O ile zasady zatrudniania cudzoziemców w czasie pandemii nie uległy większym zmianom, to na bieżąco należy śledzić zmieniające się w ekspresowym tempie zasady przekraczania polskiej granicy. Wprawdzie wewnętrzne granice UE obwarowane są mniejszymi restrykcjami, to granica zewnętrzna, np. z Ukrainą, Rosją czy Białorusią nadal podlega szczegółowym kontrolom.
Pracownicy ze wschodu na polskiej granicy
Na tą chwilę granicę zewnętrzną z Polską może przekroczyć nie tylko osoba posiadająca prawo do stałego lub czasowego pobytu na terenie Polski, ale także pracownicy, posiadający prawo do pracy w naszym kraju, którzy są w stanie udokumentować, że swoje zajęcie zawodowe zaczynają zaraz po przekroczeniu granicy. Poza tym nadal ważny jest obowiązek odbycia 14-dniowej kwarantanny ze wskazaniem adresu, pod którym będzie realizowania.
Istnieje możliwość uniknięcia konieczności kwarantanny pod warunkiem przedstawienia negatywnego testu na sars-cov-2, który zrobiony został nie wcześniej niż 48 h. Ozdrowieńcy także nie muszą tracić czasu na kwarantannie, o ile posiadają dokument, w języku polskim lub angielskim, z którego wynika, że ich izolacja lub hospitalizacja zakończyła się nie dalej niż 6 miesięcy temu.
Zatrudnianie cudzoziemca
Polscy przedsiębiorcy z jednej strony przyzwyczaili się już do obowiązujących procedur zatrudniania, a z drugiej chwalą sobie współpracę z cudzoziemcami. Nie jest zresztą tajemnicą, że najbardziej lubiani przez pracodawców są pracownicy z Ukrainy, uchodzący za solidnych i pracowitych, co na rodzimym rynku bywa cechą na wagę złota. Ze względu na kraj pochodzenia, formalności związane z zatrudnianiem pracowników z zagranicy będą się różnić.
Zatrudnianie pracowników z Ukrainy i innych krajów wschodnich
Najprościej zatrudnić właśnie Ukraińców, ale też Rosjan, Białorusinów, Gruzinów, Ormian i Mołdawian. Wystarczy oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi złożone w Urzędzie Pracy (wzór dokumentu musisz dać pracowników, aby mógł dostać wizę w celu wykonywania pracy). W ten sposób możesz zatrudniać Ukraińca przez 6 miesięcy w roku. Jeśli myślisz raczej o dłuższej współpracy, już po 3 miesiącach pracy możesz złożyć wniosek o zezwolenie o pracę. Załatwisz je szybko także dzięki uproszczonym procedurom, o ile pracownik będzie zatrudniony na mocy umowę o prace i zostanie na tym samym stanowisku.
Więcej informacji pod adresem: https://conquro.pl/zatrudnienie-pracownikow-z-ukrainy-krok-po-kroku-zielone-swiatlo-na-outsourcingu-pracownikow-sezonowych-z-ukrainy-w-dobie-pandemii/
Zatrudnianie pracowników z Azji
Nie tylko Ukraińcy pracują w Polsce. Spora część pracowników z zagranicy pochodzi z dalekiej Azji i znajduje zatrudnienie w gastronomii, hotelarstwie, salonach urody i w innych branżach. Azjaci znani są ze szczególnej kultury pracy, która czyni ich pracownikami bardzo zaangażowanymi. Niestety w ich przypadku procedury nie są już tak proste. Jeśli masz już swojego kandydata, musisz zacząć od wniosku do Starosty, który sprawdza w podległym mu Urzędzie Pracy, czy brak tam Polaków spełniających Twoje kryteria (rodacy mają pierwszeństwo do pracy). Następnie składasz wniosek o zezwolenie na pracę w Urzędzie Wojewódzkim. Na odpowiedź czekasz do… 60 dni. Jeśli jest pozytywny, masz swojego pracownika z Azji.
Więcej informacji pod adresem: https://conquro.pl/zatrudnianie-pracownikow-z-azji-filipin-jak-rekrutowac-przez-agencje-pracy/
Zatrudnianie cudzoziemców na skróty
Oczywiście nie musisz zatrudniać cudzoziemców samodzielnie. Możesz to zrobić legalnie i na korzystnych dla Ciebie warunkach z pomocą agencji outsourcingowej, która zajmuje się wszystkimi formalnościami, a Ty masz czas na zajmowanie się swoją firmą, a nie papierami.