Znalezienie odpowiedniej oferty finansowania zakupu samochodu firmowego to jedno z wielu wyzwań, z którymi musi zmierzyć się przedsiębiorca. Tylko dokładne określenie potrzeb i możliwości firmy pozwoli wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie spośród wielu dostępnych na rynku. Oprócz zakupu samochodu, czasem warto rozważyć wynajem lub abonament czy leasing na auto.
Firmowe floty pojazdów mają duże znaczenie dla właściwego funkcjonowania wielu przedsiębiorstw, a ich finansowanie i utrzymanie pochłania znaczną cześć firmowego obrotu. Z tego względu przedsiębiorcy chętnie wybierają rozwiązania, które poza samym sfinansowaniem zakupu, dają im szereg dodatkowych korzyści.
Leasing na auto
Najpopularniejszą formą finansowania jest leasing samochodu. W ten sposób przedsiębiorcy zyskują środki na zakupu auta przy stosunkowo prostej i szybkiej procedurze zawierania kontaktu oraz mogą korzystać z tzw. tarczy podatkowej.
Na czym to polega?
Korzystając z leasingu operacyjnego – najpopularniejszej formy leasingu – wszystkie wydatki związane z kontraktem leasingowym, w tym m.in. całą opłatę wstępną oraz pełną kwotę miesięcznych rat, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Dzięki temu zostaje obniżona podstawa do naliczania podatku dochodowego. Leasingowany samochód nie jest własnością firmy, jednak po okresie umowy przedsiębiorca nabywa prawo do odkupienia auta na bardzo atrakcyjnych warunkach, dlatego firmy dość chętnie decydują się na leasing na auto.
Wynajem samochodu
Alternatywą dla leasingu jest wynajem długoterminowy. Jest to narzędzie częściej wybierane przez duże firmy i korporacje wykorzystujące znaczną liczbę pojazdów. Wynajem długoterminowy to forma finansowania zakupu samochodów rozszerzona o usługi zarządzania.
W ramach jednego kontraktu firma otrzymuje kompleksową obsługę m.in. w zakresie serwisowania, ubezpieczania czy monitorowania floty pojazdów. Wynajem samochodu to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które nie chcą zajmować się utrzymaniem i zarządzaniem parkiem samochodowym, a skoncentrować się na swojej podstawowej działalności. Poza tym, wynajem samochodu daje komfort przewidywalności kosztów. Przedsiębiorca już w momencie zawierania umowy jest w stanie zaplanować wydatki na flotę na cały okres trwania kontraktu.
Auto na abonament
Ciekawą i wciąż nowatorską propozycją są oferty finansowania działające na zasadach abonamentu.
Co odróżnia tego typu rozwiązania od tradycyjnych kredytów i leasingów?
Nabywca nie musi płacić całej ceny samochodu, a jedynie opłatę za to, że go używa. Dzięki temu miesięczne raty za auto są dużo niższe niż w tradycyjnym finansowaniu i odpowiadają części wartości samochodu, którą auto traci w trakcie jego użytkowania.
Dodatkowo parametry kontraktu, takie jak wysokość opłaty wstępnej, czas trwania i wysokość miesięcznych rat, można dopasować do indywidualnych potrzeb firmy. Dużą zaletą wyboru auta na abonament jest też możliwości zdecydowania o sposobie zakończenia umowy. Można po prostu zwrócić samochód do salonu i wymienić na zupełnie nowy model lub spłacić pozostałą część jego wartości i w dalszym ciągu go używać.