Sprawdź przepisy na zupy wigilijne popularne w różnych regionach Polski!
Zupy wigilijne od dawna goszczą na naszych polskich stołach, a na ich popularność składają się nie tylko łatwość i szybkość przyrządzania, ale także wydajność oraz niesamowity smak i aromat. W zależności od danego regionu, mamy okazję przyrządzenia i skosztowania niepowtarzalnych kompozycji smakowych, a to wszystko dzięki pielęgnowaniu rodzinnych tradycji oraz unowocześnianiu przepisów wedle gustów domowników. Które zupy goszczą najczęściej na polskich stołach podczas Wigilii? Sprawdź przepisy na zupy wigilijne popularne w różnych zakątkach Polski!
Wigilijna zupa lniana, czyli śląska siemieniotka
Siemieniotka to przygotowywana z siemienia szara i aksamitna zupa o słodko-słonym smaku oraz mlecznym posmaku. W śląskich domach receptura na siemieniotkę jest najpopularniejszym przepisem na zupy wigilijne, a sztuka przyrządzania tej świątecznej zupy przekazywana jest z pokolenia na pokolenie, dzięki czemu możemy cieszyć się tradycyjnym smakiem tej wyjątkowej potrawy.
Składniki:
- 30 dkg siemienia konopnego,
- litr mleka,
- łyżka masła,
- kasza gryczana lub jaglana,
- 3 łyżki mąki, łyżka cukru, łyżeczka soli, 2 ½ l wody.
Przygotowanie:
Opłukane konopie zalewamy wrzątkiem i odcedzamy, a następnie gotujemy w dwóch litrach wody przez godzinę. Po odcedzeniu nasion przekładamy je do garnka i wyściskamy z nich białą zawartość. Otrzymane mleczko przelewamy do naczynia przeznaczonego na zupę, a resztę nasion ponownie tłuczemy i czynność tę powtarzamy kilkakrotnie. Gdy już wyciśniemy z ziaren całą esencję, dopełniamy ją mlekiem i zagęszczamy mąką oraz solimy. Następnie zupę doprowadzamy do wrzenia, cały czas mieszając. Siemieniotkę podajemy z kaszą oraz masłem.
Zupa rybna prosto z Pomorza
Na Pomorzu popularne są głównie wytrawne zupy wigilijne. Zupa na bazie rybich głów to danie idealne dla osób lubiących niepowtarzalne smaki, a w połączeniu z rozpływającym się w ustach filetem, uzyskujemy pożywną i typowo świąteczną potrawę.
Składniki:
- 2 głowy karpia,
- cebula,
- włoszczyzna,
- kilka liści laurowych oraz ziaren pieprzu i ziela angielskiego,
- dwa goździki,
- ½ szklanki śmietany 18%,
- natka pietruszki.
Przygotowanie:
Oczyszczone ryby zalewamy zimną wodą, solimy, podgrzewamy na wolnym ogniu i odszumowujemy co jakiś czas. W międzyczasie kroimy warzywa na kawałki i wkładamy do bulionu. Cebulę szklimy na patelni i dodajemy do wywaru, a następnie doprawiamy zielem angielskim, pieprzem, liśćmi laurowymi oraz goździkami. Zupę gotujemy przez 40 min. na wolnym ogniu, a następnie przecedzamy i zabielamy śmietanką oraz doprawiamy do smaku. Podajemy ją z natką pietruszki i makaronem lub grzankami.
Kresowa, słodka zupa migdałowa
Kresowiacy w Wigilię stawiają na słodką zupę migdałową, której smakowity zapach rozprzestrzenia się po całym pomieszczeniu, tworząc specyficzny klimat świąt.
Składniki:
- 150 g migdałów,
- 1 ½ l mleka,
- szklanka ryżu,
- żółtko.
Przygotowanie:
Migdały zalewamy wrzątkiem i odstawiamy na kilka minut, a następnie obieramy na ciepło ze skórki i mielimy. Do garnka z mlekiem wsypujemy migdały i gotujemy przez 15 min. Ryż gotujemy oddzielnie i nakładamy bezpośrednio na talerze. Przed podaniem zupy do wywaru dokładamy żółtko, dzięki czemu staje się delikatniejszy. Ryż zalewamy gorącą zupą migdałową i zajadamy w towarzystwie najbliższych. Smacznego!