Okres jesienno-zimowy nie oznacza przerwy od przebywania w ogrodzie. Wręcz przeciwnie – spędzanie czasu na powietrzu i trochę ruchu pozytywnie wpłyną na nasz organizm, a my będziemy mogli zadbać o to, aby życie w naszym ogrodzie kwitło mimo chłodniejszej aury. A co konkretnie możemy robić w ogrodzie w okresie jesienno-zimowym? Podpowiadamy!
Zajmijmy się roślinami i drzewami
Zwróćmy uwagę na obumarłe rośliny kwitnące latem i przycinane przed pierwszymi przymrozkami. Sprawdźmy, czy ich struktury są stabilne, a jeśli nie, naprawmy je teraz, zanim silne wiatry i śnieg wyrządzą poważniejsze szkody. Nie przycinajmy jednak drzew i krzewów tuż przed zimą. Nawet jeśli wyglądają na trochę zarośnięte, poczekajmy do wiosny. Dlaczego? Przycinanie polega na usuwaniu tkanki i otwieraniu ran, które nie będą miały czasu na zagojenie, zanim nadejdzie zimno. Jeśli w naszej okolicy spadnie wczesny śnieg, przykryjmy małe drzewa i krzewy liściaste drewnianą konstrukcją, aby chronić je przed ciężkim śniegiem. W wypadku młodych drzew owocowych dobrym pomysłem jest często owinięcie dolnego pnia folią odporną na szkodniki, która zapobiegnie obgryzaniu kory drzewa przez myszy i norniki. Okład z drzewa pomoże również zapobiegać urazom zimowym spowodowanym przedwczesnym rozmrożeniem.
Zadbajmy o naszych mniejszych przyjaciół
Ptaki zimą nie hibernują i potrzebują sporo energii, by się ogrzać, zwłaszcza w nocy, dlatego docenią pozostawione dla nich orzechy, nasiona i kulki tłuszczu. Pamiętajmy jednak, aby regularnie odświeżać wodę w poidełkach i upewnijmy się, że nie zamarznie. Innym pomysłem jest budowa karmnika. Wystarczy kilka desek i podstawowych narzędzi typu pilarka czy młotek. Zwróćmy uwagę również na innych gości naszego ogródka – jeże. Dobrym pomysłem jest usypanie dla nich kopców z liści i gałęzi. Niektóre z tych zwierząt na hibernację obierają sobie także kompostowniki, dlatego upewnijmy się, czy są wystarczająco suche (można także ustawić kompostownik na cegłach, aby jeże miały do niego łatwy dostęp).
Magiczne miejsce
Marzysz, aby zimową porą przenieść się do Francji, Włoch czy Gruzji? Nic prostszego – sięgnij po kieliszek wina z tego regionu, które przechowasz w piwniczce ogrodowej. Piwnica The Shire Cellar utrzymuje temperaturę między 3 a 11 stopni Celsjusza przez cały rok. Co to oznacza? Twoje wino, sery czy inne produkty przechowywane będą w optymalnych warunkach bez dodatkowych rachunków za prąd. A na dodatek, czy nie ma nic bardziej magicznego niż widok piwniczki The Shire Cellar rodem z filmu o hobbitach we własnym ogrodzie?
Ozdób choinki oraz pozostałe drzewka
Bałwan w ogrodzie? To możliwe, nawet gdy nie ma śniegu. Mikołaj na dachu? Brzmi super! A może wielka, oświetlona choinka, wokół której w tę jedną szczególną noc w roku zbierze się cała rodzina, nucąc kolędy? Wystarczy trochę inwencji twórczej, a Twój ogród może przypominać obrazek z pocztówki świątecznej.
To jak, idziemy do ogrodu?