Jak wskazują badania przeprowadzone w USA i Wielkiej Brytanii, poprawa warunków szpitalnych powoduje znaczne skrócenie czasu leczenia oraz o ponad 20% zmniejsza zapotrzebowanie na leki. Światowe standardy zaczynają docierać również do Polski, czego najlepszym przykładem jest nowo otwarty kaliski Ośrodek Radioterapii.
„Chcemy zmienić myślenie Polaków o pobycie w szpitalu. Sam pobyt i wychodzenie z choroby jest trudny. Ważne jest, aby wprowadzać nowe standardy w architekturze szpitalnej. Rolą architekta jest tworzenie miejsc, w których pacjenci fizycznie i psychicznie będą się czuli dobrze i bezpiecznie”– podkreśla architekt dr Anna Malicka, autorka projektu.
Ośrodek Radioterapii w Kaliszu jest innowacyjną realizacją w publicznym systemie ochrony zdrowia, ponieważ celem projektanta było połączenie zaawansowanej technologii medycznej z domowym komfortem. Inwestycja powstała na terenie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu. Budynek o powierzchni użytkowej ponad 4000m2 ulokowano wśród szpitalnej zieleni na 10000m2 działce.
Obiekt to przyjazne pacjentom miejsce, które zapewnia światowe standardy leczenia oraz bardzo dobre warunki, dzięki którym pobyt w szpitalu nie będzie tylko przykrą koniecznością. Budynek jest dwukondygnacyjny, na parterze ulokowano zakład radioterapii i poradnie, na piętrze pomieszczenia socjalno-administracyjne oraz hostel dla pacjentów. Do dyspozycji chorych są wygodne dwuosobowe pokoje z łazienkami, jadalnia, sala klubowa oraz kawiarnia z letnim tarasem.
Wielkopolska inwestycja została otwarta w listopadzie 2014 roku, ale ze względu na brak drugiego aparatu do radioterapii przyjmowanie pacjentów było ograniczone i dopiero od 25 stycznia 2016 roku rozpoczęto pełną działalność.
„Budynek został zaprojektowany tak, aby ułatwić życie osobom hospitalizowanym. Jest nie tylko funkcjonalny i wygodny, ale spełnia również wysokie standardy wizualne, co wbrew istniejącym stereotypom jest bardzo ważne w leczeniu chorych” – twierdzi dr Anna Malicka, pomysłodawca przyjaznych rozwiązań architektonicznych oraz propagatorka akcji „3 metry dla zdrowia pacjenta”.
Jak wskazują obserwacje z krajów zachodnich, coraz więcej uwagi poświęca się roli środowiska w procesie leczenia (healing environment). Nowym trendom towarzyszy humanizacja architektury, która na pierwszym miejscu stawia człowieka i jego potrzeby. Wartym odnotowania jest fakt, że w 2015 roku Ośrodek Radioterapii otrzymał I nagrodę w konkursie „Mister Budownictwa”. Obiekt został zaprojektowany zgodnie z misją humanizacji architektury szpitalnej, a projektanci mają nadzieję, że przyjazne warunki poprawią jakość leczenia.