W 2022 roku w TOP 3 inwestycji Polaków znalazły się lokaty (41%), które zostawiają w tyle swoich konkurentów z podium. Niższe zainteresowanie budziły akcje na giełdzie (16%) oraz fundusze inwestycje (16%) – wynika z badań firmy Tavex. Co ciekawe, na pytanie, na jakie aktywa warto postawić, odpowiedzi respondentów znacząco różniły się od tego, co faktycznie wybrali jako sposób pomnożenia swoich oszczędności w zeszłym roku. Jakie inwestycje są najbardziej opłacalne zdaniem polskich inwestujących oraz dlaczego ich nie wybierają?
W co warto inwestować?
W badaniu przeprowadzonym w grudniu 2022 roku przez firmę Tavex zadano Polakom pytanie, w co ich zdaniem warto inwestować. Najczęściej wskazywano na nieruchomości (34%) oraz złoto inwestycyjne (28%). Co interesujące, te dwa aktywa wskazywane były przez wszystkie grupy wiekowe, biorące udział w badaniu.
Na trzecim miejscu ulokowały się Obligacje Skarbu Państwa (16%), jednak w tym przypadku nie pojawiają się one w TOP 3 inwestycji, w jakie warto inwestować zdaniem najmłodszych grup wiekowych, czyli Polaków w wieku od 18 do 34 lat. Respondenci w tym przedziale, poza nieruchomościami i złotem, stawiają na inwestycje w kryptowaluty (37% osób 18-24 lata i 25% w przedziale 25-34 lata).
Popularne wcześniej wirtualne waluty nie są jednak wymarzonym rozwiązaniem osób powyżej 34 roku. Respondenci z tej grupy wskazują je bardzo rzadko lub nie wybierają ich wcale.
Dlaczego więc aż 41% inwestujących Polaków w 2022 roku postanowiło postawić na lokaty, a nie na nieruchomości lub złoto, które wskazywane były przez nich w badaniu jako aktywa warte zainteresowania?
Lokaty od dawna uznawane są za bezpieczne i stabilne formy inwestycji domowych nadwyżek finansowych. Co więcej, w ostatnim roku sympatię tę wspierały stosunkowo wysokie oprocentowania lokat, sięgające średnio 6%, a w przypadku niektórych banków nawet powyżej 8% w skali roku (dane HRE Investments). Jednakże należy zwrócić uwagę, że w sytuacji aktualnej inflacji, inwestycje w lokaty nie dają możliwości utrzymania wartości pieniądza.
Strach czy przyzwyczajenie?
To, że mimo niesprzyjających warunków makroekonomicznych lokaty bankowe pozostawały najczęstszym wyborem inwestycyjnym Polaków, świadczy o tym, że nadal uważamy, że nie mamy wystarczających kompetencji do zainteresowania się innymi klasami aktywów. Wolimy więc kierować się przede wszystkim przyzwyczajeniem, choć z innej strony często korzystamy z nowoczesnych możliwości płatności np. poprzez blik.com.
Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że złoto należy do grupy aktywów długoterminowych o niskim poziomie ryzyka, a w odróżnieniu od lokat, pozwala nie tylko zachować w czasie wartość pieniądza, ale również uzyskać zwrot z inwestycji. Przykładowo, gdybyśmy systematycznie inwestowali w ten kruszec w 2013 roku, prawie 10 lat później, czyli w styczniu 2023 roku nie tylko odzyskalibyśmy włożone środki finansowe, ale uzyskalibyśmy ponad 100% zysk – wskazuje Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex. Inwestowanie małych kwot rzędu 10-20% miesięcznej wypłaty i dywersyfikacja portfela są najlepszymi sposobami na zabezpieczenie finansowe. Warto podkreślić, że próg wejścia w złoto nie jest wysoki, z czego nie wszyscy zdają sobie sprawę. Ceny sztabek zaczynają się bowiem obecnie od około 300 zł — dodaje.
Tavex Sp. z o.o. jest wiodącym dealerem metali szlachetnych, który oferuje również usługi wymiany walut oraz płatnicze na najlepszych warunkach. Tavex Group została założona w 1991 roku. Do grona jej klientów należą osoby prywatne, klienci o najwyższych dochodach, firmy różnej wielkości, a także instytucje finansowe. Tavex posiada swoje oddziały w dziewięciu europejskich krajach i obsługuje średnio 1,3 miliona klientów rocznie.
Badanie zostało przeprowadzone w dniach od 27 grudnia 2022 do 7 stycznia 2023 przez Opinia24. Zastosowano technikę telefoniczną (CATI) do zrealizowania badania na reprezentatywnej próbie N=1014 dorosłych Polaków oraz na próbie N=500 osób, które zainwestowały w 2022 roku.
Przy współpracy z BLIK