Działanie tradycyjnych leków wykorzystywanych przez medycynę klasyczną koncentruje się na przeciwdziałaniu objawom chorobowym. Jeżeli obawiasz się stosowania leków chemicznych, homeopatia może być dobrą alternatywą.
Leki można podzielić z uwagi na sposób ich działania. Na tej podstawie wyróżnia się leki tradycyjne i homeopatyczne. Co prawda, te pierwsze likwidują objawy choroby, ale nie zawsze usuwają jej przyczyny. Działanie drugich koncentruje się na zasadzie podobieństwa: mała dawka substancji wywołującej chorobę może również ją leczyć – na tym właśnie polega homeopatia.
Stosowanie leków medycyny klasycznej, czyli leków alopatycznych, może dla wielu osób okazać się problematyczne. Choć leki takie rzeczywiście łagodzą objawy, to jednak ich nadużywanie może wywołać liczne skutki uboczne, np. alergię pokarmową. Nie bez znaczenia jest też to, że stosowanie takich leków przez dłuższy czas zmniejsza ich skuteczność.
Alternatywa dla leków chemicznych
Tradycyjne leki alopatyczne, z uwagi na skład i konieczność regularnego sięgania po nie, mogą zaszkodzić zamiast pomóc. To pokazuje przewagę leków homeopatycznych, gdyż ich stosowanie jest całkowicie bezpieczne dla naszego organizmu. Po leki homeopatyczne sięgać mogą zarówno dzieci, kobiety w ciąży i karmiące piersią, jak i osoby starsze.
Homeopatia może stanowić alternatywę dla tradycyjnych leków przy łagodzeniu ostrych stanów zapalnych, infekcji dróg oddechowych czy dolegliwości ginekologicznych. Dodatkową zaletą jest fakt, iż można łączyć leki homeopatyczne z innymi lekami chemicznymi.
By szybciej wrócić do formy
Przeprowadzone we Francji badanie EPI-3 Laser wykazało, że stosowanie połączonej terapii: lekami homeopatycznymi i chemicznymi pozwala na ograniczenie tych drugich. Jednocześnie zauważono, że pacjenci, u których objawy choroby łagodzono zarówno lekami homeopatycznymi, jak i chemicznymi, szybciej wracali do zdrowia.
Gdy mowa o skuteczności leków homeopatycznych, warto pamiętać, że nie zawsze znajdą one zastosowanie – nie mogą np. zastąpić operacji. Z tego względu podjęcie leczenia za pomocą leków homeopatycznych zawsze powinno odbywać się pod kontrolą lekarza homeopaty, będącego w stanie stwierdzić, kiedy konieczne jest sięgnięcie po tradycyjne metody leczenia.
Bezpieczne dla najmłodszych i starszych
Dzieci, z oczywistych względów, nie mogą przyjmować wszystkich leków, tak samo kobiety karmiące i spodziewające się dziecka. Z kolei osoby starsze najczęściej zażywają wiele leków jednocześnie. Te grupy pacjentów łączy to, że powinny w szczególny sposób uważać na to, jakie leki zażywają. Sięgnięcie po leki homeopatyczne jest dobrym rozwiązaniem, gdyż nie uzależniają i są w pełni bezpieczne.
Homeopatia oferuje leki produkowane wyłącznie z surowców pochodzenia naturalnego – najczęściej roślinnego, ale dostępne są również leki zwierzęce lub mineralne. To kolejny powód, dla którego sięgnięcie po nie jest całkowicie bezpieczne i nie powoduje skutków ubocznych.