Trwająca już od kilku hossa na rynku złota przyciąga coraz większą liczbę inwestorów indywidualnych. Jeśli jesteście zainteresowani tematem inwestowania w złoto, warto dowiedzieć się, co tak naprawdę wpływa na ceny złota na światowych rynkach. To właśnie tym tematem postanowiliśmy zająć się dzisiaj zarówno w ujęciu globalnym, jak i bardziej lokalnym.
Co wpływa na cenę złota na światowych rynkach?
Jak w przypadku każdego surowca cenę złota kształtuje oczywiście popyt i podaż. Istnieje jednak również szereg innych istotnych czynników, które wpływają bezpośrednio na ceny złota na światowych rynkach:
- Wysokość stóp procentowych – niskie stopy procentowe, a co za tym idzie niska atrakcyjność lokat bankowych i produktów oszczędnościowych, związane są zwykle z rosnącymi cenami złota.
- Kursy walut, przede wszystkim dolara amerykańskiego – cena złota za uncję jest ujemnie skorelowana z kursem USD. Na światowych rynkach cena uncji złota wyrażana jest zwykle w dolarach. Spadek wartości dolara wpływa najczęściej na rosnącą cenę złota.
- Inflacja – również ma spory wpływ na ceny złota. Złoto to aktualnie jeden z niewielu instrumentów finansowych, który jest w stanie ochronić nasze oszczędności przed inflacją. Mówiąc wprost, pieniądze ulokowane w złocie, nie będą traciły na wartości. Stąd też w okresach rosnącej inflacji wzrasta popyt na złoto inwestycyjne i często rośnie jego cena.
- Wydarzenia polityczne, katastrofy naturalne o dużym zasięgu, konflikty zbrojne – generalnie wszystkie wydarzenia kryzysowe, które wpływają na sytuację geopolityczną na świecie, mogą przekładać się na ceny złota. W sytuacji napięć, niepokojów społecznych czy wręcz konfliktu zbrojnego ceny złoto mogą dynamicznie rosnąć.
- Cena ropy na światowych rynkach – jest to czynnik związany częściowo z inflacją. Wyższe ceny ropy powodują podwyżki w większości branż, związane z rosnącymi cenami transportu i produkcji. Wzrost cen przekłada się z kolei często na rosnącą inflację.
Cena złota w skupie – co jeszcze ma znaczenie?
Wiemy już, co kształtuje ceny złota w skali globalnej. Sprawdźmy teraz, jakie czynniki mogą mieć wpływ na cenę złota w lokalnym skupie. W końcu chyba każdemu, kto chce sprzedać złoto, zależny na tym, żeby otrzymać jak najkorzystniejszy kurs. Cena złota w skupie jest zależna od światowych notowań. Doświadczenie pokazuje jednak, że cena złota w skupie może się różnić nawet o kilkanaście procent w zależności od tego, jaki punkt skupu wybierzemy.
W większości przypadków kurs złota będzie nieco zaniżony w przypadku skupów prowadzonych w ramach działalności kantorów czy lombardów. Dla tego rodzaju firm skup złota to tylko działalność dodatkowo i często związane z nią koszty wliczone są w kurs oferowany klientowi. W przypadku lombardów często dochodzi jeszcze korzystanie z trudnej sytuacji finansowej klientów. Skup złota prowadzą również niektóre placówki bankowe. W tym jednak przypadku często musimy liczyć się z koniecznością uiszczenia wysokich opłat prowizyjnych pobieranych przez banki.
Najczęściej na najwyższe ceny złota za gram możemy liczyć w przypadku specjalistycznych firm, zajmujących się wyłącznie obrotem metalami szlachetnymi. Jedną z najstarszych firm z tej branży w Polsce jest Mennica Skarbowa.
Cena złota – jak kształtowała się w ostatnich miesiącach?
Na koniec rzućmy jeszcze okiem na to, jak wyglądała cena złota w ciągu ostatniego roku. Notowania złota z ostatnich 12 miesięcy obrazuje poniższy wykres:
Źródło zdjęcia: https://pl.tradingview.com/symbols/XAUUSD/
Na wykresie widać, że okres pandemii był sprzyjający dla cen złota. W sierpniu 2020 królewski metal osiągnął rekordową cenę ponad 2000 dolarów za uncję. Zeszły rok zamknął się na poziomie około 1900 USD. Aktualna cena złota to niecałe 1800 dolarów za uncję. Analitycy czołowych instytucji prognozujących ceny złota zdają się podzieleni odnośnie do najbliższych miesięcy. Jeszcze kilka miesięcy temu większość z nich przewidywała dalsze wzrosty cen. Dziś, coraz częściej słychać głosy, że cena złota będzie przez pewien czas utrzymywać się w przedziale 1800-1900 dolarów za uncję.