BWL: Pomaganie innym to Pani misja życiowa? Jak to się stało, że związała Pani swoje życie zawodowe z szeroko pojętą psychologią?
EZ: Absolutnie! To puls bicia mojego serca. Moja psychologia jest głęboka i pełna pasji. Bardzo osobista – jestem żywym dowodem na to, że z najtrudniejszych, traumatycznych i smutnych sytuacji można wyjść z ogromną energią i motywacją do działania. Wierzę, że każdy może przebudzić się w swoim życiu w najdoskonalszej postaci, obdarzonej czułą, piękną miłością i szacunkiem dla siebie, innych oraz otaczającego świata.
Gdy ukończyłam studia psychologiczne, życie popchnęło mnie w zupełnie innym kierunku. Przez wiele lat pracowałam w sektorze biznesowym, osiągając sukcesy jako dyrektor sprzedaży, rozwoju biznesu oraz marketingu (już w wieku 27 lat). Choć osiąganie tych celów przynosiło mi ogromną satysfakcję, towarzyszył temu intensywny tryb życia, obfitujący w wysokie wyzwania i ciągły stres.
Choć w codziennej pracy naturalnie wykorzystywałam wiedzę zdobytą podczas studiów oraz wielu szkoleń biznesowych, nie poświęcałam jednak tyle uwagi swojej świadomości, co teraz. Nie angażowałam się w głębszą refleksję nad tym, co dzieje się we mnie i wokół mnie.
Z czasem zaczęłam bardziej uważnie obserwować otaczające mnie środowisko pracy, dostrzegając skalę wypalenia zawodowego, ogromną frustrację pracowników, napięcia, konflikty, brak otwartej komunikacji. Często stawałam się punktem oparcia dla ludzi przeżywających kryzysy zawodowe. Zaufanie, jakie w nich wzbudzałam, skłaniało ich do otwarcia się i szukania u mnie wsparcia. Te doświadczenia skłoniły mnie do refleksji nad moim rozwojem i ścieżką zawodową. Poczułam w sobie ogromną energię i chęć pomagania innym, co skłoniło mnie do życiowego zwrotu.
Rozpoczęłam czteroletnie studia podyplomowe z zakresu psychoterapii poznawczo-behawioralnej, mediacji oraz diagnozowania zaburzeń osobowości. Odbyłam staż w Dolnośląskim Centrum Zdrowia Psychicznego, Centrum Zdrowia Holistycznego. Zrezygnowałam z dotychczasowej pracy, aby podjąć zupełnie nową ścieżkę zawodową, bardziej zgodną z moimi wartościami, aspiracjami i przede wszystkim sercem.
Na ten okres zmian nałożyło się wiele traumatycznych wydarzeń w moim życiu, w tym choroba – nowotwór złośliwy piersi, co zainspirowało mnie do jeszcze głębszego zaangażowania w obszarze psychoterapii i niesienia pomocy psychologicznej. Na tym etapie już nie tylko pacjentom korporacyjnym, ale również onkologicznym.
BWL: Jakie metody terapeutyczne stosuje Pani podczas pracy z pacjentami?
EZ: Specjalizuję się głównie w metodach poznawczo-behawioralnych, które opierają się na udokumentowanej skuteczności. Bliskie są mi podejścia III fali CBT, tj. terapia akceptacji i zaangażowania oparta na uważności (MBCT) oraz dialektyczna terapia behawioralna (DBT).
Ważne jest dla mnie dociekanie przyczyn objawów, a nie zmienianie co kilka lat schematów leczenia. Cechuje mnie holizm, patrzę na człowieka całościowo, interesuje mnie wszystko, co może wpływać na jego dobrostan psychiczny.
Moja autorska metoda opiera się na szerokim doświadczeniu życiowym i biznesowym, wzbogacona jest również o nowoczesne technologie i innowacyjne rozwiązania. Dzięki temu terapia, którą oferuję, jest nie tylko skuteczna, ale także intrygująca, angażująca, pełna energii i nowoczesna!
Moją misją jest szerzenie dostępu do psychoterapii i wsparcia psychologicznego. Już niedługo premiera mojej aplikacji mobilnej, co pozwoli jeszcze skuteczniej pomagać pacjentom. Dążę do poprawy zdrowia psychicznego w Polsce i na świecie, zapewniając równy dostęp do pomocy terapeutycznej dla wszystkich, niezależnie od ich płci, sytuacji finansowej czy społecznej.
BWL: W jaki sposób Pani doświadczenie w pracy na stanowiskach menedżerskich wpłynęło na Pani podejście do terapii i mediacji związków?
EZ: Posiadanie wykształcenia psychologicznego oraz fascynacja tą dziedziną dało mi wyjątkową optykę i czujność na zjawiska z tym związane, a występujące w biznesie oraz pracy menedżerów. Przez lata obserwowałam je blisko i budowałam doświadczenie.
Potrafię precyzyjnie, niemalże w stu procentach odpowiadać na potrzeby pacjentów biznesowych, gdyż dokładnie tym samym językiem mówimy. Doskonale rozumiem ich potrzeby, z dużą uważnością badam oczekiwania, każdorazowo indywidualnie dopasowuję narzędzia i techniki pracy do trudności i objawów. Dodatkowo stosuję nowoczesne technologie, które wspierają i przyspieszają proces terapii oraz mediacji. Moje podejście do terapii jest nowoczesne, nietuzinkowe i innowacyjne, co odpowiada oczekiwaniom moich pacjentów. Kładę nacisk na otwartą komunikację, dobre intencje, szczerość, troskę o siebie i innych oraz świadome cele, zarówno indywidualne, jak i wspólne – aspekty, których często brakuje w środowisku biznesowym. Dzięki mojemu doświadczeniu jestem w stanie spojrzeć na sytuację z lotu ptaka, dostrzegając szersze perspektywy, alternatywne rozwiązania, hybrydowe drogi. Doskonale rozumiem, co moi klienci mówią, co mają na myśli i co naprawdę czują. Nie jestem teoretyczką, a moja praktyka terapeutyczna opiera się na realnych doświadczeniach.
BWL: Jakie korzyści mogą przynieść przedsiębiorstwom i korporacjom usługi z zakresu zdrowia psychicznego i wypalenia zawodowego?
EZ: Wierzę, że firmy mogą być bardzo rentowne, a jednocześnie przyczyniać się do polepszania z dnia na dzień świata, w którym żyjemy, jeżeli w sposób świadomy i dojrzały będą budowały na fundamentach otwartości, uczciwych relacji, szacunku i bezpieczeństwa ludzi, którzy pracują na wynik finansowy.
Korzyści ze współpracy firm z nami to zwiększenie zaangażowania pracowników, redukcja absencji, poprawa klimatu organizacyjnego (może przyciągać i zatrzymywać wysoko wykwalifikowanych pracowników) oraz zmniejszenie wypalenia zawodowego w zespole.
BWL: Jakie umiejętności nabyte podczas szkoleń z mindfulness terapii poznawczej opartej na uważności wykorzystuje Pani w swojej pracy z klientami indywidualnymi i w biznesie?
EZ: Uważność to mój konik! Razem z zespołem opracowujemy różnorodne narzędzia oparte na technikach mindfulness, takie jak: treningi audio i wizualne, materiały digitalizowane, e-booki, playbooki, karty pracy własnej, wizualne techniki zarządzania emocjami i inne.
Te narzędzia wspierają moich klientów w radzeniu sobie ze stresem, poprawie koncentracji, budowaniu poczucia własnej wartości, efektywności oraz w tworzeniu satysfakcjonujących relacji osobistych i zawodowych.
W ramach treningów uczymy zmiany sposobu myślenia, doświadczania emocji i zachowania. Ponadto skupiamy się na świadomości ciała, co pozwala rozpoznać odczucia i reakcje organizmu na stres oraz emocje.
BWL: Jaka jest Pani definicja szczęścia i spełnienia? Co się na nie składa?
EZ: Moje szczęście i spełnienie to stan, w którym osiągam długofalową równowagę, harmonię, zdrowie i miłość. To stan, w którym czuję się jednocześnie silna i delikatna, zdolna do radzenia sobie z wyzwaniami życia, a jednocześnie otwarta na radość, miłość i piękno, które mnie otacza. Szczęście i spełnienie to nie tylko chwile radości, ale przede wszystkim długotrwałe poczucie sensu, celu i głębokiego zadowolenia z życia.
BWL: Jak relaksuje się Pani po pracy?
EZ: Staram się regularnie być w kontakcie z naturą, uprawiam sport, co pomaga mi zrelaksować się i odprężyć. Spędzam czas z bliskimi.
Praktykuję też spokojne rozpoczęcie dnia, medytację i tworzenie wspierających intencji na nadchodzące godziny. To dla mnie ważny moment na naładowanie się pozytywną energią. Ponadto uwielbiam planować i odbywać podróże, zwłaszcza te związane z morzem i żeglarstwem. Pływanie na katamaranie stało się dla mnie sposobem na wyciszenie i oczyszczenie umysłu.
- Najważniejsze w życiu jest… Podążanie ścieżką, którą prowadzi serce.
- Po pracy najchętniej… Poszukuję kontaktu z naturą.
- Mam wielką słabość do… Mojego męża i synka.
- Marzę o tym, aby… Skuteczne wsparcie psychologiczne było łatwo dostępne dla każdego, na przykład przez platformę me4health.
WYIMEK „Ważne jest dla mnie dociekanie przyczyn objawów, a nie zmienianie co kilka lat schematów leczenia”.
Edyta Zawodna
Psycholożka, psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, mediatorka i ekspertka w dziedzinie zdrowia psychicznego z 15-letnim doświadczeniem na wysokich stanowiskach menedżerskich. Założycielka Instytutu Zdrowia Psychicznego me4health. Twórczyni innowacyjnych rozwiązań z użyciem nowoczesnych technologii, autorka serii e-booków Ty tak na serio!, czyli treningu skutecznego wdrażania nawyków i zmian w życiu, a także wielu materiałów psychoedukacyjnych również w formie elektronicznej. Uczy nastolatków i dorosłych, jak rozumieć i zarządzać emocjami, jednocześnie pomagając im w uzyskaniu odpowiedniej opieki w zakresie zdrowia psychicznego.