrzu, które zanieczyszcza nasze płuca, tymczasem warto zwrócić uwagę także na hałas i dźwięki, którymi się otaczamy. To właśnie hałas, zaraz po urazach i infekcjach, wymieniany jest jako przyczyna nabytych uszkodzeń słuchu. Specjaliści zaznaczają, że w połowie przypadków moglibyśmy tego uniknąć dbając o naszą przestrzeń akustyczną. W dobie rosnącej popularności zestawów słuchawkowych, Jabra (GN Group), jedyna firma na rynku projektująca zarówno słuchawki dla użytkowników prywatnych i biznesowych, jak i aparaty słuchowe, podpowiada jak w sposób odpowiedzialny słuchać muzyki oraz na jakie funkcje urządzenia zwrócić uwagę, aby nie narażać swojego zdrowia.
Jabra jest członkiem Grupy GN, która dokładnie w tym roku świętuje swoje 150 urodziny. Firma produkuje słuchawki dla odbiorców prywatnych oraz firm, a także aparaty słuchowe. Opracowując swoje produkty marka Jabra korzysta z doświadczenia w zakresie badań i rozwoju całej Grupy GN. Zespół ściśle współpracuje z inżynierami z siostrzanej firmy ReSound, flagowej marki produkującej aparaty dla osób niedosłyszących. Wiedza GN, zarówno w dziedzinie aparatów słuchowych, jak i słuchawek, przekłada się na wiodące na świecie doświadczenie w zakresie ludzkiego systemu słuchowego, przetwarzania dźwięku i technologii bezprzewodowych. Dzięki temu naukowcy GN Group mogą opracowywać prawdziwie inteligentne rozwiązania audio, które potrafią znacznie więcej niż dostarczanie dźwięku. W efekcie słuchawki Jabra oferują doskonałą jakość muzyki i rozmów korzystając z technologii zabezpieczeń, które pozwalają zminimalizować potencjalne zagrożenie dla narządu słuchu podczas codziennego użytkowania sprzętu.
Słuchawki – więcej niż moda?
Słuchawki to wciąż rosnąca kategoria produktowa. To jak są popularne łatwo zaobserwować w metrze, na ulicy, w centrach handlowych, a także i w środowisku biznesowym. Jako społeczeństwo żyjemy bardzo aktywnie – pracujemy, spotykamy się ze znajomymi, robimy zakupy, uczęszczamy na zajęcia fitness lub korzystamy z siłowni. W międzyczasie prowadzimy rozmowy telefoniczne i wysyłamy wiadomości tekstowe. Dużo czasu zajmują nam codzienne dojazdy, czekanie w kolejkach w sklepie, bądź w kawiarni. Dzięki słuchawkom, niezależnie od czasu i miejsca, możemy mieć prostszy, wygodniejszy i szybszy dostęp nie tylko do połączeń, ale i muzyki, audiobook’ów, podcastów, aplikacji czy też asystentów głosowych. Dlaczego mielibyśmy z tego nie korzystać?
Technologia pozwala nam sięgać po więcej. Słuchawki stanowią atrakcyjny gadżet, ale także wspierają codzienne działania. Bezprzewodowa technologia daje użytkownikowi więcej swobody niż kiedykolwiek było to możliwe, a redukcja szumów pozwala ograniczyć poziom hałasu, który do nas trafia, na rzecz wyselekcjonowanych plików dźwiękowych. Dzięki słuchawkom możemy kontrolować natężenie dźwięku w naszej prywatnej przestrzeni. I tak jak z wiadomych względów nie wykorzystujemy maksymalnej prędkości prowadząc auto, tak zdecydowanie rozsądniej jest nie korzystać z całej mocy decybeli dostępnych w zestawach słuchawkowych. Jakie jeszcze środki ostrożności powinniśmy zachować?
Bezpieczne korzystanie ze słuchawek
Na co dzień narażeni jesteśmy na mnóstwo niechcianych dźwięków. Przebywając na ulicy, na uczelni czy też w pracy często sięgamy po słuchawki. Nie tylko w celu słuchania muzyki, ale także po to, aby odciąć się od hałasu generowanego przez otoczenie. Lubimy korzystać ze słuchawek i cieszymy się z prywatności, którą nam dają. Jednocześnie jednak musimy być świadomi zagrożeń z jakimi wiąże się nieodpowiedzialne użytkowanie sprzętu. Nie zawsze mamy wpływ na poziom hałasu wokół nas, jednak mamy go, gdy korzystamy ze słuchawek. Zachowajmy więc rozwagę.
Choć niektóre słuchawki dostępne na rynku oferują zakres nawet do 120 dB, to należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. „Ze słuchawek należy korzystać zgodnie z zaleceniami producenta – producenta urządzeń i producenta słuchawek. Większość współczesnych urządzeń ma wbudowane ostrzeżenie przed przekraczaniem progów głośności i należy się do nich stosować. Maksymalny poziom głośności nie powinien przekraczać 80 decybeli.” – przestrzega dr n. med. Norbert Górski, otorynolaryngolog z warszawskiej kliniki Optimum. Najbezpieczniejszy poziom głośności to połowa dostępnego zakresu. Ważne jest także to, aby nie korzystać ze słuchawek zbyt długo oraz robić przerwy na odpoczynek. Zgodnie z opinią lekarzy 1 godzina słuchania muzyki stanowi całkowicie bezpieczną dla użytkownika dawkę.
Zwróć uwagę na istotne funkcje i parametry słuchawek
Dr n. med. Norbert Górski dodaje, że wybierając słuchawki powinniśmy stawiać na propozycje producentów, którzy badają swoje produkty przed wprowadzeniem ich do sprzedaży, także pod kątem ich wpływu na zdrowie użytkowników. „Nie należy kupować sprzętu nieznanych i niesprawdzonych marek, z nieznanego pochodzenia – np. z bazarów, czy też za pośrednictwem podejrzanych stron internetowych – gdyż mogą okazać się niegodną zaufania podróbką lub/oraz posiadać wady stanowiące zagrożenie dla słuchu” – mówi specjalista.
Co daje nam marka? Jabra to doświadczenie i lata badań nad słuchem, zabezpieczenia i certyfikaty oraz prace nad doskonaleniem technologii i dostarczaniem rozwiązań, które nie tylko trafiają w gust konsumentów, ale także są dla nich bezpieczne. Dokładając wszelkich starań, aby tak było inżynierowie Jabra opracowali kilka funkcji, które stanowią odpowiedź na główne zagrożenia. Jakie?
Istotnym zagrożeniem dla słuchu są nagłe głośne dźwięki, które mogą być spowodowane zakłóceniami w sieci telefonicznej. Bez odpowiedniej ochrony w zestawie słuchawkowym użytkownicy doświadczają tak zwanego szoku akustycznego. Poniższa tabela przedstawia systemy ochrony słuchu oferowane w biznesowych zestawach słuchawkowych Jabra oraz obowiązujące normy i przepisy.
Jabra Peakstop™: Usuwa potencjalnie szkodliwe, niespodziewane skoki głośności.
Jabra Safetone™: Wzmocniona ochrona dźwięku, która gwarantuje bezpieczny poziom odsłuchui spełnia wymogi bezpieczeństwa w UE i USA („Hałas w miejscu pracy”).
Jabra Intellitone™: Utrzymuje średnią ekspozycję na hałas na bezpiecznym poziomie – poniżej poziomów określonych w przepisach dotyczących natężenia hałasu podczas 1 godziny pracy dziennie przez telefon – do pełnego 8-godzinnego dnia roboczego.
Biznesowe zestawy słuchawkowe z linii Evolve i Engage zostały zaprojektowane ze szczególną troską o komfort użytkowników podczas długich godzin pracy. Gwarantują, że nie doświadczysz nieprzyjemnych dla ucha zakłóceń, a gdy przekraczasz dopuszczalny limit decybeli zostaniesz o tym poinformowany. Dodatkowo w momencie kiedy po stronie rozmówcy pojawi się ostry dźwięk słuchawki automatycznie go ściszą. Hałas, na który narzekają pracownicy biur typu open space, zostaje zredukowany do minimum. Wystarczy nawet, że po prostu włożysz słuchawki do uszu.
Zestawy słuchawkowe dla konsumentów Jabra Elite współpracują z aplikacją Jabra Sound+, która uzupełnia je o dodatkowe funkcje. Dzięki korektorowi dźwięku, dostępnemu za pośrednictwem aplikacji, można dostosować częstotliwości, aby uzyskać bardziej naturalny, przyjazny dla ucha dźwięk. Jabra Sound+ umożliwia także dopasowanie profili muzycznych do określonych sytuacji – w metrze, na ulicy, w pracy, w domu. Zdefiniowane profile nie tylko uprzyjemniają korzystanie ze sprzętu, ale także zapobiegają szkodliwym dla ucha skokowym zmianom natężenia dźwięku. Ponadto w aplikacji określisz w jakim stopniu chcesz słyszeć (lub zablokować) otaczające dźwięki. Masz więc pełną kontrolę nad tym, co i w jaki sposób trafia do Twoich uszu.
Słuchasz muzyki w domu? Aby sprawdzić, czy poziom dźwięku w Twoich słuchawkach jest odpowiedni, możesz wykonać prosty test: Zwiększ głośność słuchawek do preferowanego poziomu, a następnie zdejmij je z uszu i trzymaj w rękach wyciągniętych przed sobą. Jeśli nadal słyszysz muzykę, oznacza to, że słuchawki grają zbyt głośno. Ta metoda sprawdzi się jednak tylko w cichym otoczeniu. Jeśli korzystasz z słuchawek o konstrukcji otwartej, dobrym sposobem na sprawdzenie czy głośność jest bezpieczna jest możliwość prowadzenia normalnej rozmowy z inną osobą w pobliżu. Dopóki nadal możesz prowadzić rozmowę Twój poziom głośności jest wystarczająco niski.
Korzystasz ze słuchawek w głośnym środowisku? Gdy hałas otoczenia przekracza 80 dB, bardzo często zwiększamy głośność tak, aby w jak największym stopniu słyszeć tylko muzykę. Tym samym w sposób znaczny przekraczamy dopuszczalne normy narażając narząd słuchu. Aby się przed tym uchronić wybierz słuchawki z funkcją redukcji hałasu. Tego typu słuchawki świetnie radzą sobie z usuwaniem dźwięków otoczenia, dzięki czemu możesz cieszyć się muzyką przy bezpiecznym i komfortowym ustawieniu głośności.
Słuchawki to kawałek wspaniałej technologii. To funkcjonalność, wygoda, muzyczna rozrywka, asystenci głosowi i pełna dostępność do rozmów. Jeśli korzystamy z wysokiej jakości sprzętu, z rozwagą i z zachowaniem zasad higieny słuchu, słuchawki pozostają dla nas jak najbardziej bezpieczne.
Dbaj o swój słuch, doświadczaj emocji i komunikuj się z otoczeniem w najwyższej jakości.
Odbieramy świat zmysłami, warto więc o nie zadbać zanim będzie za późno.