„Vademecum firmy szkoleniowej” to unikalny warsztat oferujący kompendium wiedzy o zakładaniu i rozwijaniu jednostek szkoleniowych. O tej innowacyjnej idei rozmawiamy z jej twórczynią, Aliną Grodzicką.
Redakcja: Czy często spotyka się Pani z pytaniem, jak założyć firmę szkoleniową? Skąd pomysł na taki warsztat?
Alina Grodzicka (AG): W branży szkoleniowej funkcjonuję od 11 lat. Początkowo prowadziłam szkolenia z branży beauty, potem oferta rozszerzyła się o szkolenia biznesowe i zawodowe. Było to możliwe dzięki temu, że poszukując możliwości rozwijania działalności, dostrzegłam potencjał tkwiący w dofinansowaniach z różnych źródeł: funduszy unijnych, ale także ze środków krajowych. W ciągu ostatnich tylko 4 lat w moich szkoleniach uczestniczyło ponad 4500 osób. Było to możliwe właśnie dzięki różnym formom wsparcia. W międzyczasie odkryłam, że moim największym zasobem są moi pracownicy posiadający różnego typu uprawnienia i certyfikaty, dzięki którym oni także mogli prowadzić szkolenia. To przekładało się w praktyce na rozwój biznesu a moja rosnąca firma zaczęła budzić naturalną ciekawość klientów, uczestników moich szkoleń. I rzeczywiście coraz częściej pojawiało się pytanie o to, jak założyć i z sukcesem prowadzić firmę szkoleniową.
Redakcja: I postanowiła Pani podzielić się swoją wiedzą poprzez praktyczny warsztat…
AG: To najbardziej efektywna forma przekazania mojej wiedzy z zakresu tworzenia i rozwijania firmy. Przez te 11 lat działalności przecierałam szlaki, sprawdzałam różne opcje i możliwości, popełniłam przy tym sporo pomyłek i błędów. Uczestnicy mojego warsztatu będą mogli wielu z nich uniknąć. Podczas zajęć bowiem dzielę się moimi doświadczeniami, w tym także wskazuję te trudniejsze aspekty, związane z moimi porażkami. Wiem, że żadne kompendium wiedzy o zakładaniu firm szkoleniowych jeszcze nie istnieje. Sama nieraz po omacku szukałam niezbędnych informacji, co pochłaniało czasem wiele miesięcy. Podobnie długotrwały był proces nawiązywania i budowania relacji z ekspertami, wspierającymi mój biznes, bo przecież nie mam wiedzy ze wszystkich dziedzin potrzebnych w przedsiębiorstwie: nie jestem prawnikiem, nie jestem księgową i nie skończyłam kursu doradcy podatkowego. Są takie obszary działalności gospodarczej, w których potrzebuję wsparcia. Nota bene: podczas warsztatu zorganizowany zostanie panel dyskusyjny, właśnie z ekspertami z dziedziny prawa, podatków i księgowości, aby uzupełnić nasze Vademecum o aspekty formalno-podatkowo-księgowe. Podczas panelu omawiane są szczegółowe pytania dotyczące takich zagadnień, jak zwolnienia z VAT w szkoleniach z dofinansowaniem, konstruowanie kontraktów trenerskich czy rozliczanie środków publicznych w zależności od województwa, w którym założona jest działalność gospodarcza, bo geografia, w tym wypadku ma także znaczenie. Nie sposób tu wymienić wszystkich tematów, dość powiedzieć, że omówione zostaną te, które mają najistotniejszy wpływ na działalność firmy szkoleniowej.
Redakcja: Czy założenie firmy szkoleniowej to skomplikowany proces?
AG: Wbrew pozorom to nie jest trudne wyzwanie. Ale, aby zrobić to sprawnie i uniknąć naprawdę niepotrzebnych błędów, trzeba dysponować wiedzą i wszelkimi informacjami niezbędnymi zarówno na początkowym etapie zakładania firmy, jak i później, podczas jej prowadzenia, a przede wszystkim rozwijania. Bo przecież, aby ta działalność dawała nam satysfakcję – firma musi rosnąć.
Redakcja: Porozmawiajmy zatem o rozwijaniu firmy. Program Pani szkolenia daje uczestnikom obietnicę, że firma szkoleniowa może zarabiać już od pierwszego miesiąca działalności. Brzmi wręcz niewiarygodnie!
AG: I znowu powtórzę, że najważniejsza tu jest wiedza. Wiedza o rynku, wiedza choćby o tym, jak pozyskać fundusze, które sprawią, że firma od początku będzie zarabiać. I nie mam tu na myśli funduszy unijnych, bo akurat na nie trzeba czekać dłużej niż miesiąc, poza tym Nowa Perspektywa Finansowa dopiero się pojawi. Ale jest sporo innych źródeł wspierania, finansowania szkoleń. W pierwszym miesiącu możemy zarabiać choćby współpracując z Urzędami Pracy i korzystając ze środków publicznych. Są różne instrumenty, które umożliwiają dofinansowanie do szkoleń, przeprowadzanie szkoleń zawodowych za które płacą urzędy. Program takiego szkolenia musi być jednak w odpowiedni sposób napisany, aby wsparcie było możliwe. I o tym także mówimy na naszym szkoleniu.
Redakcja: a jak istotne dla firmy szkoleniowej jest bycie placówką edukacyjną?
AG: To kolejny ważny aspekt działalności, zwłaszcza kiedy chcemy realizować projekty unijne i generalnie, kiedy chcemy rozwijać firmę. W zależności od stopnia dofinansowania, które może wynosić od 30 do 80% obowiązują nas różne ustawy obniżające koszty w postaci zwolnienia z VAT. Zagadnienia związane z działalnością od strony formalnej, jak choćby te aspekty związane z placówką edukacyjną warto uporządkować na początku, bo to potem bardzo ułatwia podejmowanie strategicznych decyzji. Stąd w naszym szkoleniu oferta panelu dyskusyjnego z prawnikiem, doradcą podatkowym i księgowym. Dzięki informacjom uzyskanym od nich możemy uniknąć niepotrzebnych wydatków związanych z nieznajomością przepisów.
Redakcja: Program Pani szkolenia przewiduje także moduł poświęcony certyfikatom. Jak istotne są one w firmie szkoleniowej?
AG: Certyfikaty odgrywają dużą rolę w firmie, zwłaszcza kiedy chcemy korzystać ze środków publicznych i unijnych. Trzeba przy tym wiedzieć, że tylko niektóre z nich uprawniają nas do przeprowadzania szkoleń z dofinansowaniem. Inne certyfikaty obowiązują firmy zajmujące się tylko działalnością szkoleniową, inne przeznaczone są dla firm, które dodatkowo świadczą doradztwo. Jeszcze inne są wykorzystywane w przypadku firm organizujących szkolenia zawodowe. W Polsce jest w tej chwili ok. 250 firm, które zajmują się certyfikacją, to dość dużo i trudno jest wybrać ten jeden certyfikat, spełniający określone wymagania. Dlatego także ten aspekt omawiamy na szkoleniu. Dzięki temu można uniknąć kosztów związanych z pozyskiwaniem kolejnych, w praktyce niepotrzebnych certyfikatów.
Redakcja: Kto może uczestniczyć w Pani szkoleniu Vademecum firmy szkoleniowej? Czy to jest warsztat dla każdego?
AG: To jest szkolenie dla ludzi przedsiębiorczych, który mają już podstawową wiedzę o biznesie. My nie zaczynamy od początku. Dajemy możliwość rozwinięcia, rozszerzenia działalności biznesowej, ale nie tłumaczymy czym jest VAT, PIT czy koszty osobowe. Na pewno skorzystają na nim ci, którzy planują uruchomienie działalności szkoleniowej, czy rozszerzenie innej swojej aktywności biznesowej o dział szkoleniowy.
Redakcja: Co zyskają uczestnicy szkoleń poza samą wiedzą?
AG: Myślę, że wiedza pozyskana na warsztacie przełoży się na skalowalność ich biznesu. Będą mogli uruchamiać, czy rozszerzać działalność szkoleniową, będą mogli dalej przekazywać wiedzę: szkolić kolejnych pracowników i dokładać kolejne moduły biznesowe do swojej działalności. Istotnym elementem szkolenia jest także opieka poszkoleniowa. Wspieranie uczestników po szkoleniu pozwala nam maksymalnie wykorzystać efekty kształcenia, ale także budować długotrwale relacje, co ma dzisiaj ogromne znaczenie w rozwijaniu działalności biznesowej.
Redakcja: Gdzie odbędzie się szkolenie i jak można się zapisać, chcąc w nim uczestniczyć?
AG: Zapisy prowadzone są na stronie mojej firmy Lukomades. Serdecznie zapraszam na szkolenie 18 listopada do Katowic.