8 października w łódzkim hotelu andel’s odbyła się IX edycja kolacji charytatywnej „Przyjaciele gotują” organizowana przez Stowarzyszenie „Przyjaciele Świata”. Celem wydarzenia było wsparcie łódzkich placówek medycznych oraz popularyzacja transplantologii i przeszczepów rodzinnych. Okazja była wyjątkowa, ponieważ spotkanie odbyło się dokładnie w dwudziestą rocznicę przeprowadzenia pierwszego przeszczepu w szpitalu im. N. Barlickiego w Łodzi.
Formuła wydarzenia zakłada łączenie pomocy z atrakcyjnym sposobem spędzania czasu. Szczytny cel i niekonwencjonalna oprawa zachęciły do udziału w wydarzeniu rekordową ilość darczyńców. W kolacji uczestniczyły aż 544 osoby.
Rekordowa kolacja
Głównym punktem kulinarnego wieczoru jest autorskie menu przygotowywane przez znanego szefa kuchni. Kolejny raz kolację Przyjaciół Świata przygotował Michel Moran, który pierwszy raz w swojej karierze gotował dla tak dużej liczby gości. – Cztery dania, 2 200 talerzy…Przyznaję się, nigdy nie wydałem takiej dużej ilości, zobaczymy jak to wyjdzie. Goście przyjdą tutaj, bo chcą pomóc. Dla nich to jest bardzo ważny wieczór. Nie możemy ich rozczarować i musimy starać się jeszcze dziesięć razy bardziej niż zawsze – powiedział Michel Moran. IX edycja kolacji była wyjątkowa również z innego powodu. Przygotowywało ją… aż siedmioro szefów kuchni. Michel zaprosił do wspólnego gotowania uczestników i zwycięzców programów MasterChef i MasterChef Junior. Różni kucharze, różne smaki – wspólne menu. Co się w nim znalazło? Przystawkę zimną, pieczoną dynię z długo pieczonymi pomidorami i czerwoną komosą przygotowała Dominika Wójciak. Przystawkę ciepłą – raviolo z ogonem wołowym w consomme z pieczonego ziemniaka – zaserwowała gościom Beata Śniechowska. Autorem dania głównego – combra z królika z niskiej temperatury – był Michel Moran. Zwieńczeniem kulinarnej uczty był deser Damiana Kordasa – brownie z coulis malinowym, lodami
o smakusolonego karmelu, pudrem ze skórki pomarańczowej z chilli, kruszonką migdałową ze świeżym pieprzem i świeżymi malinami. Najmłodsze mistrzynie kuchni Natalka Paździor, Luiza Baaziz i Erika Salvat pomagały dorosłym kucharzom. Dziewczynki przygotowały również smakowe oliwy. Dużą atrakcją dla gości kolacji była możliwość podglądania kucharzy w trakcie pracy dzięki relacji na żywo, wyświetlanej na telebimach.
Akcja – licytacja
Środki zbierane podczas kolacji to nie tylko dochód z wejściówek, ale również pieniądze z aukcji charytatywnej, którą żywiołowo poprowadzili Elizabeth Duda i Przemysław Krawczyk. Uczestnicy wydarzenia wylicytowali m.in.: rysunek Allana Starskiego – projekt dekoracji do sztuki Agaty Christie „Pajęcza sieć” z autografem autora, kolację dla czterech osób w Restauracji „Bistro de Paris” Michela Moran w Warszawie oraz porcelanowe zestawy(kubek i talerzyk) ze złotymi autografami Allana Starskiego i Michela Moran. Największym zainteresowaniem cieszył się weekend w Hotelu SPA Dr Ireny Eris wylicytowany za 11 tys. złotych. Łączna kwota zebrana dzięki licytacji i sprzedaży gadżetów (m.in. kubeczków z autografami gwiazd) na specjalnym stoisku wyniosła 70 tys. złotych. Licytacji na scenie towarzyszyła również aukcja „cicha”, na której pojawiły się m.in.: strój tenisowy Caroline Woźniacki, książki Anny i Roberta Lewandowskich z ich autografami oraz piłki siatkowe podpisane przez zawodników Reprezentacji Polski.
Wyjątkowa statuetka
Stałym punktem kolacji charytatywnej jest wręczenie statuetki Amicus, specjalnej nagrody Stowarzyszenia „Przyjaciele Świata” przyznawanej osobom, które dzięki wrażliwości i chęci niesienia pomocy w sposób szczególny przysłużyły się działalności organizacji. Podczas IX edycji kolacji statuetki odebrali Michel Moran oraz Gość specjalny – Allan Starski – scenograf, zdobywca Oscara, który nie krył zaskoczenia formułą i rangą wydarzenia. – Słysząc słowo „kolacja” spodziewałem się czegoś dużo bardziej kameralnego, ale ponieważ cel jest charytatywny to im więcej ludzi, tym lepiej – podsumował Allan Starski.
Wieczór atrakcji
Organizatorki zadbały o szczególną oprawę tego kulinarnego wydarzenia. Również tym razem na Gości czekało wiele atrakcji. Imprezę poprowadziła gwiazda telewizyjna Małgorzata Rozenek – Majdan, która bez wahania przyjęła zaproszenie Przyjaciół Świata. Wieczór uatrakcyjnił również akustyczny koncert zespołu Blue Cafe oraz etiuda taneczna „Współciało” w wykonaniu Magdaleny Zatorskiej, Arona Szendziolorza i Katarzyny Kasicy. Z tanecznym show wystąpili także Natalia Augustyniak i Kacper Górczak, uczniowie szkoły baletowej. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnił zespół Public Relations i DJ Dawid Peska, którzy coverami znanych utworów porwali Gości do tańca.
Szlachetny cel
Środki zebrane podczas kolacji i licytacji zostaną przeznaczone na wsparcie Oddziału Nefrologii z Oddziałem Dializ oraz Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 1 im. N. Barlickiego w Łodzi, a także wyposażenie w sprzęt rehabilitacyjny Centrum Medycznego im. dr Wacława Łęckiego w Łodzi. – IX edycja kolacji charytatywnej „Przyjaciele gotują” to nie tylko zbiórka pieniędzy na zakup potrzebnego placówkom sprzętu, ale także promowanie transplantologii, zwłaszcza przeszczepów rodzinnych, o których nadal niewiele się mówi – mówi Agnieszka Zarembska, Prezes Stowarzyszenia „Przyjaciele Świata”. Doskonałą okazją do nagłośnienia tematu była dwudziesta rocznica pierwszego przeszczepu w Szpitalu im. N. Barlickiego w Łodzi, przypadająca w dzień kolacji. Wyjątkowymi gośćmi wydarzenia było małżeństwo po przeszczepie rodzinnym. – Decydując się na ten krok myślałem wyłącznie o tym, by dalej szczęśliwie żyć i tworzyć rodzinę, bo do operacji nasze życie toczyło się od szpitala do szpitala – było bardzo ciężko – wyznał pan Mirosław Lebioda, dawca nerki.
Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli: Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska, Wojewoda Łódzki Zbigniew Rau, Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień oraz Rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Prof. dr n. med. Paweł Górski.
O Stowarzyszeniu Przyjaciele Świata
Stowarzyszenie „Przyjaciele Świata” jest organizacją non-profit, która działa w Łodzi od sześciu lat. Jego działalność koncentruje się na pomocy najmłodszym, a wśród placówek objętych wsparciem znajdują się szpitale, domy dziecka i świetlice środowiskowe. Oprócz dobroczynnych kolacji, Stowarzyszenie oferuje również kubeczki i talerzyki z autografami znanych osób, a fundusze pozyskane w ten sposób przeznaczane są na szczytne cele. Wśród osobistości, które wsparły działalność „Przyjaciół Świata” są między innymi: Sting, Kenzo Takada, Patrizia GUCCI, Claudia Cardinale, Basia Trzetrzelewska, Mario Vargas Llosa, Bonnie Tyler, Michał Urbaniak, Piotr Fronczewski, Jerzy Janowicz, Andrzej Bartkowiak, Ewa Minge, Justyna Steczkowska, Andrzej Kostenko, Artur Partyka czy Cezary Pazura. Za działania na rzecz potrzebujących Stowarzyszenie otrzymało w roku 2013 nagrodę Grand Prix, a w roku 2014 zostało laureatem Medalu „Pro publico bono” im. Sabiny Nowickiej. 14 maja 2016 r. Fundacja na Rzecz Rozwoju Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi przyznała Stowarzyszeniu “Przyjaciele Świata” Honorowy Medal SERDUSZKO ZA SERCE. Medal jest ogromnym wyróżnieniem oraz podziękowaniem za lata wsparcia otrzymanego od stowarzyszenia przez Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki – jeden z największych wysokospecjalistycznych ośrodków medycznych
w Polsce.
Więcej informacji o działalności Stowarzyszenia można odnaleźć na stronie www.przyjacieleswiata.pl