Prędzej czy później niemal każda z nas będzie zmuszona nosić okulary. Czas jest niebłagalny, wzrok z każdym rokiem staje się słabszy, a okulary pozwalają cieszyć się komfortem prawidłowego widzenia. Jednak zanim się tak stanie, należy wybrać prawidłowe szkła oraz oprawki. O ile za wybór szkieł odpowiada okulista, wyboru oprawek musimy dokonać same, specjalista może jedynie służyć radą. Jak wybrać oprawki, aby były wygodne, funkcjonalne i dodawały twarzy uroku?
Oprawki do okularów – jak je dobrać?
Dobrze dobrane oprawki okularowe damskie potrafią całkowicie odmienić twarz, nadać jej uroku, charakteru, wydobyć najpiękniejsze elementy urody. Może również stać się coś przeciwnego, tzn. niedopasowane, wybrane w biegu oprawki mogą negatywnie wpłynąć na efekt wizualny, sprawić, że twarz będzie wyglądać na dużo starszą, pozbawioną proporcji. Lepiej do tego nie dopuścić i poznać podstawowe zasady doboru oprawek. Należy zwrócić uwagę na kształt twarzy, jej wielkość, typ karnacji, kolor włosów, a także preferowany styl oraz osobowość. Połączenie tych wszystkich elementów sprawi, że okulary staną się nieodłącznym elementem naszego image.
Wybór oprawek a kształt twarzy
Kształt twarzy jest bardzo ważnym czynnikiem, na który trzeba zwrócić uwagę, wybierając okulary. Każda twarz je inna, nie ma jednego uniwersalnego kształtu oprawek, które pasowałyby do każdej osoby.
- Twarz owalna – osoby o takiej twarzy są w bardzo dobrej sytuacji, ponieważ pasują im niemal wszystkie typy oprawek. Twarz owalna ma dobrze zachowane proporcje, podbródek jest węższy od czoła, najszerszym miejscem twarzy są kości policzkowe. Wybierając oprawki, należy zwrócić uwagę, aby były dobrze dopasowane szerokością do szerokości twarzy. Panie o twarzy owalnej mogą wybrać oprawki okrągłe, owalne, typu motyl czy kocie oko. Dobrze będą wyglądały w bardziej kanciastych kształtach, np. prostokątnych i kwadratowych. Jeżeli szukają modeli mało rzucających się w oczy, mogą zdecydować się na oprawki na żyłce, które jedynie delikatnie podkreślą kształt twarzy.
- Twarz okrągła – panie o tej twarzy mają wydatne policzki, zaokrąglony podbródek oraz niższe czoło. Twarz jest szeroka, dlatego należy szukać oprawek, które ją optycznie wydłużą i wyszczuplą. Idealnie sprawdzą się oprawki prostokątne i kwadratowe, które wyrównają proporcje twarzy. Dobrze będą wyglądać oprawki o krawędziach unoszących się do góry, które podkreślą i uwydatnią kości policzkowe.
- Twarz kwadratowa – ten kształt twarzy wyróżnia niemal jednakowa wysokość i szerokość. Twarz wydaje się męska, szczęki są mocno zarysowane, a czoło i podbródek szerokie. Aby lekko zaokrąglić twarz i nadać jej kobiecych cech, warto szukać oprawek lekko zaokrąglonych. Świetne sprawdzą się kocie oczy, które wydłużą linię szczęk, a także okulary bezramkowe. Są mało widoczne i dyskretne, dlatego będą ładnie wyglądały na kwadratowej buzi.
- Twarz w kształcie serca – posiadaczki tego typu kształtu twarzy mają wysokie, szerokie czoło, mocno uwidocznione kości policzkowe oraz szpiczasty podbródek. W ich przypadku dobrze będą wyglądać okulary pilotki, okulary w kształcie motyla oraz inne, o zaokrąglonych kształtach. Panie, które szukają modeli bardziej delikatnych, mogą wybrać okulary bez ramek lub oprawki na żyłkę.
Oprawki okularów a kolor włosów
Kolor włosów ma bardzo istotny wpływ na wybór oprawek. Do włosów ciemnych będą pasować oprawki czarne, czerwone, srebrne, do blond czarne, złote i pastelowe, kobiety rudowłose dobrze będą wyglądać w oprawkach czarnych, czerwonych i złotych, a panie siwowłose w czarnych, granatowych i srebrnych. Dużo również zależy od charakteru i upodobań danej pani. Jeżeli właścicielka włosów o intensywnej barwie, np. rudych czy czarnych, chce się wyróżniać, powinna wybrać okulary o wyrazistych kolorach. Panie, które wolą pozostać w cieniu, mogą wybrać okulary w stonowanych barwach, które zrównoważą intensywny kolor włosów. Podobnie wygląda sytuacja u pań o włosach w spokojnych kolorach. Jeżeli chcą się wyróżnić, mogą wybrać jaskrawe barwy, a jeżeli oprawki nie mają rzucać się w oczy, powinny wybrać jasne lub pastelowe barwy.
Typ urody i kolor oczu
Oprawki powinny być dobrane do typu urody. Panie o jasnej karnacji będą dobrze wyglądały w chłodnych oprawkach, np. czarnych, białych, a także srebrnych, niebieskich i szarych. Jeżeli pani o jasnej cerze ma również jasne włosy, powinna wybrać oprawki bordowe lub brązowe. Ciepła tonacja twarzy idealne współgra z oprawkami w kolorze złota, miedzi, beżu i brązu. Kolor oczu to kolejny ważny czynnik, który pomoże dobrać idealne oprawki. Wizażyści uważają, że bardzo dobrze wyglądają pary, czyli oprawki o tym samym odcieniu, co oczy. Panie niebieskookie dobrze będą wyglądać w oprawkach niebieskich, błękitnych i granatowych, panie zielonookie we wszystkich odcieniach zieleni, a osoby o oczach piwnych w oprawkach brązowych i beżowych, a także klasycznych czarnych.
Oprawki a tryb życia
Wybierając oprawki, należy zwrócić uwagę na tryb życia oraz rodzaj wykonywanej pracy. Należy zastanowić się, czy okulary będą używane na co dzień, czy będą służyły do jazdy samochodem, do uprawiania sportów. Osoby pracujące na reprezentancyjnych stanowiskach powinny wybrać oprawki stonowane, elegancki i klasyczne, zaś osoby pracujące w zawodach artystycznych mogą zaszaleć i wybrać okulary odzwierciedlające ich artystyczną duszę. Panie prowadzące aktywny tryb życia powinny zwrócić uwagę na wygodę, oprawki muszą umożliwiać uprawnienie sportu, powinny być lekki i odporne na uszkodzenia.
Typ osobowości
To również bardzo ważny element. Osoby skromne, ciche wybiorą oprawki stonowane, nierzucające się w oczy. W tym przypadku dobrze sprawdza się barwy pastelowe, które podkreślą łagodny charakter. Panie odważne, o silnym, dominującym typie osobowości mogą śmiało wybrać okulary o jaskrawych, wyrazistych oprawkach, które podkreślą ich ognisty temperament oraz pewność siebie. Ciemne kolory oprawek nadają się dla pań poważnych, konserwatywnych, a żywe i kolorowe dla kobiet radosnych, pełnych energii, o artystycznej duszy.
Jakość to podstawa
Oprawki muszą być nie tylko ładne i dopasowane do twarzy, bardzo istotna jest również ich jakość. Warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane oraz na wszystkie detale. Rodzaj użytego materiału ma wpływ na ciężar i trwałość oprawek, a to z kolei rzutuje na ich wygodę. Oprawy wykonuje się najczęściej z tworzywa sztucznego o nazwie TR-90, acetatu, ze stali nierdzewnej, tytanu lub stopu różnych metali. Można również spotkać oprawki wykonane z bardziej oryginalnych materiałów, np. bambusa, drewna i metali szlachetnych. Wiele modeli ma dodatkowe zdobienia, które dodają im uroku oraz zmieniają okulary w modną biżuterię.
Wybór oprawek to trudne zadanie, warto poświęcić mu trochę czasu. Wybór ułatwi znajomość podstawowych reguł, ale najważniejsze, aby dobrze się czuć w wybranych oprawkach. Nie trzeba sztywno trzymać się zasad, należy mierzyć różne modele i znaleźć ten, który będzie idealne leżał, a twarz będzie wyglądała świeżo i atrakcyjnie. Idealnie dobrane oprawki mogą stać się elementem osobowości, naszym znakiem rozpoznawczym, dlatego muszą być wybrane z głową.