Aktywny tryb życia bez wątpienia przynosi mnóstwo korzyści, ale potrafi się też negatywnie odbić na zdrowiu. Intensywny wysiłek umysłowy i fizyczny, stres, mnóstwo obowiązków – to wszystko sprawia, że organizm traci cenne pierwiastki, w tym niezwykle ważny magnez. Jak więc zadbać o jego prawidłowy poziom?
Po co nam magnez?
Dzięki jonom magnezu w komórkach dochodzi do procesów syntezy związków wysokoenergetycznych, dzięki czemu mięśnie i nerwy są w stanie prawidłowo funkcjonować. Inaczej mówiąc, jeśli poziom magnezu jest właściwy, organizm staje się wydajniejszy i sprawniejszy. Z kolei niedobory tego pierwiastka prowadzą do wielu chorób, m.in. osteoporozy, cukrzycy i astmy. Odgrywa on też bardzo ważną rolę w procesie przyswajania wapnia oraz reguluje pracę układu nerwowego.
Dlaczego mamy go za mało?
Niedobory magnezu to coraz częstsze zjawisko. Swoje robią wiek i ciąża, ale największym wrogiem tego pierwiastka jest niewłaściwa dieta. Kawa, alkohol czy słodkie gazowane napoje dosłownie wypłukują magnez z organizmu, do nadmiernych strat tego pierwiastka prowadzi też częste spożywanie produktów wysoko przetworzonych, np. zup z kartonu, oraz dużej ilości wchłanianych tłuszczów zwierzęcych.
Na skutki uboczne nie trzeba długo czekać. Przy zbyt niskim poziomie magnezu pojawiają się bolesne skurcze łydek, silne mrowienie w nogach, kłopoty z koncentracją, nadmierna potliwość, zawroty głowy, migreny, kołatania serca. Właśnie na takie dolegliwości często skarżą się kobiety pracujące w biurach, a najczęściej wynika to z niedoboru tego ważnego pierwiastka.
Uprawianie sportu może zaszkodzić?
Sport pomaga zachować dobrą formę, ale tylko wtedy, gdy uprawia się go z głową. Często zapominamy, że intensywny wysiłek fizyczny oznacza poważną utratę elektrolitów, a bez nich ciało zaczyna źle funkcjonować. Z potem ucieka z organizmu mnóstwo magnezu, dlatego osoby, które zapominają o wyrównaniu poziomu elektrolitów po zakończonym treningu, notorycznie skarżą się na spadek efektywności podczas ćwiczeń, większą podatność na kontuzje, nawracające skurcze, uporczywe drżenie mięśni, ból głowy. Dlatego im aktywniejszy tryb życia się prowadzi, tym więcej źródeł magnezu powinno się wprowadzić do swojej diety.
Najlepsze będą pod tym względem orzechy, świeże przyprawy, zboża, zielone warzywa, herbata, kakao – i tego typu produkty powinny zagościć w codziennym menu. Jednak w przypadku, gdy objawy wywołane niedoborem tego pierwiastka są mocno dokuczliwe i trwają od dłuższego czasu, warto sięgnąć po specjalne suplementy diety wyrównujące poziom cennych substancji.
Dla zdrowia
Niedobory magnezu wywołują bardzo nieprzyjemne dolegliwości i poważnie odbijają się na zdrowiu, dlatego nie wolno tego stanu lekceważyć. Zbyt niskie stężenie elektrolitów przekłada się na gorszą kondycję skóry, włosów i paznokci, obniża wydajność fizyczną i psychiczną, prowadzi do nerwicy, a nawet depresji. Warto więc jak najszybciej włączyć do jadłospisu preparaty magnezowe, by codzienne dolegliwości nie przerodziły się w poważną chorobę.