Jeśli zastanawiasz się, jaki bank wybrać, pamiętaj o czynnikach, którymi warto kierować się podczas swojego wyboru. Przede wszystkim powinniśmy postawić na instytucję, która nie pobiera opłat za podstawowe czynności, takie jak prowadzenie konta czy wypłata gotówki z bankomatu. Ważny jest również dostęp do bankowości mobilnej. Dlaczego wybierając bank warto skorzystać ze specjalnych rankingów?
Czym kierować się przy wyborze banku?
Wybór banku może stanowić wyzwanie. Dlaczego? Ponieważ każda z ofert instytucji wyróżnia się czymś innym, a reklamy nakłaniają do skorzystania wyłącznie z przedstawionego produktu twierdząc, że jest on najlepszy. Jaki bank wybrać mając wokół tak wiele propozycji?
Przede wszystkim musimy poznać czynniki, którymi warto kierować się przy wyborze banku. Będą to:
- bliskość placówki danego banku od naszego miejsca zamieszkania – zdarza się, że część formalności musimy załatwić stacjonarnie. Warto więc mieć w pobliżu filię swojego banku;
- niskie opłaty – często brak dodatkowych kosztów dotyczy wyłącznie jednego produktu. Warto jednak zapoznać się dokładnie z ofertą instytucji i wybrać tę, której usługi wiążą się z niskimi kosztami;
- niskie RRSO – jest ono szczególnie ważne podczas wnioskowania o kredyt. Im niższa wartość RRSO, tym niższy całkowity koszt zobowiązania;
- darmowe korzystanie z bankomatów – to także ważny czynnik. Choć wiele transakcji możemy dokonać online, czasami potrzebujemy wybrać gotówkę. Dobrze, jeśli za ten proces nie będziemy musieli płacić;
- aktualne promocje – jeśli jesteśmy zainteresowani konkretną usługą bankową, warto rozpatrzyć jej zakup w momencie, gdy jest ona objęta promocją;
- dostęp do bankowości mobilnej – ważne, aby bank umożliwił wykonywanie różnych transakcji online. W ten sposób bez wychodzenia z domu dopełnimy wszelkich formalności.
Oferta banku powinna być dopasowana do naszych potrzeb, dlatego warto przyjrzeć się zestawieniu banków wraz z ich charakterystyką, które znajdziemy w https://ofin.pl/banki i wybrać najlepszą dla siebie opcję.
Jaki bank wybrać na konto osobiste?
Konto bankowe mają zarówno dzieci, osoby dorosłe, jak i emeryci czy renciści. Jaki bank wybrać na konto osobiste? Rachunek bankowy powinien być przede wszystkim tani w utrzymaniu. Istnieje wiele banków, które oferują konto bez dodatkowych opłat. Nie zapłacimy więc ani za otwarcie rachunku, ani za jego prowadzenie czy wypłatę z niego gotówki.
Pamiętajmy, że banki mają w swojej ofercie konta skierowane do osób młodych. Są to rachunki objęte promocją, za które nie musimy płacić (często po spełnieniu określonego warunku). Jeśli szukamy banku, w którym warto jest otworzyć rachunek osobisty, kierujmy się kosztem oferty.
Kredyt – jaki bank go udzieli i na jakich warunkach?
Banki mają w swojej ofercie różne produkty finansowe. W wybranej instytucji możemy więc założyć konto, otworzyć lokatę, skorzystać z ubezpieczenia czy wziąć kredyt. Jaki bank przyzna nam kredyt i jakie warunki należy spełnić, aby móc o niego wnioskować?
Aby to sprawdzić, warto posłużyć się rankingiem kredytów gotówkowych. Znajdziemy w nim zestawienie najkorzystniejszych ofert, które zostały wskazane przez klientów. Z rankingu dowiemy się o wysokości rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania, czyli koszcie kredytu. Na podstawie zestawienia możemy wybrać również zobowiązanie z najdłuższym terminem spłaty.
Standardowymi warunkami, jakie należy spełnić na drodze ubiegania się o dodatkową gotówkę, są:
- odpowiedni wiek – minimum 18 lat;
- pozytywna zdolność kredytowa;
- aktywne konto bankowe;
- stały i udokumentowany dochód;
- brak zaległości finansowych wobec innych instytucji.
Pamiętajmy, że warunki wnioskowania o kredyt bankowy mogą się różnić w poszczególnych bankach. Warto więc sprawdzić ich zasady jeszcze przed złożeniem wniosku.
Jaki bank udzieli kredytu ze złą historią?
Nie zawsze nasza historia kredytowa wygląda pozytywnie. Może się przecież zdarzyć, że przeoczymy termin spłaty pożyczki, opłaty za abonament telewizyjny, radiowy czy prąd. W konsekwencji na naszym koncie pojawi się zadłużenie. Będzie ono widoczne w naszej historii kredytowej, którą sprawdzają banki. Co to oznacza?
Nie otrzymamy w banku kredytu. Instytucja udziela finansowania tylko osobom wypłacalnym, których historia płatności wygląda pozytywnie. Pracownicy banku chcą mieć pewność, że pożyczka czy kredyt nie obciążą budżetu domowego klienta, przez to nie przyznają kredytów osobom, których na niego nie stać.
Pożyczka pozabankowa długoterminowa zamiast kredytu
Jeśli nie otrzymaliśmy kredytu bankowego, a potrzebujemy zastrzyku gotówki, możemy skorzystać z ofert firm pozabankowych. Oferują one atrakcyjne pożyczki długoterminowe całkowicie online. Oznacza to, że o dodatkowe pieniądze możemy wnioskować bez wychodzenia z domu. Co ważne, formalności związane z pożyczką ratalną ograniczone są do minimum. Pożyczkodawca będzie wymagał od nas jedynie:
- ukończenia odpowiedniego wieku (najczęściej jest to 18 lat);
- otrzymywania stałego dochodu, z którego spłacimy pożyczkę;
- zdolności kredytowej;
- aktywnego konta bankowego oraz telefonu komórkowego.
Ubieganie się o pożyczkę pozabankową z długim terminem spłaty polega na wypełnieniu i złożeniu wniosku online. Przesłane do firmy pożyczkowej dokumenty zostaną rozpatrzone, a my poinformowani o decyzji kredytowej. Jeśli będzie ona pozytywna, otrzymamy pieniądze jeszcze tego samego dnia.