Kryptowaluta, włącznie z Bitcoinem na czele, kojarzy się przede wszystkim z technologią blockchain, decentralizacją i wydobywaniem za pomocą zaawansowanych maszyn obliczeniowych nazywanych koparkami. Tymczasem XRP, choć zaliczana do kryptowalut, nie bazuje na blockchainie, jest właściwie scentralizowana, a przy tym nie da się jej wydobywać z pomocą koparek. Czym jest ta „dziwna” kryptowaluta i czy warto w nią inwestować? Sprawdź w poniższym tekście.
Dlaczego XRP jest nietypową kryptowalutą?
Już w 2004 r. amerykańska firma Ripple stworzyła prototyp systemu monetarnego, który jednak oficjalnie funkcjonuje od 2014 r. Jest on jednak odmienny od typowej platformy kryptowalutowej.
Podobnie jak inne sieci kryptowalut (Bitcoin blockchain, Ethereum), platforma Ripple oferuje wysoką, rosnącą skalowalność, jednak w odróżnieniu od większości kryptowalut, ma scentralizowany charakter i nie występuje w niej ani konsensus Proof of Work ani Proof of Stake (metody wydobywania kryptowalut). Waluty tej nie kopie się, tak jak ma to miejsce w przypadku Bitcoina czy Etheru. Wszystkie Ripple XRP powstały w jednym momencie w liczbie 100 mld.
Jak można stać się posiadaczem XRP?
Ponieważ w przypadku waluty Ripple, XRP, wykopywanie (mining) nie występuje, jedynym sposobem, żeby stać się posiadaczem XRP, jest ich nabycie. Można to zrobić albo w kantorze kryptowalut, albo na giełdzie kryptowalut. Warto podkreślić, że kupowanie (i sprzedawanie) nie tylko XRP, ale również innych kryptowalut na giełdzie jest zdecydowanie bardziej opłacalne. Dlatego jeśli chcesz nabyć XRP, skorzystaj raczej z tej możliwości.
Jeśli zamierzasz inwestować w XRP długoterminowo, pamiętaj, żeby nie pozostawiać kupionej waluty na giełdzie. Ze względów bezpieczeństwa na koncie giełdowym powinna znajdować się wyłącznie kryptowaluta przeznaczona do bieżącego handlu. Oszczędności należy trzymać w portfelu desktopowym, przeglądarkowym lub sprzętowym.
Czy warto inwestować w XRP?
Pod względem kapitalizacji i wielkości obrotów, XRP należy do ścisłej czołówki projektów związanych z kryptowalutami. Czy jednak warto inwestować w Ripple? Sprawdźmy, co radzą eksperci.
Przede wszystkim należy podkreślić, że Ripple jako projekt ma ogromne szanse powodzenia i może w przyszłości pełnić ważną rolę w procesie unowocześnienia klasycznej bankowości. Niektórzy specjaliści przewidują, że z czasem zagrozi nawet takim systemom jak SWIFT. Warto jednak mieć na uwadze to, że sukces RippleNet wcale nie musi oznaczać sukcesu kryptowaluty XRP.
Analizując wykres obrazujący wahania kursu na przestrzeni kilku lat, wyraźnie widać, że z XRP bywa różnie. Tendencja nie jest wyraźnie wzrostowa, tak jak w przypadku Bitcoina czy Etheru. Rodzi to pytania o przyszłość tej kryptowaluty. Z drugiej jednak strony, do inwestowania w XRP zachęca jednak przystępna cena oraz niskie opłaty transakcyjne, a także bezpośredni związek z platformą Ripple, która rokuje naprawdę dobrze. Podobnie jednak jak w przypadku innych kryptowalut, sam musisz ocenić ryzyko i podjąć decyzję o inwestowaniu w XRP.