Końcówka roku to dla wielu z nas naturalny moment, by zatrzymać się na chwilę i zastanowić się nad tym, co już za nami a co chcemy stworzyć w nadchodzących dwunastu miesiącach. Jak podejść do tego procesu? W tym artykule właścicielka marki SFERA ŻYCIA i autorka dzienników rozwojowych oraz plannerów Angelika Sobucka przedstawi cztery kluczowe kroki, które pomogą Ci zamknąć stary rok z poczuciem spełnienia oraz wkroczyć w nowy z jasną wizją i spokojem.
Krok 1: Zrób dobre podsumowanie minionego roku
Autorefleksja to wyjątkowe narzędzie, które wspiera nas w budowaniu świadomego życia. Dlatego planowanie 2025 roku zacznij od podsumowania mijającego. Przyglądając się 2024 rokowi z perspektywy ostatnich 365 dni, poczujesz, jaki był dla Ciebie ten rok i co Ci przyniósł – w efekcie bardziej świadomie podejdziesz to tworzenia planów na kolejny rozdział.
Pytania, na które warto sobie odpowiedzieć podsumowując 2024 rok:
- Jestem z siebie dumna! Moje 3 największe osiągnięcia 2023 to…
- Zdobyłam nowe doświadczenia! Czego nauczyłam się w minionym roku?
- Czuję wdzięczność! Za co chcę sobie podziękować?
- Próbowałam nowych rzeczy! Co zrobiłam po raz pierwszy?
- Nie poddałam się! Co było dla mnie największym wyzwaniem?
- Czego mi brakowało?
- Jakie relacje stworzyłam lub wzmocniłam?
- Jakie dobre nawyki udało mi się wypracować w tym roku?
- Jakie największe cele wyznaczyłam dla siebie na początku 2024 roku? Czy je osiągnęłam? Na jakim etapie są obecnie?
Wskazówka: Stwórz coroczny rytuał związany z podsumowaniem roku! Zaplanuj parę godzin tylko dla siebie, wyjdź do ulubionej kawiarni i spędź czas, pisząc swoje refleksje. Powyższe pytania to część podsumowania roku, które znalazło się w Slow Plannerze 2025 – to pierwszy w Polsce datowany planner, stworzony w rytmie SLOW.
Krok 2: Stwórz swoje plany na nowy rok
Jeśli masz już za sobą refleksje i wnioski z ubiegłego roku, teraz pora skupić się na wyznaczaniu intencji, zebraniu marzeń i zaplanowaniu działań. Nie musisz oddzielać starego od nowego roku grubą krechą. Nie wywieraj na sobie presji „nowy rok – nowa ja”. Rok jest nowy, ale Ty jesteś ta sama – i to jest dobre :) Zastanów się jednak w jaką stronę chcesz poprowadzić ten rok, aby kolejne 365 dni dały Ci spełnienie, radość i spokój.
Pytania, które warto zadać sobie planując 2025 rok:
- Co najbardziej chciałabym celebrować o tej porze za rok?
- Osiągnięcie jakich 3 rzeczy naprawdę polepszyło by moje życie?
- Jakie są moje priorytety na ten rok w poszczególnych sferach życia?
- ZDROWIE
- RELACJE
- PRACA
- FINANSE
- CZAS WOLNY
- ROZWÓJ
4. Jaką jedną rzecz mogę zrobić, aby wprowadzić do mojego życia więcej balansu?
5. Nad jakimi dobrymi nawykami chciałabym popracować?
Wskazówka: Aby wyciągnąć ze zrobionych planów jak najwięcej dobrego, wracaj do nich na początek każdego miesiąca i zgodnie z nimi planuj kolejne 30 dni.
Krok 3: Stwórz swoją Bucket Listę na 2025 rok
Bucket Lista na nadchodzący rok wprowadzi do Twojego życia więcej radości, uważności i ekscytacji. Zapisz 50 drobnych przyjemności i rzeczy, które chciałabyś zrobić, doświadczyć czy spróbować. Stwórz przestrzeń na spontaniczność i celebrowanie małych chwili. Bucket Lista sprawi, że kolejny rok nie będzie tylko „zlepkiem” dni, zajęć czy obowiązków, ale czasem, który spędzisz na spełnianiu drobnych marzeń, byciu uważną w danej chwili i DOŚWIADCZANIU.
Na początku każdego miesiąca, wróć do tej listy i wybierz parę rzeczy, które świadomie zaplanujesz na kolejne 30 dni. Wzbogacać swoje dni o małe, ale znaczące elementy, które sprawią, że rok 2025 stanie się naprawdę wyjątkowy. Wskazówka: Jeśli masz ochotę, możesz stworzyć swoją Bucket Listę w formie wizualnej – powycinaj z gazet albo wydrukuj reprezentacje Twoich marzeń i przyjemności. Umieść je na tablicy korkowej, w ramce przy biurku albo jako tapeta na komputerze.
Wskazówka: Jeśli masz ochotę, możesz stworzyć swoją Bucket Listę w formie wizualnej-powycinanej z gazet albo wydrukuj reprezentacje Twoich marzeń i przyjemności. Umieść je na tablicy korkowej, w ramce przy biurku albo jako tapeta na komputerze.
Krok 4: Każdy miesiąc, tydzień i dzień planuj, uwzględniając swoje priorytety
Umiejętność określania własnych priorytetów i organizowanie czasu w zgodzie z nimi to najważniejszy element koncepcji SLOW. Dlaczego? Bo świat, w którym żyjemy oferuje nam ogrom możliwości, jednak nasz czas jest ograniczony – nigdy nie będziemy w stanie zrobić „wszystkiego”, dlatego potrzebujemy nauczyć się świadomie wybierać.
Odpowiednie zrozumienie, czym tak naprawdę jest priorytet, pozwoli Ci robić właściwe rzeczy, we właściwym czasie i we właściwe kolejności. Większość osób rozumie priorytety, jako sprawy, którymi trzeba zająć się natychmiast, bo zbliża się ich deadline lub niewykonanie ich na czas poskutkuje negatywnymi konsekwencjami. Priorytety powinny jednak być działaniami związanymi z Twoimi długoterminowymi celami. To przestrzeń Twojego rozwoju. Od nich zależy jakoś Twojego życia, samopoczucie, rozwój zawodowy czy stan zdrowia.
Chcąc mądrze zaplanować każdy miesiąc, tydzień czy dzień zadaj sobie pytania:
- „Co jest moim priorytetem?”
- „Jakie działanie sprawi, że pójdę do przodu?”
Priorytetem może być położenie się wcześniej spać, jeśli jesteś przemęczona. Może być spotkanie z przyjaciółką, jeśli czujesz że potrzebujesz wsparcia. To może być również aktywny czas z dziećmi, ograniczenie zadań w pracy czy zrezygnowanie z zabierającego czas dump-scrolling’u. Ty wybierasz, co w danym momencie powinno stać się Twoim priorytetem. Mając świadomość, że przeżywasz każdy miesiąc, tydzień czy dzień z uwzględnieniem swoich priorytetów, poczujesz że wszystko jest na swoim miejscu, bo zadbałaś o to, co najważniejsze.
Na zakończenie: po prostu pisz
Pisanie pozwala zatrzymać się w pędzącym świecie i rozwinąć autorefleksję – klucz do świadomego i uważnego życia oraz autentycznej relacji ze sobą. Jeśli masz ochotę wzbogacić 2025 rok o praktykę journaling’u, sprawdź produkty marki SFERA ŻYCIA: Dziennik Autorefleksji, Bucket List, Moment Bliskości, https://sferazycia.pl/slow-planner-2025-all Planner 2025 czy Mini Journal – to pomoce do autorefleksji, autoterapii i rozwoju. Zdecyduj, który pasuje do Ciebie i Twoich potrzeb.