Keratyna, cudowny składnik dzięki, któremu nasza skóra, włosy i paznokcie wyglądają pięknie i zdrowo. Usłyszymy o niej zarówno w czasie różnorodnych zabiegów w salonach fryzjerskich, jak również w drogeriach wybierając mniej lub bardziej profesjonalne kosmetyki. Czym w takim razie jest ten wyjątkowy związek aktywny i w jaki sposób jest pozyskiwany, aby zaspokoić tak duże zapotrzebowanie na niego?
Keratyna w swojej podstawowej i naturalnej postaci, to białko włókniste, odpowiedzialne za prawidłową budowę naszej skóry, włosów i paznokci.
”Keratyna to niezwykła substancja białkowa o strukturze włóknistej, stanowiąca podstawowy budulec naszych włosów. Ich wewnętrzna część zwana korą – tzw. cortex, to właśnie poskręcane włókna keratynowe, powiązane mostkami disiarczkowymi, zwanymi inaczej mostkami cystynowymi. Są to najmocniejsze wiązania w strukturze włosa” – podkreśla Edyta Halijasz-Tomczuk, ekspert chemii fryzjerskiej marki Sens.Us Polska.
Pierwszymi objawami, jakie możemy zaobserwować przy problemach z prawidłowym wytwarzaniem keratyny w organizmie są m.in.: popękane płytki paznokcia, matowe, łamliwe i rozdwojone końce włosów, a także uszkodzone struktury naskórka. W skrajnych sytuacjach jej brak może doprowadzić do chorób skóry, takich jak łuszczyca, czy rybia łuska. Z tego względu nie lekceważmy ich. Obserwujmy swoje ciało, a w szczególności włosy, po których najszybciej widać, że coś jest nie tak. Dlaczego?
Cudowny składnik
Keratyna dzięki swoim właściwościom przede wszystkim utożsamiana jest ze związkiem odpowiedzialnym za kondycję włosów. I nie bez przyczyny. To ona w głównej mierze sprawia, że stają się one sprężyste, silne i posiadają odpowiednie nawilżenie. Co jednak jest najważniejsze sprawia, że są również odporne na działanie środowiskowych czynników chemicznych, mechanicznych, oraz promieniowania UV. Jest to szczególnie istotne, kiedy korzystamy z zabiegów fryzjerskich, takich jak farbowanie czy trwała ondulacja. Musimy mieć wtedy świadomość, że tego typu działania mogą osłabić strukturę włosa i spowodować rozchylenie łusek włosowych, a tym samym ich znaczne osłabienie.
“System pozyskiwania keratyny opiera się na reakcji hydrolizy, która przypomina nam pocięcie długiego sznura na mniejsze kawałki. Tym sznurem są białka, które dzielimy na aminokwasy. W ten sposób powstałe cząsteczki wbudowują się w strukturę włosa, uzupełniając ją najlepiej jak to jest możliwe” – dodaje Edyta Halijasz – Tomczuk.
Efektem regularnego stosowania produktów z keratyną jest nie tylko domknięcie łusek włosowych, a tym samym wzrost ich połysku, ale także poprawienie ogólnej kondycji włosa, jego sprężystości, podatności na formowanie fryzury. Dodatkowo w przeciwieństwie do innych składników, keratyny nie jesteśmy w stanie jej przedawkować.
Skoro wiemy, już jakie właściwości posiada czas dowiedzieć się jak jest pozyskiwana.
Roślinna czy zwierzęca?
Naturalnie aminokwasy do syntezy keratyny pozyskiwane są ze strawionych białek pokarmowych, gdzie z jelit, za pomocą układu krwionośnego dostarczane są do macierzy włosa i stamtąd, drogą osmozy przedostają się do tzw. keratynocytów. Jednak, kiedy nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć tego składnika, z pomocą przychodzą preparaty, a także kosmetyki ją zawierające, w tym różnego rodzaju szampony, maski odżywki czy ampułki keratynowe.
Keratyna zawarta w tego typu produktach najczęściej pozyskiwana jest z wełny owczej, jest to tzw. “keratyna zwierzęca”. Drugą i nowocześniejszą metodą jest poddawanie procesowi hydrolizy m.in. ziaren quinoa, pszenicy czy soi, wtedy mamy do czynienia z tzw. “roślinną keratyną”. – fitokeratyną Szczególnie ta druga opcja zdobywa coraz więcej fanów, ponieważ nie tylko bez problemu mogą z niej korzystać weganie, ale przede wszystkim ma postać jednorodnego roztworu aminokwasów, wzbogaconego czystą argininą, seryną i treoniną, które są uzyskiwane w procesie fermentacji ze źródeł roślinnych. Tym samym czyniąc jej skład odpowiadającym aminokwasom zawartym w ludzkich włosach.
“Nie bójmy się stosować kosmetyków zawierających keratynę roślinną. Nie jesteśmy w stanie jej przedawkować. W sytuacji, kiedy mamy zniszczone włosy jej większa ilość wniknie w strukturę włosa. Jeżeli włos jest naprawdę zdrowy weźmie jej minimalną ilość. Jest to jeden z najbezpieczniejszych aktywnych składników “ – wskazuje ekspert.
Świadomy wybór
Keratyna, szczególnie ta roślinna, to jeden z pierwszy składników, po który powinniśmy sięgnąć, w sytuacji, gdy z naszymi włosami zaczyna dziać się coś złego. Jej regularne stosowanie bardzo szybko przyniesie pierwsze efekty. Dlatego wybierając fryzjera, czy produkty pielęgnacyjne zapytajmy, czy dany kosmetyk ją zawiera. Będziemy mieli wtedy pewność, że robimy wszystko, aby nasze włosy były zdrowe, sprężyste i pełne blasku.