25 czerwca 2017 r. pokażemy, jak joga pomaga na stres, który jednomyślnie – według wielu światowych analityków i organizacji zdrowotnych – został okrzyknięty największym wrogiem współczesnego człowieka.
200 krajów, 20 miast w Polsce i główne obchody Międzynarodowego Dnia Jogi 2017 w niedzielę 25 czerwca o godz. 10-18 pod hasłem Joga na stres podczas pikniku rodzinnego w Warszawie na Polu Mokotowskim pod patronatem i z udziałem Ambasadora Republiki Indii, Ajay Bisaria oraz gościa specjalnego Ministra Jogi i Ajurwedy w Indiach Sh. Shripad Yesso Naik’a.
„Jestem niezwykle dumny, że impreza stała się cykliczną i wpisała się w kalendarz dużych imprez. Tegoroczne hasło to joga na stres. Znając od tysięcy lat jej wartości zdrowotne, joga doskonale pozwala w naturalny sposób zadbać o równowagę psychofizyczną, zdrowie i uczy czerpania radości z życia” – powiedział Ajay Bisaria, Ambasador Republiki Indii.
Zapraszamy na główne wydarzenie do Warszawy, na Pole Mokotowskie oraz w 20 miastach Polski, sprawdź też, gdzie możesz do nas dołączyć w Twoim mieście http://www.dzien-jogi.pl/2017-gdzie-swietujemy/
Wydarzenie to będzie miało charakter całodniowego pikniku na Polu Mokotowskim w Warszawie, gdzie w gronie sympatyków jogi wraz ze znajomymi z maty, rodziną i przyjaciółmi będziecie uczestnikami wielu atrakcji, m.in. czekają na Was:
- 20 sesji jogi w plenerze. O godz. 10:00 sesja jogi dla każdego. Przez cały dzień będzie można spróbować wszystkich popularnych w Polsce stylów i metod jogi na poziomie początkującym lub wybrać zajęcia dla: zdrowia kręgosłupa i stawów, zapracowanych, kobiet w ciąży, dzieci, seniorów i inne, porozmawiać z nauczycielami, wymienić się doświadczeniami. Sfera Jogi to miejsce, gdzie możecie złapać wewnętrzną równowagę.
- RagaBoy Live Act, multiinstrumentalista łączący klasyczne brzmienie sitaru i dilruby z chilloutowymi rytmami (o 17:00), muzyczny chillout z The Frozen Heart oraz muzyczna kąpiel w dźwiękach gongu.
- Pokazy Acro Yogi oraz stylów jogi.
- Pokazy i warsztaty tańca indyjskiego.
- Panele dyskusyjne i warsztaty na których dowiecie się jak zarządzać stresem i wykorzystać jego potencjał z korzyścią dla siebie.
- Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami (m.in. od Tefal Companion)
- Warsztaty jogi na zdrowe biodra i kolana.
- Warsztaty malowania henną (mehendi).
- Strefa zabaw dla dzieci, prowadzona przez animatorów dziecięcych oraz sesje jogi dla dzieci.
- Strefa zdrowego jedzenia, pokazy kulinarne: „Daj sobie spokój” Karoliny i Maćka Szaciłłów oraz „Relaks i harmonia, bo Tefal Companion gotuje za Ciebie” Grzegorza Łapanowskiego. Specjały kuchni indyjskiej, wegańskie i wegetariańskie przekąski, vegan sushi, naturalne lody, tłoczone soki, mango na wiele sposobów, aromatyczna kawa i oczywiście słodkości.
- Strefa relaksu: odpocznij na leżaku, kocyku, porozmawiaj z przyjaciółmi, poopalaj się na słońcu, znajdź swój ulubiony smak ajurwedyjskich herbat Yogi Tea, skorzystaj z masaży ajurwedyjskich.
- Strefa wystawców: najnowsze kolekcje ubrań (zarówno do jogi jak i na co dzień), mat, akcesoriów do jogi, książek i naturalnych kosmetyków, unikatowych produktów kulinarnych (eco, bio i ajurwedyjskie), mebli oraz biur podróży i linii lotniczych.
- Porady zdrowotne medycyny konwencjonalnej („Mobilny gabinet Zdrowia”) oraz ajurwedy.
- Spotkania z autorkami książek o zdrowym stylu życia i odżywianiu (Kasia Bem, Ina Rybarczyk, Aneta Łańcuchowska-Jeziorowska oraz Karolina i Maciej Szaciłłowie).
- Biblioteka jogina – wybór profesjonalnych publikacji o jodze.
Wydarzenie wspierają Ambasadorki Jogi: Agnieszka Cegielska, Edyta Herbuś, Paulina Holtz Małgorzata Pieczyńska, Natalia Przybysz od lat ćwiczące jogę i propagujące zdrowy styl życia.
Organizatorzy tego wydarzenia to: Porozumienie Szkół Jogi (PSJ), Indyjsko-Polska Izba Gospodarcza (IPCCI) oraz Fundacja Art of Living Polska (AOL).
Partnerzy Wydarzenia: Indian Association of Poland oraz Fundacja Life Change, Media Connect.
Sponsorzy: Tefal Companion, Yogi Tea, Qatar Airways, Tranquini, Indigo Decor, Buddha, FLEX Poland, Indorama Ventures, Weco-Travel, Belbin Polska, Bollywood, Rival Group, DrukMax.
Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie: dzien-jogi.pl oraz na oraz na Facebooku https://www.facebook.com/events/822299097927797 – polub nas!
A więcej informacji na temat jogi na: Bosonamacie.pl
Zobacz, jak było rok temu! https://youtu.be/v7IUp4PuEj4
Zapraszamy na Piknik. Chcesz czuć się lepiej przyjdź i dowiedź się więcej.
A czym jest joga dla Ambasadorek Jogi
Agnieszka Cegielska, prezenterka TV: Joga daje mi niezwykłą możliwość w zabieganym XXI wieku połączenia mojej duszy i ciała… Jest dla mnie formą balsamu, wędrówki w głąb siebie i możliwości zadbania o ciało w sposób holistyczny. Dzięki jodze mogę poczuć tak bardzo ważne tu i teraz, wyciszyć się i posłuchać nie tylko ciszy, ale wsłuchać się w siebie… Joga to oczyszczenie, spokój i niezwykła, bo piękna energia.
Edyta Herbuś, zawodowa tancerka i aktorka: Joga jest dla mnie naturalną drogą do harmonii. Myślę, że w dzisiejszym rozpędzonym świecie, dostarczającym tak wiele bodźców, kradnących naszą uwagę, wszyscy potrzebujemy metod, które pomagają wracać do wewnętrznej równowagi. Joga bardzo pomaga mi w pracy. Czasami w ciągu jednego dnia gram kilka różnych ról i tylko koncentracja i odpowiednie ćwiczenia pozwalają mi wyjść z jednej postaci, wrócić do równowagi i wcielić się w kolejną. Dobrze, że jest tak wiele różnych odmian jogi i każdy może wybrać dla siebie taką, która najbardziej mu odpowiada. Joga jest dla mnie nie tylko naturalnym sposobem dbania o równowagę energetyczną i emocjonalną, ale też dobrą kondycję ciała. Od kiedy medytuję i ćwiczę jogę łatwiej mi skoncentrować się na danej chwili, połączyć z głosem intuicji, podjąć ważną decyzję, wrócić do swojego kierunku działania, nawet w stresującej sytuacji. To nie jest łatwe, ale przy systematycznym treningu się udaje. Dlatego praktykuję jogę codziennie.
Paulina Holtz, aktorka: Zatrzymaj się, zamknij oczy i patrz. Na co? W głąb siebie. Nie zawsze to co tam zobaczysz będzie idealne ale każda chwila poświęcona na budowanie od środka siebie lepszego jest krokiem w stronę słońca.
Małgorzata Pieczyńska, aktorka: Joga to nie gimnastyka korekcyjna. Nie traktuję jej użytkowo i nie spodziewam się po asanach konkretnych natychmiastowych efektów jak po połknięciu cudownej tabletki. Jednak złożoność systemu jakim jest joga z jamami, nijamami, asanami itd. daje szansę na zdrowie fizyczne, psychiczne i poczucie spokoju wewnętrznego. Już sam fakt, że w dużym stresie, zamiast być ofiarą destrukcyjnej siły paniki mamy alternatywę w postaci asan i pranajamy jest zbawienny. NAMASTE.
Natalia Przybysz, wokalistka: Joga pomaga mi znaleźć swoje centrum. Centrum energetyczne, gdy myślę o bandhach i spokój umysłu do którego prowadzi oddech. Joga i pranajama oraz jogiczne zasady dbania o siebie i świat, takie jak Ahimsa ułatwiają mi pozostawanie w stanie spokoju. Każda sytuacja stresowa może być jakby ćwiczeniem duchowym. Pomiędzy akcją a reakcją istnieje dzięki jodze większa przestrzeń, gdzie mogę zadecydować czy mój kolejny ruch będzie świadomy i czy będzie pomocny i konstruktywny.
Dominika Łakomska – aktorka, prowadząca wydarzenie
Joga nie daje, joga zabiera. Zabrała mi wiele napięć mięśniowych, zabrała ból kręgosłupa, zabrała niepokój, zabrała całe tony stresów, zabrała dużo smutku i innych emocji, które miały duży wpływ na to, jak się czułam. Joga zabiera mnie w podróż w nieznane – tam, gdzie czuję kim jestem i dokąd zmierzam, bez zbędnego balastu, za to z zaufaniem, że jedyną pewną jest zmiana.
Adam Ramotowski Prezes Porozumienie Szkół Jogi, dyplomowany nauczyciel jogi:
Praktyka asan (pozycji jogi) i pranajam (kontroli oddechu) to naturalna i bardzo efektywna terapia antystresowa. Praktykowane razem generują ogromne ilości energii stymulują komórki i neutralizują napięcia mięśniowe. Rezultaty dla ciała, organów wewnętrznych i umysłu pozostają na długo ponieważ joga pracuje z przyczynami, a nie tylko ze skutkami stresu. Podczas regularnej praktyki osiągamy poczucie ulgi. Asany, pozycje jogi działają bardzo precyzyjnie na miejsca, w których gromadzą się napięcia. Prawidłowo wykonywane usuwają blokady z ciała pozwalając mu funkcjonować bez zakłóceń. Przy wysokim poziomie stresu wykonanie finalnej wersji asany nie jest możliwe.
Obserwując doświadczonych „joginów” wykonujących trudne pozycje można zauważyć, że ich ciała są tak zrelaksowane, wydaje się, że wykonują je bez żadnego wysiłku. Napięcie w asanach i w życiu to jest tym co dodajemy sobie sami ponieważ nasz umysł chce się „udzielać”. W takim przypadku joga uczy, aby zejść sobie z drogi.
Praktyka jogi nadaje systemowi nerwowemu elastyczność, dzięki temu może radzić sobie z każdym rodzajem stresu. W jodze każdy nerw traktowany jest jako nieświadomy umysł, a każde zakłócenie w układzie nerwowym zakłóca stabilność umysłu prowadząc do lęku, depresji, wątpliwości i braku nadziei. Praktyka jogi daje równowagę, współczucie, zadowolenie, przyjacielskość i nadzieję.
Informacje podstawowe:
3 lata temu Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 21 czerwca Międzynarodowym Dniem Jogi, uznając, że praktykowanie jogi korzystnie wpływa na zdrowie ludzi na całym świecie. Tysiące ludzi celebruje ten dzień, nie tylko ćwicząc w szkołach jogi czy parkach, ale nawet na ulicach wielkich miast, np. Times Square w Nowym Jorku, pod wieżą Eiffla, na Placu Poczdamskim.
Przyjęte, we wrześniu 2015 r., przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych Cele Zrównoważonego Rozwoju ukazują co należy zrobić, aby poprawić sytuacje na świecie do 2030 roku, skierowane są one nie tylko do rządów państw, społeczności międzynarodowej , ale również do każdego człowieka.
Musimy sobie uświadomić, że nasza postawa, wybory i działania mają realny wpływ nie tylko na nasze najbliższe otoczenie oraz jakość życia tu i teraz, ale także na naszą planetę która pozostawimy kolejnym pokoleniom.
Obchody Międzynarodowego Dnia Jogi doskonale wpisują się w 3. Cel Zrównoważonego Rozwoju: „Dobrego zdrowia i jakości życia – podsumowała Mariola Ratschka, p.o. Dyrektora, Specjalista ds. Informacji Publicznej, Ośrodek Informacji ONZ w Warszawie, www.unic.un.org.pl