Zatkany, cieknący nos, kłopoty z oddychaniem i ogólne osłabienie organizmu to najczęściej występujące objawy nieżytu nosa, potocznie nazywanego katarem. Nie jest tajemnicą, że skutecznie utrudniają one codzienne funkcjonowanie oraz wykonywanie obowiązków zawodowych. Jak szybko się z nim rozprawić?
Katar spowodowany jest zapaleniem błon śluzowych, wyścielających wnętrze górnych dróg oddechowych, w tym nosa. Nieżyt nosa, na który jesienią jesteśmy szczególnie narażeni, wywołuje ich obrzęk i potęguje działanie gruczołów wydzielających śluz.
Główna przyczyna kataru
Za powstawanie kataru najczęściej odpowiedzialne są wirusy, a nieco rzadziej bakterie. Warto wiedzieć, że nieżyt nosa może zostać wywołany przez około 230 typów wirusów i tylko niektóre bakterie. Właśnie ze względu na tak ogromną różnorodność czynników powodujących katar, organizm nie zawsze skutecznie przeciwdziała jego powstawaniu.
Jednak w normalnych warunkach, dzięki zawartym w śluzie substancjom, organizm potrafi obronić się przed ich szkodliwym działaniem. Niestety już w przypadku ataku drobnoustrojów, dochodzi zazwyczaj do intensyfikacji procesu wydzielania śluzu, obrzęku błon śluzowych oraz zwiększenia przepuszczalności naczyń krwionośnych.
Wirusowy czy bakteryjny? Jak rozpoznać katar?
Najczęściej występującym rodzajem nieżytu nosa jest katar wirusowy, który możemy rozpoznać po charakterystycznej wodnistej wydzielinie. Natomiast katar o podłożu bakteryjnym, mimo że rzadziej diagnozowany, zwykle ma znacznie cięższy przebieg.
Bakteryjnemu nieżytowi nosa towarzyszy gęsta śluzowo-ropna wydzielina o przykrym zapachu. Powinniśmy jednak zapamiętać, że infekcja nie zawsze musi być efektem ataku bakterii, gdyż do jej rozwoju może doprowadzić niewłaściwie leczony katar wirusowy.
Do najczęściej występujących zaliczamy też katar zatokowy, wywoływany zapaleniem zatok oraz katar sienny i alergiczny, pojawiające się przy kontakcie z danym alergenem.
Jak skutecznie zwalczyć katar?
Mimo uciążliwego przebiegu i utrudniających życie objawów, katar jest bardzo często lekceważoną dolegliwością. To poważny błąd, w konsekwencji nierzadko prowadzący do rozwoju groźnych infekcji. Jeśli jednak nie możemy pozwolić sobie na kilka dni wolnego od pracy, istnieje kilka innych metod, skutecznie zwalczających nieżyt nosa.
Podstawowy, najchętniej wybierany sposób na katar to stosowanie specjalnego aerozolu do nosa, który już w kilka minut zmniejsza obrzęk i przekrwienie błony śluzowej, udrażnia nos, ułatwia oddychanie i zmniejsza ilość zalegającej wydzieliny.
Inną metodą zwalczającą katar mogą być inhalacje z olejków eterycznych, miętowych czy eukaliptusowych, a także gorące kąpiele lub moczenie nóg w ciepłej wodzie z dodatkiem soli. Zmagając się z katarem nie powinniśmy zapominać o regularnym odpoczynku, lekkiej diecie i odpowiednim nawadnianiu organizmu.
Walkę z katarem i przeziębieniem warto wspomóc przyjmując również witaminę C oraz rutynę. Jednak w przypadku nieprzemijających, długotrwałych dolegliwości lub nasilenia się objawów, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.