Pożyczki unijne to fraza, z którą zapewne nieraz spotkał się każdy polski przedsiębiorca. Jeśli nie dogłębnie, to chociażby w przelocie. Można ją znaleźć na przykład tutaj: https://crbip.pl/pozyczki-unijne/. Zdecydowanie warto zainteresować się nią bliżej, ponieważ nawet, jeśli obecnie firma nie potrzebuje zewnętrznego kapitału, to w pewnym momencie może się to zmienić.
Choćby z racji na dynamiczny rozwój firmy i wzrost zapotrzebowania na jej produkty i usługi, wymuszający zainwestowanie w nowe nieruchomości, pojazdy czy maszyny. Wtedy właśnie często okazuje się, że najlepszym wyborem są pożyczki z Unii Europejskiej. Jednak tak właściwie czym one są i pod jakimi względami różnią się od zwykłych pożyczek dla firm, które dostępne są w praktycznie wszystkich polskich bankach? W jaki sposób można pożyczki z Unii pozyskać (i to najlepiej w jak najkrótszym czasie)?
Czym są pożyczki unijne?
Pożyczki unijne to określenie używane w odniesieniu do zobowiązań finansowych udzielanych z funduszy Unii Europejskiej, w ramach programów mających na celu wspomożenie rozwoju określonych regionów. Dostępne są dla mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Można wyróżnić kilka ich rodzajów, w tym na przykład pożyczki inwestycyjne, różniących się od siebie celem, maksymalną kwotą i innymi tego typu parametrami.
Tym, co odróżnia pożyczki unijne od tradycyjnych pożyczek i kredytów bankowych, są przede wszystkim bardzo korzystne warunki finansowania. Tego typu pożyczki mają z założenia być łatwe do spłaty i nie powinny nadmiernie obciążać finansowo firmy. W związku z tym charakteryzują się niskim oprocentowaniem, a w niektórych przypadkach także obowiązywaniem okresu karencji po wypłacie środków, w czasie którego nie trzeba jeszcze spłacać zobowiązania.
W efekcie jest to jedno z tańszych, a przy tym bezpieczniejszych zewnętrznych źródeł finansowania firm, które obecnie są dostępne. Szczególnie biorąc pod uwagę, że w przeciwieństwie do na przykład pozyskania prywatnego inwestora, całość firmy dalej pozostaje w rękach jej dotychczasowych właścicieli i nie muszą oni przed nikim nowym odpowiadać, a jedynie spłacić zobowiązanie w terminie.
Jak uzyskać pożyczkę unijną?
Uzyskanie pożyczki unijnej bywa czasochłonnym i skomplikowanym procesem. Mowa tutaj o sytuacji, w której pożyczkę próbuje samodzielnie uzyskać ktoś, kto nie ma w tym zakresie dużej wiedzy i doświadczenia. Może pojawić się wtedy problem z odszukaniem odpowiedniej oferty, zgromadzeniem wszelkich wymaganych przez Unię Europejską dokumentów, a także wypełnieniem wniosku. Nie można również zapominać, że później będzie także trzeba rozliczyć się z tego, w jaki sposób zrealizowało się cele wskazane w umowie pożyczki.
Jednak bez obaw. Wszystko to może brzmieć przytłaczająco, ale nie ma obowiązku zaciągania pożyczki unijnej całkowicie samodzielnie. Wprost przeciwnie – wiele firm decyduje się na zwrócenie się w tej sprawie do eksperta, który już wielokrotnie pośredniczył w pozyskiwaniu tego typu zobowiązań i wie doskonale, jak postępować, aby cały proces przebiegł bez jakichkolwiek problemów.