Hiking to przyjemna i stosunkowo prosta aktywność, która pozwala utrzymać dobrą formę fizyczną. Mówiąc najprościej, to piesza wędrówka w średnio wymagającym terenie (nie tylko w górach, lecz także np. w lesie). Zazwyczaj trwa jeden dzień. Hiking może uprawiać praktycznie każdy – aktywność ta daje szereg korzyści. Warto się odpowiednio przygotować się do takiej wędrówki.
Dobre buty hikingowe to podstawa
Decydując się na hiking, warto zaopatrzyć się w odpowiednie buty stworzone z myślą o uprawianiu tej aktywności. Zapewnią one maksimum wygody i komfortu nawet podczas całodniowej wyprawy. Ich sekret tkwi w dobrze przemyślanej konstrukcji. Są lżejsze od popularnych, górskich „treków”. Większość modeli ma przy tym bardziej miękką i elastyczną podeszwą, choć nie jest to regułą. Wykonane są z wytrzymałych materiałów, które sprawdzą się w różnych warunkach pogodowych (niektóre modele mają dodatkowo membranę, która sprawia, że obuwie staje się wodoodporne – to dobre rozwiązanie zwłaszcza na jesień i zimę). Charakteryzują się też agresywnym bieżnikiem, który zapewnia doskonałą przyczepność, a to ułatwia wędrowanie po różnego typu nawierzchniach.
Warto postawić na obuwie wysokiej jakości, np. marki Merrell (damskie obuwie można znaleźć pod adresem https://merrell.pl/buty-damskie/buty-damskie-aktywnosc/hiking-damskie; na stronie znajduje się również oferta dla panów). Poszczególne modele różnią się nie tylko kolorystyką, lecz także budową (dostępne są niskie lub wysokie buty za kostkę), materiałem wykonania czy poszczególnymi elementami (np. rodzajem wkładek). Łatwo więc o znalezienie obuwia dostosowanego do indywidualnych preferencji.
Odpowiedni strój i ekwipunek
Przygotowując się do hikingu, trzeba oczywiście zadbać o odpowiedni strój. Należy dostosować go do warunków pogodowych. Warto zaopatrzyć się w skarpety odprowadzające wilgoć, a podczas dynamicznej wędrówki przydadzą się też dobre spodnie. Najlepiej, aby również odprowadzały wilgoć. Jeśli chodzi o górne partie stroju, latem wystarczy T-shirt i lekka bluza. Warto także zabrać kurtkę przeciwdeszczową i koniecznie nakrycie głowy oraz okulary przeciwsłoneczne. W trakcie chłodniejszych miesięcy należy z kolei ubrać się „na cebulkę” i zadbać o bieliznę termiczną.
Podczas hikingu trzeba mieć ze sobą stosowny ekwipunek. Do plecaka powinno się zapakować odpowiednią ilość płynów, przekąski (np. kanapki, suszone owoce, energetyczne batoniki), naładowany telefon (najlepiej wraz z powerbankiem), mapę, apteczkę z podstawowym wyposażeniem oraz krem z filtrem UV. Warto też zabrać czołówkę. W zimę należy zaopatrzyć się w również lawinowe ABC.
Wybór trasy i zaplanowanie wyprawy
Aby hiking był nie tylko przyjemny, lecz także bezpieczny, powinno się zawczasu odpowiednio zaplanować trasę wyprawy. Można to zrobić, wykorzystując do tego mapy ze szlakami dostępne w internecie. Planując pieszą wycieczkę, warto określić jej maksymalną długość, stopień trudności oraz przybliżony czas trwania. Należy wziąć przy tym pod uwagę własne możliwości fizyczne, porę roku i panujące warunki pogodowe.