Zdarza się, że zastanawiamy się nad wyborem smacznego, niedrogiego, oryginalnego wina, które będzie się dobrze komponowało ze zwyczajnym, codziennym posiłkiem. Pośród licznych propozycji, które znajdują się na sklepowych półkach, warto zwrócić uwagę na gruzińskie wino Marani Telavuri.
Marani Telavuri występuje w wersji białej oraz czerwonej. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku, dostaniemy wino wytrawne, półwytrawne i półsłodkie. Każde z nich wyróżnia się bardzo dobrym stosunkiem ceny do jakości.
Dla amatorów białego
Białe wytrawne Marani Telavuri wyróżnia się lekkością i przejrzystością. Aromat to przede wszystkim gruszka, papierówka, pigwa i wosk. Smak ma kwasowy i świeży, z wyraźną, jabłkową nutą. W wersji półwytrawnej odnajdziemy aromat jabłka i gruszki, a także melonów i bananów. Smak półwytrawnego białego Marani Telavuri wyróżnia się nutą gruszkową i kwiatową. Efekt delikatnego wygładzenia smaku uzyskany został dzięki cukrowi resztkowemu. W wersji półsłodkiej wino jest miękkie, lekko landrynkowe, z wyczuwalnymi nutami owoców – jabłka, cytryny i brzoskwini. Przypadnie do gustu osobom, które preferują lekkie, półsłodkie tony.
Dla tych, którzy wolą czerwone
W czerwonym wytrawnym Marani Telavuri wyczujemy owocowe aromaty, konfiturowo-wiśniowe rejestry oraz nuty piwniczne i pestkowe. Smakuje wiśnią, dżemem z owoców leśnych oraz maliną. Ma oryginalny posmak likieru i chropawy, choć nieagresywny finał. W wersji półwytrawnej ma ciepły, konfiturowy aromat z wyczuwalnymi nutami dżemu z owoców leśnych, malinową, likieru wiśniowego oraz pestek. To proste, lekko korzenne wino wyróżnia się świeżym, owocowym, wiśniowo-pestkowym, nieco chropawym smakiem i piwnicznym akcentem w finale. Z kolei wariant półsłodki pachnie marmoladą i konfiturami. Smakuje malinami, owocami leśnymi, wiśniami i syropem. Tło jest konfiturowo-ziemiste.
Cena: białe – 24 zł
czerwone – 25 zł
Butelka: 0,75 l
O Marani:
Wina Marani są oryginalnymi gruzińskimi winami, produkowanymi w regionie Kakcheti – Telawi. Winiarnia łączy nowoczesne technologie ze starożytnymi metodami wytwarzania wina. Beczki dębowe sąsiadują tu z tradycyjnymi amforami glinianymi – KWEWRI, zakopanymi w ziemi piwnicy, którą nazywa się „Marani”. Region Kakcheti dzieli się na siedem najważniejszych mikroregionów dla win o zastrzeżonym nazewnictwie miejsca pochodzenia upraw winorośli. Prawy brzeg rzeki Alazani zajmują mikroregiony „Tsinandali”, „Vazisubani”, „Akhasheni” i „Mukuzani”, a mikroregiony „Napareuli”, „Kvareli” i „Kindzmarauli” są położone przy malowniczym podnóżu Dużego Kaukazu, na lewym brzegu rzeki Alazani. Tutaj rodzą się wyborne wina czerwone i białe, wytrawne i półsłodkie ze złożonym bukietem i niepowtarzalnym smakiem, które zyskują uznanie na całym świecie. Importerem win w Polsce jest Marani 1915 Sp. z o.o. Więcej informacji na stronie: http://www.marani.com.pl/