Płyn micelarny jest jednym z najczęściej stosowanych produktów przeznaczonych do oczyszczania twarzy. Warto dowiedzieć się więc nie tylko tego, jak działa, ale i tego, jak go stosować, aby cieszyć się możliwie jak najbardziej satysfakcjonującym efektem końcowym.
Działanie płynu micelarnego
Płyn micelarny jest doskonałym przykładem kosmetyku wielofunkcyjnego. Nie tylko znakomicie radzi sobie z usuwaniem makijażu, ale również pozwala na pozbycie się nadmiaru sebum i innych zanieczyszczeń. Jego skuteczność to zasługa zawieszonych w roztworze wodnym miceli – kulistych cząsteczek mogących działać na dwa sposoby. Zewnętrzna warstwa miceli jest znana ze swojego działania hydrofilowego – doskonale radzi sobie z przyciąganiem wody oraz z odpychaniem tłuszczy. Warstwa wewnętrzna miceli funkcjonuje na nieco innych zasadach – odpycha wodę, a jednocześnie wiąże się z tłuszczami.
Oryginalny sposób działania miceli przyczynia się do tego, że z płynem micelarnym możemy nie tylko wykonać dokładny demakijaż. Kosmetyk ten sprawdzi się znakomicie także wtedy, gdy będziemy chcieli oczyścić twarz z sebum i kurzu, a nawet z resztek nałożonego wcześniej i niedokładnie rozsmarowanego kremu. Płyn micelarny to ciekawy sposób na walkę z zabrudzeniami o różnym charakterze. Często opisywany jest więc jako kosmetyk łączący w sobie właściwości żeli myjących i pianek oraz mleczek i olejków.
Najważniejsze właściwości płynu micelarnego
Płyn micelarny jest zalecany z przynajmniej kilku powodów, a jednym z najważniejszych wydaje się to, że mamy w jego przypadku do czynienia z rozwiązaniem, które jest łagodne dla skóry. Stosowanie płynu micelarnego nie prowadzi do przesuszania skóry, mamy więc do czynienia z kosmetykiem polecanym również tym osobom, które zmagają się z cerą wrażliwą, charakteryzującą się skłonnością do alergii. Warto zwrócić uwagę i na dodatkowe właściwości pielęgnacyjne typowe dla konkretnych płynów. Mogą one nawilżać skórę, zapewniać skuteczny demakijaż okolic oczu i skutecznie łączyć w sobie działanie płynu oczyszczającego, mleczka oraz toniku.
Kto powinien sięgnąć po płyn micelarny?
Jak już wspomniano, stosowanie płynu micelarnego nie powinno być uzależnione od rodzaju cery. Także wiek skóry nie ma znaczenia dla poziomu jego skuteczności. Pewne grupy odbiorców powinny jednak zainteresować się tym rozwiązaniem w szczególny sposób. Tu warto wspomnieć o osobach zmagających się z problemami cery wrażliwej i alergicznej – szczególnie źle znoszących każde zaniedbanie odnoszące się do jej oczyszczania, a także o tych, które w szczególny sposób cenią sobie oczyszczanie twarzy bez stosowania wody z kranu. Płyn micelarny sprawdza się też znakomicie, gdy nie przepada się za typową dla wielu kosmetyków konsystencją mleczka oraz żelu.
Płyn micelarny – prawidłowe stosowanie
Skuteczność kosmetyków uzależniona jest nie tylko od ich składu, ale również od tego, w jaki sposób się je stosuje. Na szczęście, wówczas gdy mamy do czynienia z płynem micelarnym nie możemy mówić o szczególnie skomplikowanym zadaniu. Wystarczy, że naniesiemy płyn na czysty wacik i przetrzemy sobie nim twarz, a możemy być pewni, że płyn da nam odczuć swoje idealne działanie. Także określenie tego, jak dużych ilości płynu należy użyć, nie jest skomplikowane. Najlepiej czyścić twarz do momentu, w którym na waciku nie będą pojawiać się żadne zanieczyszczenia. Częsta zmiana wacika nie powinna być przy tym problemem.
Jeśli chcemy wykonać demakijaż oczu z wykorzystaniem płynu micelarnego pamiętajmy, że czynność ta wymaga czasu. Najlepiej więc przyłożyć wacik nasączony płynem do powieki, a następnie poczekać przez moment. Da nam to pewność, że makijaż rozpuści się, my zaś nie będziemy drażnić delikatnej skóry jej intensywnym tarciem.
Czy płyn micelarny może natrafić na wyzwanie, z którym nie będzie sobie w stanie poradzić? Okazuje się, że taki scenariusz może mieć miejsce. Jeśli mamy makijaż wodoodporny, może się okazać, że konieczne będzie użycie tak zwanego płynu dwufazowego albo innego, bardziej specjalistycznego kosmetyku.