Branża IT łapie oddech

Sytuacja związana z koronawirusem postawiła przed specjalistami i rekruterami branży IT nowe wyzwania. Uchodzący za jeden z najbardziej stabilnych, rynek IT ma przed sobą okres głębokich przemian – wskazują specjaliści – o czym świadczy obecna sytuacja w obszarze rekrutacji IT.

Wśród przedstawicieli sektora IT rośnie dziś niepewność spowodowana kryzysem wywołanym przez COVID-19. Jeszcze rok temu American Bureau of Labor Statistics (amerykański odpowiednik Głównego Urzędu Statystycznego) prognozowało, że w ciągu najbliższej dekady zapotrzebowanie na programistów wzrośnie o 21 proc. Ale już na przełomie marca i kwietnia nowa dynamika obserwowana w obszarze rekrutacji IT zaczęła wskazywać na spore zmiany, jakich ma doświadczyć sektor. To wtedy, w poszukiwaniu oszczędności lub – wprost – dla utrzymania płynności finansowej firmy zaczęły żegnać się z programistami i specjalistami IT. 

W odpowiedzi na rosnącą niepewność, wynikającą z pogarszających się prognoz, firmy stają się widocznie ostrożniejsze. Coraz częściej mówi się o kryzysie będącym następstwem pandemii, a w tej sytuacji niezwykle trudno jest przewidzieć, jak będzie wyglądała sytuacja na rynku pracy za miesiąc, czy za pół roku.

– wyjaśnia Anna Wójcik, Head od Customer Success and  Operations w Talentuno Polska.

Wraz z redukcją zatrudnienia obserwuje się znaczący spadek liczby przeprowadzanych rekrutacji. W odpowiedzi na przewidywania dotyczące spowolnienia, wiele firm zdecydowało się zamrozić lub ograniczyć procesy rekrutacyjne. Wbrew powszechnej opinii, jednak, nie oznacza to, że pracę tracą tylko pracownicy niższego i średniego szczebla. Z jednej strony bowiem, firmy rzeczywiście szukają optymalizacji kosztów i dlatego rozstają się z pracownikami o najwyższych oczekiwaniach finansowych, z drugiej jednak decyzja o zwolnieniu motywowana jest często obraną przez firmę strategią dla danego działu, czy też pracowników zatrudnionych na konkretnych stanowiskach.  Efektem tego, na rynku pracy pojawiło się wielu wykwalifikowanych specjalistów i managerów IT, którzy do tej pory stanowili towar deficytowy.

Z tego względu wśród specjalistów IT wzrasta skłonność do zawierania umów o pracę. W dobie COVID-19 pracownicy szybko przekonali się bowiem, że z perspektywy prawa pracy o wiele łatwiej zakończyć współpracę z osobą zatrudnioną na podstawie umowy B2B, niż na tzw. „etat”. Co więcej, rekruterzy przyznają, że kandydaci coraz częściej pytają o możliwość pominięcia umowy na okres próbny w pierwszej fazie zatrudnienia. Pracodawcy, natomiast, chcąc zatrzymać pracowników zatrudnionych na podstawie umowy B2B coraz częściej oferują benefity w postaci dodatkowej przerwy płatnej, lub gwarancji możliwości pracy zdalnej.

Możliwość pracy zdalnej powiązana jest w tym przypadku nie tylko z wygodą, ale i z poczuciem bezpieczeństwa, które w okresie pandemii stanowi wartość nadrzędną. Z perspektywy pracodawcy natomiast praca zdalna stała się świetnym  sposobem na pokazanie klientom, jak dobrze firma potrafi prosperować w czasie kryzysu, kiedy pracownicy muszą wykonywać swoje obowiązki poza biurem. Dlatego w przyszłości spodziewamy się więcej ofert pracy, w których kluczową rolę będzie pełnić możliwość pracy zdalnej, dzięki czemu zwiększy się liczba osób, które będą wykonywać swoje obowiązki właśnie w takiej formie.

– zauważa Anna Zgrzebnicka-Lechowicz, Talent & Recruitment Lead w Codete.

Według badań MJCC, praca zdalna była jednym z podstawowych wymagań dotyczących przyszłego miejsca zatrudnienia. Pozostałymi były m.in. bezpieczeństwo, wysokość wynagrodzenia oraz zachowanie podstawowych zasad higieny. Na drugi plan zeszły natomiast spektakularne benefity związane z czasem wolnym i rozrywką, które były dobrze widziane w okresie przed pandemią.

Kandydaci coraz uważniej przyglądają się pracodawcom i ich działaniom: temu, w jaki sposób żegnają się z pracownikami. Czują się niepewnie i dlatego już na etapie rekrutacji starają się zminimalizować ryzyko utraty pracy i szukania zatrudnienia od początku. Ważnym elementem jest też szeroko rozumiana elastyczność firmy, jej zdolność do adaptacji do nowych warunków, podejście „agile”, które w  przypadku branży IT ma szczególne znaczenie.

– mówi Anna Zgrzebnicka-Lechowicz, Talent & Recruitment Lead w Codete.

Jedną z niewielu gałęzi gospodarki, która zyskuje na obecnej sytuacji jest sprzedaż internetowa, a także firmy odpowiadające za tworzenie i funkcjonowanie komunikatorów internetowych. Podczas gdy wiele sektorów boleśnie odczuło kryzys związany z COVID-19, który dotknął nie tylko pracowników danego sektora, ale również ich podwykonawców, w tym także programistów zatrudnionych na co dzień w firmach zewnętrznych, rynki takie jak e-commerce, e-health, e- edukacja, e-rozrywka, czy e-komunikacja rosną w siłę.

W przypadku rekrutacji, mając na uwadze, że wiele firm pracuje w 100% zdalnie, pracodawcy większą wagę przykładają do umiejętności miękkich, takich jak umiejętność zarządzania czasem, czy organizowania własnej pracy. Obecnie firmy stawiają też na pracowników o wyższych kompetencjach, z większą wiedzą i doświadczeniem.

– podkreśla Anna Wójcik, Head of Customer Success and Operations w Talentuno Polska.

Według najnowszego raportu „Candidate experience. Doświadczenia kandydatów w IT w 2020 roku” przygotowanego przez portal rekrutacyjny No Fluff Jobs , liczba ogłoszeń na stanowiska juniorskie spadła o 40 proc. podczas gdy liczba ofert pracy dla seniorów pozostała bez zmian. Wynika to z faktu, że obecnie bardzo trudno przeprowadzić szkolenia dla osób, które mają tego doświadczenia znacznie mniej. Ponadto wyzwaniem jest również wdrożenie ich, kiedy nie ma możliwości przeszkolenia przez seniorów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.