Narodziny dziecka to wspaniałe, wyczekiwane przez rodzinę wydarzenie. Prawie cała uwaga kobiety skupia się od tego momentu na dziecku. Nie mniej ważne jest jednak to, jak młoda mama czuje się sama ze sobą i w swoim ciele. Specjaliści są zgodni co do tego, że niekorzystny wygląd ciała po ciąży jest jednym z czynników depresji poporodowej. Chęć zredukowania niedoskonałości takich jak cellulit nie jest więc zachcianką, tylko ważną potrzebą, której nie należy zaniedbywać. Klinika Neonia od lat wspiera kobiety w odzyskiwaniu pięknej sylwetki po ciąży. Od naszego eksperta dowiemy się, jakie są sposoby na pozbycie się cellulitu po urodzeniu dziecka.
– Ciąża i połóg to okres, w którym ciało kobiety bardzo intensywnie się zmienia. U wielu pań po urodzeniu dziecka pojawiają się zmiany w wyglądzie sylwetki, które odbierają pewność siebie. Mam na myśli na przykład cellulit. Z czego wynika rozwój cellulitu u kobiet po ciąży?
Ciąża to faktycznie wyjątkowy okres dla kobiety i całego jej organizmu. Powiększają się narządy kluczowe dla rozwoju dziecka jak chociażby piersi. Rozciągnięciu ulega skóra na brzuchu oraz w innych partiach ciała, głównie na udach. Wynika to z faktu, że w ciąży zazwyczaj dochodzi do wzrostu masy ciała. Kilka dodatkowych kilogramów to efekt zatrzymywania wody w organizmie oraz zwiększenia objętości tkanki tłuszczowej. Oprócz tych najbardziej widocznych zmian w ciele, przygotowanie do narodzin dziecka to także zmiany hormonalne i metaboliczne. Wszystko to odpowiada za niepożądane zmiany w wyglądzie. Są to wspomniany już cellulit, czyli nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej. Po ciąży powstają też rozstępy czy zmiany trądzikowe na twarzy.
– Czy cellulit może sam zniknąć po porodzie?
Jest to pytanie, które często zadają sobie kobiety po urodzeniu dziecka. Żeby dobrze na nie odpowiedzieć, warto wspomnieć o dwóch rodzajach cellulitu – wodnym i tłuszczowym. U ciężarnych mamy do czynienia głównie z cellulitem wodnym. Tworzy się on z powodu nierównowagi hormonalnej. Bez dwóch zdań ciąża jest czasem, kiedy w gospodarce endokrynnej dzieje się dużo. Sprzyja to zatrzymywaniu wody. Dodatkowo dochodzi do zaburzeń w krążeniu chłonki. Cellulit wodny ma szansę samoistnie się zmniejszyć po ciąży, kiedy poziom hormonów się nieco ustabilizuje. Może być to jednak trudniejsze lub nawet niemożliwe, jeśli cellulit występował już przed ciążą oraz jeśli kobieta znacznie przybrała na wadze. Samoczynnie nie zniknie też cellulit tłuszczowy, czyli taki, który powstaje na podłożu zaburzeń gospodarki lipidowej i występuje u osób z nadwagą i otyłością. W tych przypadkach warto poddać się specjalistycznym zabiegom.
– Jakie zabiegi można wykonać, aby pozbyć się cellulitu po porodzie?
W Klinice medycyny estetycznej Neonia w Krakowie mamy wiele klientek, które zmagają się z cellulitem po ciąży. Dzięki najnowszym technologiom i kadrze specjalistów, którzy stale podwyższają swoje kwalifikacje, możemy proponować im skuteczne zabiegi na cellulit. Należy do nich na przykład endermologia – metoda nieinwazyjna, bezpieczna nawet dla mam karmiących piersią. Jest to specjalistyczny masaż wykonywany w podciśnieniu. Dzięki temu jesteśmy w stanie oddziaływać zarówno na skórę, jak i tkankę podskórną, a to właśnie tam znajduje się większość tkanki tłuszczowej. Endermologia nie tylko redukuje cellulit, ale także znacząco ujędrnia i wygładza skórę, a także przyspiesza spalanie tłuszczu. W walce z cellulitem doskonale sprawdza się też fala akustyczna, która nasila rozpad komórek tłuszczowych i poprawia krążenie. Spektakularne efekty przynosi połączenie tych dwóch metod – fali uderzeniowej https://neonia.com.pl/zabiegi-na-cialo/fala-uderzeniowa/ i endermologii. Kobietom, które nie karmią już piersią, możemy zaproponować także szereg innych zabiegów, których ze względów bezpieczeństwa nie wykonujemy w okresie ciąży i laktacji. Jest to na przykład Hifu, czyli terapia z wykorzystaniem mocno skoncentrowanej wiązki ultradźwięków. Stymuluje syntezę włókien kluczowych dla jędrności i elastyczności skóry. Uznaje się, że obecnie jest to najsilniejsza nieinwazyjna metoda liftingu. W naszej klinice stosujemy również metody takie jak fala radiowa, mikronakłuwanie i radiofrekwencja mikroigłowa.
– Co jeszcze może zrobić kobieta, która chce zlikwidować cellulit po ciąży? A może są jakieś skuteczne domowe sposoby na poprawę wyglądu sylwetki?
Bardzo ważna dla redukcji cellulitu jest dieta. Jaka dieta jest dobra na cellulit? Ogólnie rzecz biorąc, jest to dieta zgodna z piramidą żywienia czy też dieta śródziemnomorska. A więc powinna zawierać głównie produkty pełnoziarniste, dużo warzyw i owoców (szczególnie tych bogatych w potas i witaminę C), zdrowe roślinne tłuszcze i chudy nabiał. Do tego należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu, czyli piciu co najmniej 2 litrów wody dziennie. Pomocna będzie także regularna aktywność fizyczna o umiarkowanej intensywności. Redukcję cellulitu ułatwi też na pewno pozbycie się zbędnych kilogramów. Często można spotkać się z opinią, że cellulit można usunąć z pomocą kosmetyków. Takich produktów jest na rynku bardzo dużo – kremy, peelingi, maski, olejki… Należy jednak obalić mit o ich skuteczności. Jak już wspomnieliśmy, w redukcji cellulitu https://neonia.com.pl/usuwanie-cellulitu/ kluczowe jest oddziaływanie na tkanki głębokie. Nie da się usunąć cellulitu, nie oddziałując na tkankę podskórną. A do tego nadają się tylko profesjonalne metody dostępne w gabinetach medycyny estetycznej.