Egzotyczne wakacje w Azji? Langkawi to bardzo dobry kierunek. Można tu wypocząć, skosztować lokalnego kolorytu i kuchni, napawać się widokami, kąpać w morzu i nurkować. W porze suchej gwarantowana jest słoneczna i upalna pogoda.
Gdzie jest Langkawi?
Ta niewielka, aczkolwiek bardzo urokliwa wyspa leży na Morzu Andamańskim około 30 km od wybrzeży Malezji, na wysokości granicy malezyjsko-tajskiej. Jest częścią Malezji i celem wypraw turystów z całego świata.
Dlaczego? Bo Langkawi to miniaturowy raj na Ziemi a na pewno Azja w pigułce. Jest tu wszystko, czego można się spodziewać po azjatyckim kontynencie, a więc bajeczne plaże, niezwykłe lasy, oryginalna architektura i pola ryżowe.
Warto przy okazji wspomnieć, że Malezja to jeden z ciekawszych krajów azjatyckich, a loty do Malezji w ITACE cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. W stolicy – Kuala Lumpur – znajduje się słynne Petronas Towers. Bliźniacze wieże o wysokości 452 metry do 2004 były najwyższymi budynkami świata. Nadal są wizytówką Kuala Lumpur.
Kiedy warto wybrać się do Langkawi?
Utrzymujące się cały rok wysokie temperatury (30°C to tutaj norma) mogłyby sugerować, że urlop na Langkawi można zaplanować w dowolnym terminie.
I niby można, ale to ryzykowna decyzja. Jeśli zależy nam na naprawdę słonecznej aurze, powinniśmy celować w porę suchą, która trwa od listopada do kwietnia. Pora deszczowa nie oznacza, że przez pół roku non stop pada deszcz. Jednak intensywne, choć krótkotrwałe ulewy potrafią skutecznie pokrzyżować plany.
Największe atrakcje Langkawi
Most widokowy Sky Bridge
Nie da się na niego wejść, trzeba wjechać kolejką linową. I na pewno warto, bo to nic innego, jak dość długi taras widokowy, z którego można podziwiać całą Langkawi. Jego początek znajduje się na szczycie Gunung Mat Cincang na wysokości 660 m n.p.m. Gratką, ale i wyzwaniem jest spojrzenie w dół przez przezroczystą podłogę.
Kilim Karst Geoforest Park
Nie jest to klasyczny park, raczej Park Narodowy. Jego największą atrakcją są lasy namorzynowe oraz jaskinie.
Pola ryżowe
Co prawda pola ryżowe nie są charakterystyczne wyłącznie dla Langkawi, można je zobaczyć w wielu regionach Azji, ale to na tej malezyjskiej wyspie wyglądają najpiękniej. Naturalnie wtopione w krajobraz i przytulone do lokalnych wiosek po prostu zachwycają.
Co zjeść na Langkawi?
Przysmaki serwowane w Malezji znacząco różnią się od tego, co trafia na talerze w Polsce. Nawet jeśli próbowaliśmy dań orientalnych w jednej z licznych tego typu restauracji, nadal… niewiele wiemy. Podstawą kuchni na Langkawi jest ryż. Podaje się go na wiele sposobów, ale ten najpopularniejszy to Nasi Lemak, uznawany za narodowe danie Malezji, coś jak nasz schabowy. Nasi Lemak to ryż gotowany w mleku kokosowym, podawany z orzechami, anchois i jajkiem, polany pikantnym sosem. Bardzo popularny jest też Nasi Goreng, czyli ryż smażony z warzywami i mięsem.
Rajskie plaże Langkawi
Langkawi to nie tylko pola i lasy. Jest tu mnóstwo plaż, na których można się opalać lub odpoczywać w cieniu parasola. Popularne w tym regionie jest nurkowanie i snurkowanie. Najpopularniejsza jest plaża Cenang. Długa i piaszczysta plaża z pełną infrastrukturą jest bardzo lubiana przez turystów, choć bywa zatłoczona. Black Sand Beach oferuje zapierające dech w piersiach widoki i… czarny piasek. Można tu spotkać rdzennych mieszkańców wyspy.
Jest jeszcze między innymi plaża Skull – niezagospodarowana, nieco dzika, ale warto się tam wybrać choćby po to, żeby zobaczyć żyjące na wolności małpy. Trzeba jednak uważać, bo kradną jedzenie!