Według badań już ponad 70 proc. dorosłych Polaków obserwuje u siebie objawy najczęściej kojarzone z depresją, szczególnie w okresie wzmożonej aktywności zawodowej. W ciągu kilku następnych lat wg. WHO, problem ten będzie narastał. W świecie VUCA (z angielskiego to świat zmienności, niepewności, złożoności i niejednoznaczności) do naszego życia wkrada się stres, chaos i lęk, które powodują, że bardzo trudno nam zachować zdrowie psychiczne i zadowolenie z życia.
Czy jesteśmy skazane na problemy ze zdrowiem psychicznym?
Zwykle pracujemy wiele lat na bezsenność i przewlekły stres, które bardzo często skutkują uzależnieniami, otyłością i zaburzeniami psychicznymi, funkcjonując w stresującym środowisku i nie dając sobie przyzwolenia na chwilę oddechu. W pogoni za sukcesami zawodowymi i finansowymi, opiekując się dziećmi i gospodarstwem domowym, przestajemy dostrzegać same siebie. Przywiązujemy się do zewnętrznego obrazu kobiety sukcesu, Matki Polki Pracującej, która zawsze daje sobie radę. Aż przychodzi czas, że poddajemy się, złamane głębokim kryzysem. Wówczas, niestety, powrót do siebie i dobrej kondycji psychicznej może zająć kolejne lata i powinien odbywać się pod opieką lekarzy i terapeutów. Na całe szczęście, istnieje profilaktyka depresji i innych zaburzeń psychicznych. Troska o siebie na co dzień to w dzisiejszych czasach nie luksus, a konieczność. Wypalenie zawodowe, praca do długich godzin nocnych, brak szacunku do swojego organizmu i jego potrzeb powoli odchodzą do lamusa i przestają być modne.
Jak pielęgnować zdrowie psychiczne na co dzień?
Dr Joanna Podgórska w webinarze zorganizowanym przez TrueMe podkreśla z całą mocą, jak ważne jest miejsce w kalendarzu na systematyczny, codzienny relaks oraz właściwą długość snu. Nie wystarczy wyjechać na urlop all inclusive po zrobieniu projektu ani wyjść do spa raz na kwartał, jeśli na co dzień nie potrafimy dać sobie chwili dla siebie. Co więcej, nasze działania na autopilocie często skutkują brakiem kontaktu z samą sobą i naszymi emocjami. Zmieniamy się, tak jak zmienia się nasza rzeczywistość. Jeśli dni mamy wypełnione po brzegi zajęciami zarobkowymi i opiekuńczymi, nie dajemy sobie przestrzeni na aktualizację danych – nie wiemy, kim naprawdę jesteśmy.
Dlatego tak ważne jest wprowadzenie nawyku codziennej troski o siebie, co umożliwia Dziennik Poznawaj siebie z radością – aplikacja stworzona przez założycielki TrueMe. Ten start-up zapewnia proste w obsłudze narzędzia do budowania pozytywnych nawyków dotyczących zdrowia psychicznego, a jego pierwszym produktem jest przeznaczony dla kobiet Dziennik, który daje im możliwość codziennego kontaktu z samą sobą.
Jak przy wdrożeniu każdej umiejętności, najlepiej nauczyć się dbać o siebie metodą małych kroków: wystarczą dwie-trzy minuty, by rozpoznać, jakie emocje odczuwamy w danej chwili. Możemy również poświęcić kilka minut na wysłuchanie kojącej relaksacji, kwadrans – na stworzenie własnej afirmacji na temat naszego ciała. Możemy wybrać się na półgodzinny, świadomy spacer do lasu, by poczuć się częścią przyrody, czy też zwiększyć naszą świadomość ciała i tego, co odczuwamy, biorąc chłodny prysznic. Dbanie o siebie, dzięki tym i podobnym ćwiczeniom, zawartym w Dzienniku TrueMe, staje się przyjemnością i nawykiem, bez którego nie wyobrażamy sobie życia.
Wybierzmy siebie
TrueMe leży na sercu profilaktyka zdrowia psychicznego kobiet – założycielki firmy wierzą bowiem, że jesteśmy tak silne, jak nasze najsłabsze ogniwo, a świat bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje silnych, świadomych siebie kobiet. Dlatego ósmego marca wystartowały z kampanią #wybieramsiebie, która ma na celu podniesienie świadomości tego, jak ważne jest wygospodarowanie dla siebie czasu na co dzień. W kampanii, która potrwa przez całą wiosnę, biorą udział ekspertki i eksperci z różnych dziedzin. Łączy je troska o zdrowie psychiczne i, ściśle z nim związane, fizyczne samopoczucie. W trakcie kampanii będą przeprowadzane darmowe webinary, warsztaty stacjonarne i online, edukacyjne zajęcia z terapeutkami i terapeutami, ekspertkami w dziedzinie rozwoju osobistego i profilaktyki zdrowia psychicznego. Dotychczas odbyły się dwa webinary w cyklu #wybieramsiebie: z Joanną Podgórską, dr neurochemii, autorką książki “Tak działa mózg. Jak mądrze dbać o jego funkcjonowanie” oraz Agnieszką Krzyżanowską, pisarką, fotografką, autorką czterech książek traktujących o dobrostanie psychicznym.
Co oznacza #wybieramsiebie dla organizatorek kampanii?
Organizatorki kampanii podkreślają, że wybieranie siebie i stawianie na troskę o siebie to nie egoizm czy fanaberia. To konieczność. Kampania skierowana jest do kobiet, które nie uwzględniają czasu dla siebie w codziennych harmonogramach i uważają, że jest to dobro luksusowe. Stawiają siebie na ostatnim miejscu, poświęcając sobie czas w drodze wyjątku. Codzienne pytania: jak ja się teraz czuję; czy to, co robię, jest spójne ze mną i moimi wartościami; czy miejsce, w którym jestem, jest korzystne dla mojego zdrowia; czy dbam o siebie tak, jak dbam o najbliższych; stanowią formę profilaktyki zdrowia psychicznego, a w efekcie sprawiają, że czujemy się szczęśliwsze i bardziej sprawcze. To skutkuje lepszymi, bardziej stabilnymi relacjami z otoczeniem i sprawia, że nasza rodzina, pracownicy, przełożeni, przyjaciele lepiej się czują w relacji z nami.
Jak się zaangażować w kampanię?
TrueMe zaprasza do zaangażowania się w kampanię – można po prostu pobrać kwadracik i z hasztagiem #wybieramsiebie kibicować akcji w mediach społecznościowych, można przekazać fundusze na Dziennik i wskazać wybraną grupę kobiet (fundację), która potrzebuje wsparcia. Zwieńczeniem kampanii będzie konferencja, podczas której firmy będą mogły zaprezentować się, darując swoje produkty. Więcej informacji na temat kampanii na stronie TrueMe.
Zaangażujmy się w mądre wybieranie siebie, by mieć dostęp do naszych zasobów, które pozwalają nam mierzyć się z wyzwaniami wymagającego świata.