Już za nieco ponad miesiąc odbędzie się najważniejsze w Polsce wydarzenie w całości poświęcone tematyce zarządzania projektami. 24 i 25 października bieżącego roku, w prestiżowym hotelu Radisson Blu Centrum, w Warszawie będzie miała miejsce XVI Konferencja stowarzyszenia IPMA Polska „Doświadczenia i perspektywy project management w Polsce”.
Starannie przemyślany program
„Harmonogram i prelegenci zostali tak dobrani, żeby zapewnić zarówno najwyższy poziom merytoryczny dyskusji jak i różnorodność opinii i punktów widzenia” – zapewnia dr Dariusz Wieczorek, organizator konferencji i członek zarządu stowarzyszenia IPMA Polska. Do prowadzenia sesji plenarnych zaproszeni zostali prezesi dużych spółek czy doświadczeni biznesmeni. Wśród nich są między innymi dr inż. Henryk Majchrzak, prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A., który opowie o tym w jaki sposób wzrost kompetencji kierowników projektów przyczynia się do budowania kultury organizacyjnej. Twórca mBanku i prezes FM Banku, Sławomir Lachowski przedstawi drogę do odnalezienia przełomowych innowacji w biznesie, a prezes Pomorskiej Kolei Metropolitalnej – Krzysztof Rudziński – podzieli się swoim doświadczeniem w zakresie wdrożeń dużych projektów inwestycyjnych, finansowanych ze środków publicznych.
O czym dowiemy się na konferencji?
Konferencja to nie tylko sesje plenarne, ale także dyskusje i sesje panelowe. „Dzięki zainteresowaniu wybitnych firm szkoleniowych i profesjonalnych coachów udało się nam przygotować sesje panelowe w sposób, który umożliwi przekazywanie wiedzy i najnowszych trendów związanych z zarządzaniem projektami” dodaje dr Wieczorek. Panele te zostały podzielone na trzy sekcje: metody PM, narzędzia PM oraz rozwój osobisty. W pierwszej z nich poruszony będzie chociażby temat tworzenia harmonogramów, dobrych praktyk, czy metodyki scrum. Spotkania z drugiej sekcji przedstawią wyzwania projektów operacyjnych spod znaku Kapitału Ludzkiego oraz zasady przywództwa w zwinnych projektach. Ostatnia sekcja poświęcona zostanie coachingowi i mentoringowi.
Międzynarodowy charakter
Zadbano także o to, by na konferencji nie zabrakło przykładów i doświadczeń spoza granic Polski. Dzięki doświadczeniu Toma Taylora – prezydenta Association of Project Management z Wielkiej Brytanii (odpowiednik IPMA Polska) uczestnicy poznają przewidywania i oczekiwania wobec dziedziny zarządzania projektami na najbliższą dekadę. Także siostrzana organizacja z Ukrainy (Ukrainian Project Management Association) wydelegowała swojego prezesa – prof. Sergeya Bushuyeva. Tematem wystąpienia profesora będzie kwestia kompetencji pracowników w budowaniu przewag konkurencyjnych firmy. Prosto ze szwedzkiego Uniwersytetu z Lund przybędzie dr inż. Krzysztof Wnuk, który przedstawi temat zarządzania projektami opartymi na otwartej innowacyjności. O przedstawienie amerykańskiego punktu widzenia zadbają dr John Scherer i Amy Barnes. Doświadczenie zdobywali podczas pracy na rzecz Boeinga, rządu Kanady, Microsoftu, Playa i wielu innych. Dzięki temu stali się wybitnymi ekspertami w zakresie nowoczesnego przywództwa. Ta prelekcja pokaże więc jak stać się nie tylko szefem ale i wodzem.
Coś więcej niż tylko konferencja
Jednym z celów konferencji jest krzewienie wiedzy o project management wśród młodych ludzi. Zadanie to realizowane jest przez szereg imprez towarzyszących współorganizowanych przez Young Crew – specjalną komórkę IPMA dbającą o rozwój młodego managementu. Nie trzeba zapisywać się na konferencję, żeby wziąć w nich udział. Trenerzy partnerskich firm szkoleniowych, przygotowali warsztaty będące symulatorem projektu. Dzięki nim będzie można rzucić się w wir działań i interakcji wiernie odwzorowujących realia projektu. W przeddzień konferencji odbędzie się bezpłatne seminarium „Project Management – Edukacja”, które także wpisuje się w idee popularyzacji dziedziny zarządzania projektami. Odbędzie się ono w Szkole Głównej Handlowej. Wielkim finałem konferencji będzie uroczysta gala.
Więcej szczegółów i dokładny harmonogram z bardziej szczegółowym opisem wszystkich punktów programu można znaleźć na stronie konferencji www.konferencja.ipma.pl
***
IPMA Polska to organizacja non-profit obecna na polskim rynku od 1999 roku, zrzeszająca profesjonalistów oraz instytucje działające w obszarze zarządzania projektami. Głównym celem Stowarzyszenia jest integracja środowiska doświadczonych kierowników projektów, ale również kształcenie studentów i młodych kierowników projektów (Young Crew). Działania Stowarzyszenia to również organizacja konferencji i seminariów, spotkań w regionach, a także networking. IPMA Polska oferuje również certyfikację na czterech poziomach zaawansowania potwierdzającą kompetencje i wiedzę profesjonalnego Project Managera. To jedyne Stowarzyszenie w Polsce działające w strukturach International Project Management Association, międzynarodowej organizacji promującej zarządzanie projektami, http://www.ipma.pl.