Narodziny dziecka potrafią wpłynąć na domowe finanse oraz na zdolność kredytową rodziców, która jest niezbędna m.in. w trakcie rozpatrywania wniosku o dodatkowe środki na zakup domu lub mieszkania. Czy na urlopie macierzyńskim można wziąć kredyt hipoteczny?
Kredyt hipoteczny a urlop macierzyński
Przyjście na świat nowego członka rodziny wiąże się z wieloma zmianami w życiu rodziców. Zarówno na mamę, jak i na tatę czekają nowe obowiązki domowe, a także wydatki związane z utrzymaniem malucha. Chęć zapewnienia właściwych warunków do rozwoju pociechy niekiedy skłania przyszłych rodziców do zakupu lub budowy nieruchomości oraz złożenia wniosku o dodatkowe wsparcie finansowe w banku.
Czy na urlopie macierzyńskim można wziąć kredyt hipoteczny? Wszystko zależy od zdolności kredytowej. Pod uwagę brane są przede wszystkim rodzaj zatrudnienia, przebywanie na długoterminowym zwolnieniu lekarskim, wysokość zasiłku macierzyńskiego oraz okres opieki nad dzieckiem. Największe szanse na przyznanie dodatkowych środków mają kobiety zatrudnione na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony oraz te, których sytuacja finansowa nie zmieniła się mimo otrzymywania w trakcie urlopu macierzyńskiego 80% podstawy wynagrodzenia.
Warto wiedzieć: Jeżeli kobieta znajduje się na długoterminowym zwolnieniu lekarskim, bank może zapytać przyszłą mamę, co jest jego przyczyną. Pamiętaj jednak, że instytucje finansowe od dłuższego czasu nie wymagają od kredytobiorców informacji o przebywaniu na L4. |
Kredyt na urlopie macierzyńskim – o czym należy pamiętać?
W trakcie ubiegania się o kredyt hipoteczny, bank bada zdolność kredytową przyszłych kredytobiorców. Sprawdza wiele czynników, m.in. wiek oraz aktualne obciążenia finansowe wnioskodawców. Dodatkowo tworzy prognozy spłat przyszłego zobowiązania, uwzględniając przy tym różne zdarzenia, w tym – w przypadku kobiet – zajście w ciążę czy pójście na urlop macierzyński i wychowawczy, a nawet rezygnację z pracy.
Jeżeli jesteś w ciąży i planujesz ubiegać się o kredyt hipoteczny, zapoznaj się różnymi ofertami banków i zawczasu zadbaj o swoją zdolność kredytową. Spłać dotychczasowe zobowiązania, zmniejsz limity na kartach kredytowych, a także postaraj się o dodatkowe źródło dochodu (np. z wynajmu nieruchomości, udzielania korepetycji online czy sprzedaży rękodzieła). Sprawdź także historię zwrotu dawnych należności – zweryfikujesz ją za pośrednictwem Biura Informacji Kredytowej (BIK). W ubieganiu się o kredyt hipoteczny wspomoże Cię odpowiednio wysoki wkład własny (zwykle na poziomie 30-50%), ale pomocne mogą być też dodatkowe oszczędności, a także ustabilizowana sytuacja finansowa męża lub partnera.
Jeżeli szukasz innych sposobów na podniesienie szans związanych z otrzymaniem kredytu, sprawdź kilka przydatnych porad o zwiększaniu zdolności kredytowej na mFinanse.pl: https://mfinanse.pl/blog/jak-zwiekszyc-zdolnosc-kredytowa/
Urlop wychowawczy i macierzyński a kredyt hipoteczny
Niezależnie od tego, czy dopiero jesteś w ciąży, czy właśnie rozpoczęłaś urlop macierzyński, na etapie składania wniosku o kredyt hipoteczny możesz poinformować bank o aktualnej sytuacji rodzinnej. W jaki sposób? Wystarczy, że złożysz oświadczenie o powrocie do pracy zaraz po zakończeniu urlopu macierzyńskiego.
Co w przypadku osób, które zdecydowały się na przedłużenie opieki nad dzieckiem? Ich sytuacja może się nieco skomplikować – rodzic, który korzysta z urlopu wychowawczego, nie otrzymuje wynagrodzenia ani zasiłku, przez co zmniejsza swoją zdolność kredytową. W takim przypadku warto zastanowić się nad powrotem do pracy lub znalezieniem kolejnego źródła dochodu.
Pamiętaj: Dla większości banków urlop macierzyński lub wychowawczy nie wpływa na zdolność kredytową – pod warunkiem że dostarczysz oświadczenie o powrocie do pracy, a umowa jest zawiązana na czas nieokreślony lub na okres przekraczający długość opieki nad maluchem, |
Rozważasz wzięcie kredytu hipotecznego na budowę domu lub zakup mieszkania? Podczas przeglądania ofert warto bazować na porównywarkach oraz kalkulatorach kredytowych. Odwiedzając mFinanse.pl nie tylko ustalisz kwotę wsparcia finansowego, ale dodatkowo określisz wartość nieruchomości czy okres kredytowania. Porównaj najciekawsze propozycje kredytów hipotecznych, skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z ekspertem mFinanse i postaw na realizację marzeń. Sprawdź szczegóły oferty: https://mfinanse.pl/oferta-indywidualna/kredyt-hipoteczny/
Artykuł sponsorowany