Już w najbliższą środę 16 lipca w Rzymie odbędzie się wyjątkowy pokaz realizacji sześciorga polskich projektantów, laureatów konkursu OFF Fashion. Pokaz promujący najlepsze polskie wzornictwo zamknie kalendarz jednego z najważniejszych wydarzeń w świecie mody – Alta Moda Roma. Impreza odbędzie się o godzinie 20.30 w ogrodach Ambasady Polskiej w Rzymie.
Alta Moda Roma to najbardziej prestiżowe wydarzenie haute couture we Włoszech. Odbywająca się dwa razy w roku impreza stanowi przegląd najlepszych realizacji projektantów i krawców pielęgnujących tradycję „wysokiej mody”. Na czele wydarzenia stoi prezydent Alta Moda Roma – Silvia Venturini Fendi oraz prezes honorowy Santo Versace.
Tematem przewodnim pokazu „Awangarda polska na wybiegu”, który zamknie kalendarz wydarzeń Alta Moda Roma, będą związki mody z teatrem. Prezentacjom kolekcji młodych projektantów z Polski towarzyszyć będą pokazy lalek, które powstały w Teatrze Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach. Organizatorzy chcą nawiązać do wspólnego dziedzictwa kulturowego Polski i Włoch, zademonstrować efekty prac polskich i włoskich kostiumologów. Pokazy będą tematycznie i stylistycznie nawiązywać do znanych europejskich bajek – „Śpiącej Królewny”, „Baśni o zaklętym Kaczorze”, „Pinokia” i „Królewny Śnieżki”.
W pokazie podczas Alta Moda Roma wezmą udział uczestnicy Międzynarodowego Konkursu dla Projektantów i Entuzjastów Mody OFF Fashion oraz finaliści piętnastej edycji konkursu – Halina Mrożek, Michał Mrzygłód, Łukasz Stachowicz, Aneta Zielińska, Katarzyna Jaworska i Rafał Zieliński. Projektantów, którzy zaprezentują swoje kolekcje w Rzymie wybrała wieloletnia współpracowniczka i jurorka konkursu OFF Fashion – Bianca Cimiotta Lami z włoskiej Akademii Mody Koefia. Patronat nad pokazem objął Jego Ekscelencja Wojciech Ponikiewski Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Włoskiej, Republice San Marino i Republice Malty.
Organizowany od 2007 roku OFF Fashion to dziś najważniejszy w Polsce konkurs wspierający młodych, awangardowych projektantów. Udział w konkursie jest wyjątkową szansą na rozpoczęcie kariery w świecie mody dla osób stawiających pierwsze kroki w branży. Do XV edycji konkursu, która odbyła się w maju 2014 roku zgłosiła się rekordowa liczba ponad 200 projektantów. Zgłoszenia napłynęły z Polski Anglii, Białorusi i Ukrainy. „Buntownicy”, czyli hasło przewodnie wiosennej odsłony OFF Fashion wpisuje się w charakter konkursu, który z założenia promuje niekonwencjonalne podejście do projektowania ubioru. Jak powiedział jeden z jurorów, projektant Mariusz Przybylski: „OFF Fashion ubiera ulicę”. Dlatego pośród nadesłanych prac organizatorzy i jurorzy poszukują tych, które w twórczy sposób przełamują konwencje, kreują nowe trendy i jednocześnie mają potencjał, by zdobyć uznanie szerokiego grona odbiorców.
Projektanci, którzy wezmą udział w pokazie podczas Alta Moda Roma:
Halina Mrożek – absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jej Praca dyplomowa „Kultura Rzeźby” została odznaczona Medalem Akademii Sztuk Pięknych. Zdobyła pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Off Fashion Kielce (2010) oraz drugą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie – Nagroda Twórczych Absolwentów (2009) (Creative Graduate Prize). Jej prace prezentowane były przez liczne instytucje kultury i sztuki, w tym przez Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, Solvay Centrum Sztuki Współczesnej, Galerię Nowa, Pałac Sztuki w Krakowie, a także na festiwalach sztuki i mody, między innymi na Targach Sztuki w Warszawie, Festiwalu Sztuki i Mody oraz festiwalu Moda z Ulic Warszawy. Ubrania jej autorstwa były publikowane w polskich i zagranicznych czasopismach („Wysokie Obcasy”, „Machina”, „Exklusiv”, „EksMagazyn”, „Idoll Mag”, „OOO MAGAZINE” i „Novo Magazine”).
Michał Mrzygłód – student drugiego roku projektowania mody męskiej na London College of Fashion. Zadebiutował w 2013 roku ze swoją autorską kolekcją „chin-suru” (jap. „mikrofalówka”), otrzymując drugą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie dla Projektantów Ubioru „Złota Nitka” w Łodzi. Wyróżniony nagrodą Hush Warsaw oraz T-Mobile Fashion za debiut roku 2013. Jego najnowsza kolekcja – „Call of Duty” została częściowo zaprezentowana na finale konkursu OFF Fashion w Kielcach. Premiera kolekcji zaplanowana jest na początek lipca tego roku. Mrzygłód opisuje swój styl jako „bezkompromisowy eklektyzm odarty z kategorii płciowości”. Swoje ubrania tworzy z myślą o mężczyznach, kieruje je jednak również do kobiet. W swojej pracy twórczej opiera się na przekładaniu elementów rzeczywistości na język mody i ich późniejszym, nieszablonowym zestawianiu.
Łukasz Stachowicz – absolwent Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie (Faculty of Fashion Design / Cracow School of Art and Fashion). Autor Kolekcji dyplomowej „Lamperia”, która zdobyła nagrodę Cracow Fashion Award 2011, jako najlepsza kolekcja roku. Swoje prace prezentował m.in. na Out Of Schedule OFF – Fashion Week Poland Fashion Philosophy w Łodzi. Laureat nagrody PREMIUM YOUNG DESIGNERS AWARD Jesień/Zima 2012/13 w kategorii Menswear w Berlinie. Urodzony w Rzeszowie, mieszka i pracuje w Krakowie oraz w Berlinie.
Aneta Zielińska – absolwentka Szkoły Projektowania Ubioru w Krakowie. Ukończyła również staż w Akademii Koefia w Rzymie. Laureatka wielu konkursów modowych. Projektowanie ubioru jest dla niej sposobem na wypowiedź artystyczną: impresje i wrażenia przekłada na materiał i artystyczne koncepty swoich realizacji. Jej kolekcje to opowieści o uczuciach.
Katarzyna Jaworska – najlepsza przyjaciółka igły, znajoma manekina i siostra tkaniny, która zawsze potrafi pogodzić zwaśnione strony. Zaszywając się w komnacie swojej bezgranicznej ciszy tworzy dzieła przepełnione nutą elegancji i wyjątkowości. Przyjaźń jest na szczycie w jej hierarchii wartości, dlatego kolekcja „During the day” nawiązuje do tej wartości. Kolekcja zachęca, aby zaprzyjaźnić się z modą. Każdy z nas może zadać sobie pytania Czy warto ją polubić? Czy dać jej szanse? Katarzyna Jaworska serdecznie Was do tego zaprasza.
Rafał Zieliński – absolwent Katedry Projektowania i Ubioru w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Kolekcja licencjacka pod tytułem „Panny dworskie”, inspirowana obrazem Diego Velasqueza, została doceniona nagrodą J.M. Rektora za Najlepszy Dyplom 2011 roku. Projekty Rafała Zielińskiego łączą w sobie elegancję z ogromnym przepychem. Najbliższe są mu tajemniczość, odwaga i barokowy rozmach. Luksusowe tkaniny, futra, skóry i włoskie dodatki królują w jego szykownych projektach. „To, co naprawdę mnie inspiruje to bulwary Monako, gdzie – poza książęcą parą – króluje klasyka w najelegantszym wydaniu” – mówi projektant.
Pokaz mody „Awangarda polska na wybiegu”
16 lipca o godz. 20.30
Ogrody Ambasady Polskiej w Rzymie
Organizator: Kieleckie Centrum Kultury
Patronat: Jego Ekscelencja Wojciech Ponikiewski, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Włoskiej, Republice San Marino i Republice Malty.