Ostatnie miesiące są dla wielu z nas czasem dużych zmian. Zamknięcie punktów gastronomicznych w kraju wpłynęło na ogromne straty w tym sektorze. Pomimo zamkniętych lokali właściciele restauracji i kawiarni gorączkowo szukają sposobu na utrzymanie kontaktu z klientami. Dla wielu z nich jest to być albo nie być, zarówno dla biznesu, jak i zatrudnionych pracowników. Jak więc poradzić sobie w czasach kryzysu i nie zbankrutować?
Jednym z najczęściej wybieranych sposobów na przetrwanie jest system „posiłku na wynos”. Niemal każda restauracja i kawiarnia umożliwiły klientom wejście do lokalu i zabranie ze sobą ciepłej kawy, porcji pierogów czy ulubionego ciasta. Niektórzy zaoferowali również dowóz jedzenia pod wskazany adres. Restauratorzy musieli dostosować się do restrykcji sanitarnych, wierząc, że kryzys w końcu minie, lokale znów zostaną otwarte, a na ulice miast powróci radość. Jednak gdyby tak zastanowić się nad tym głębiej: czy zamiast szukać sposobu na przetrwanie nie lepiej poszukać nowego pomysłu na biznes? Najlepiej takiego, który pozwoli elastycznie przejść od obecnej sytuacji do rzeczywistości, jaką zastaniemy, kiedy nasza codzienność wróci do normy, a pandemia oficjalnie zostanie uznana za zakończoną.
Catering dietetyczny
Teraz zastanówmy się, jak wygląda nasz przeciętny dzień. Jako pierwszy przywraca nas do rzeczywistości budzik. Nie zawsze wstajemy od razu. Zdarza się kilkakrotnie przesunąć opcję drzemki. Kiedy już poczujemy się wystarczająco obudzeni, możemy nie zdążyć z przygotowaniem, a co dopiero zjedzeniem odżywczego śniadania. W ostatniej chwili wybiegamy z domu, często zapominając przygotowanego obiadu. W pracy spędzamy co najmniej osiem godzin przed komputerem. Skupieni na wyznaczonych zadaniach jemy nieregularne posiłki, spowalniając pracę metabolizmu. Poruszamy się głównie samochodem, zmniejszając ruch w ciągu dnia do minimum. Ratuje nas coraz popularniejsza w ostatnich latach aktywność fizyczna uprawiana po pracy. Według Centrum Badań Opinii Publicznej sześciu na dziesięciu badanych (61%) deklaruje, że w ciągu ostatniego roku uprawiało sport. Bez względu na to, jaki tryb życia prowadzimy, siedzący, a może przeplatany aktywnością fizyczną, w obu przypadkach zwrócenie szczególnej uwagi na nasze nawyki żywieniowe jest niezwykle ważne. Jeżeli stawiamy na sport, właściwa dieta będzie doskonałym dopełnieniem.
Z pewnością każdy z nas usłyszał choć raz stwierdzenie: „Jesteś tym, co jesz!”. Świadomość Polaków w tej kwestii jest stosunkowo wysoka. Jak podaje raport Cheers, Polacy coraz większą wagę przykładają do jakości posiłków, co deklaruje 68% ankietowanych. Wiąże się to ze starannym czytaniem etykiet produktów pod kątem wartości odżywczych, stawianiem na zdrowe i pożywne posiłki z produktów niskoprzetworzonych. 66% ankietowanych przyznaje, że okazjonalnie zdarza im się zjeść fast fooda, a 19% podjada słodycze między posiłkami. Niestety na co dzień poza świadomością potrzebny jest również czas na: zakupy, czytanie etykiet produktów oraz przygotowywanie zdrowych posiłków. Nie każdy z nas może sobie na to pozwolić, a wytrwanie w zdrowych nawykach żywieniowych nie zawsze jest łatwe. Brak czasu nie musi jednak skazywać nas na fast foody. Mamy na to sposób – odpowiedzią na obecne potrzeby społeczeństwa jest catering dietetyczny.
Pomysł na zaopatrywanie klientów każdego dnia w gotowe posiłki, zapewniające zalecaną dzienną dawkę kalorii, pojawił się niedawno. Jednak firmy zajmujące się cateringiem dietetycznym w błyskawicznym tempie znalazły się w czołówce najszybciej rozwijających się branż w Polsce. Nic w tym dziwnego, na początku 2020 roku zamówienia na pudełkowe jedzenie wzrosły średnio o 35% w stosunku do roku 2019. Świadczy to o rosnącym zainteresowaniu usługą. Rekordowe zyski firmy odnotowują w styczniu, kiedy większość z nas decyduje się na zmiany w ramach postanowień noworocznych.
Nowa kwalifikacja
Na czym polega biznes? Klienci do dyspozycji mają stronę internetową, przez którą dokonują zamówienia. W pierwszej kolejności należy określić rodzaj diety oraz kaloryczność. Do dyspozycji pozostaje szeroka gama posiłków: wegetariańskich, vege, wolnych od glutenu oraz laktozy, przeznaczone dla mam i wiele innych. Zanim jednak zdrowe posiłki trafią do naszych domów, nad ich przygotowaniem pracuje grono wykwalifikowanych szefów kuchni, pomocników oraz dietetyków. To oni dbają o to, by jedzenie było bogate w cenne wartości. Naprzeciw nowym trendom wychodzi również Zintegrowany System Kwalifikacji, który od niedawna oferuje dwie nowe kwalifikacje. Pierwsza z nich pozwala na przygotowanie kuchni oraz asystowanie przy procesie produkcyjnym, druga z kolei daje możliwość pakowania i dostarczania posiłków. Kwalifikacje zostały wpisane do systemu, a zatem już niebawem pojawi się możliwość zdobycia dodatkowej wiedzy oraz bezterminowego certyfikatu.
Wziąwszy pod uwagę obecny stan pandemii, catering dietetyczny wydaje się rozsądną alternatywą dla wielu przedsiębiorstw branży gastronomicznej. Obostrzenia nałożone na restauracje i kawiarnie powodują ogromne straty dla właścicieli – zmiana charakteru serwowanych usług może stać się sposobem na przetrwanie trudnego czasu. Od strony konsumenta największym plusem diety pudełkowej jest możliwość zadbania o regularne posiłki, co wpływa na przyspieszenie metabolizmu. Jedzenie jest dostarczane każdego dnia pod wskazany adres, dzięki czemu nie musimy opuszczać domu. Rozwiązania te są korzystne zarówno dla klientów, jak i właściciela firmy. Pamiętajmy, że mądre wykorzystanie kryzysu gospodarczego może stać się szansą dla tych, którzy w odpowiednim momencie dostrzegą nowe trendy w społeczeństwie i umiejętnie je wykorzystają.
*dane pochodzące z raportu CBOS z 2018 r. Aktywność fizyczna Polaków
*dane pochodzące z raportu Cheers z 2018 r. Nawyki żywieniowe Polaków
*dane pochodzące z artykułu WPROST z 2020 r. Rekordowy wzrost zamówień diet pudełkowych.