Wady widzenia są jednym z czynników, które mogą utrudniać nam wykorzystywanie w pełni naszych możliwości. Jednak dzięki nowoczesnej metodzie leczenia – laserowej korekcji wzroku – jesteśmy dziś w stanie uniezależnić się od związanych z nimi ograniczeń takich jak okulary czy soczewki kontaktowe i zacząć żyć pełnią życia!
I znów te okulary…
Dzień jak co dzień. Wybierasz się na basen. Pojawia się dylemat – musisz albo zostawić okulary w szatni i podczas korzystania z pływalni widzieć znacznie gorzej niż zwykle, albo wziąć soczewki kontaktowe i przed każdym zanurzeniem się w wodzie pamiętać o założeniu okularków pływackich, tak aby do oczu nie dostała się woda – inaczej ryzykujesz, że soczewka wypłynie… To tylko jeden z przykładów wielu sytuacji, które dla krótkowidzów są często codziennością. Zresztą, nie dotyczy to tylko tej jednej wady – podobne utrudnienia wiążą się z nadwzrocznością czy astygmatyzmem. Z czasem może się to stać uciążliwe – szczególnie, gdy wada wpływa na ważną dla nas dziedzinę życia: utrudnia nam realizowanie marzeń i wykorzystywanie naszych możliwości. I to bez względu na to czy chodzi o samo nieostre widzenie, czy kłopotliwe okulary lub soczewki kontaktowe.
Laserowa korekcja wzroku – światełko w tunelu
Na szczęście żyjemy w XXI wieku i dzisiejsza medycyna oferuje nam interesujące rozwiązania, które mogą pomoc rozwiązać te problemy. Jedną z najciekawszych opcji jest laserowa korekcja wzroku – prosty i krótki zabieg, za pomocą którego można pozbyć się wady wzroku:
- Do -12 dioptrii krótkowzroczności;
- Do +6 dioptrii nadwzroczności;
- Do 6 dioptrii astygmatyzmu.
Po zabiegu laserowej korekcji wzroku pacjent odzyskuje ostrość widzenia i nie musi wspomagać się już ani okularami, ani soczewkami kontaktowymi! Nic więc dziwnego, że dziś coraz więcej osób decyduje się skorzystać z tej nowoczesnej metody leczenia. Mimo że jest dostępna dopiero od końcówki XX wieku, laserowa korekcja wzroku zdążyła już stać się jedną z najczęściej wykonywanych procedur okulistycznych.
Jak wygląda zabieg laserowej korekcji wzroku?
Laserowa korekcja wzroku polega na wyprofilowaniu powierzchni rogówki przy pomocy wiązki lasera. Dzięki temu lekarz nadaje jej odpowiedni kształt, który umożliwi ogniskowanie się promieni światła na siatkówce – co jest konieczne dla ostrego widzenia. Ta prosta procedura ma całkiem sporo zalet:
- Jest krótka – jej średni czas trwania to 12-15 minut;
- Jest bezpieczna – używa się nowoczesnych, bezpiecznych aparatur. Ewentualne powikłania zdarzają się wyjątkowo rzadko i zwykle mają charakter przemijający;
- Jest całkowicie bezbolesna – dzięki zastosowaniu miejscowego znieczulenia pacjent nie czuje bólu i przez cały czas pozostaje w kontakcie z lekarzem.
- Umożliwia pozbycie się wady i związanych z nią ograniczeń.
Metody laserowej korekcji wzroku
Laserowa korekcja wzroku ma jeszcze jedną istotną zaletę – metodę można dostosować do potrzeb pacjenta, wybierając spośród kilku jej rodzajów. Obecnie dzieli się je na metody:
- Powierzchowne – w trakcie których, aby dostać się do niżej położonych warstw rogówki okulista zdejmuje jej nabłonek. Przykłady metod powierzchownych to m.in.: PRK, transPRK, EBK. Szczególnie poleca się jej osobom aktywnie uprawiającym sport i narażonym na urazy (np. strażacy, policjanci).
- Głębokie (płatkowe) – w tym przypadku, aby dostać się do niższych warstw rogówki lekarz odpreparowuje tzw. płatek (który potem samoistnie zarasta). Pozwalają na korekcję nawet bardzo dużych wad. Do metod tych należą FemtoLasik vOptimum i FemtoLasik vDesign. Tę ostatnią można stosować także u pacjentów ze zbyt cienką rogówką lub zbyt szeroką źrenicą.
- ReLEx® SMILE – szczególnie polecana do korekcji krótkowzroczności. Charakteryzuje się minimalną inwazyjnością i najkrótszym czasem rekonwalescencji.
Zabiegi laserowej korekcji wzroku z użyciem tych metod są wykonywane m.in. w Specjalistycznym Centrum Korekcji Wzroku – Vidium Medica, z oddziałami w Warszawie i Krakowie.
O czym trzeba pamiętać po laserowej korekcji wzroku?
Choć zabieg laserowej korekcji wzroku jest bezpieczny i komfortowy, jak wiele innych procedur medycznych wiąże się z rekonwalescencją. Początkowo, zanim oko przystosuje się do zmian, możliwe są wahania ostrości widzenia. Każdy pacjent jest inny, więc u części z nas będzie to trwało dłużej, a u innych krócej. Ważne, by w początkowym okresie po zabiegu stosować się do kilku zasad:
- przez pierwszy miesiąc unikać dużego wysiłku fizycznego;
- chronić oczy przed działaniem promieni UV (wychodząc na zewnątrz stosować okulary z filtrem UV i unikać solarium);
- w pierwszych tygodniach chronić oczy przed dostaniem się do nich wody;
- unikać tarcia oczu;
- unikać kontaktu z osobami przeziębionymi i chorymi na choroby zakaźne;
- chronić oczy przed dostaniem się zanieczyszczeń;
- używać przepisanych kropli i zgłaszać się na wizyty kontrolne;
- stosować się do wszelkich zaleceń lekarza.
Dzięki zastosowaniu się do tych zasad sprawimy, że rekonwalescencja po zabiegu będzie przebiegała sprawnie, a nasz wzrok szybko odzyska pełnię swoich możliwości!
Po więcej informacji na temat laserowej korekcji wzroku zapraszamy na stronę internetową Vidium Medica – https://vidiummedica.pl/