20 czerwca rozpocznie się wystawa rzeźby i szkiców Beaty Czapskiej pt. Czysta forma. Organizowana przez galerię Limited Edition wystawa w całości zostanie zaprezentowana online na stronie www.limitededition.pl. To największa w ostatnim czasie wystawa prac Czapskiej, ambasadorki polskiej rzeźby we Francji i na świecie, która swoje dzieła prezentowała już m.in. w Paryżu, Londynie, Brukseli, Szanghaju, Hong Kongu, Warszawie i Orońsku. Rzeźbiarka szczególnie upodobała sobie przedstawienia zwierząt, które portretuje z uznaniem i czułością. Wystawa potrwa do 15 października.
Beata Czapska od lat 70. związana jest z Francją. Jej prace chętnie pokazywały Ambasada Polski we Francji, Ambasada Francji w Polsce, francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, a także egipskie Ministerstwo Kultury czy Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Łącznie jej rzeźby prezentowano na ponad osiemdziesięciu wystawach zbiorowych i indywidualnych, a co najmniej setka z nich znajduje się w prywatnych i publicznych zbiorach kolekcjonerów z całego świata. Pośród rzeźbiarzy pracujących w kamieniu wyróżnia Beatę Czapską chętne wykorzystywanie różnorodności i bogactwa dostępnych skał. Rzeźbi bezpośrednio w kamieniu: w granicie, marmurze, serpentynicie i bazalcie, a także w drewnie, żywicy i brązie.
Głównym tematem prac zebranych pod szyldem Czysta forma jest dążenie właśnie do tytułowej czystej formy, którą artystka rozumie jako pozbawienie rzeźby funkcji wyłącznie dekoracyjnej i funkcjonalnej. W ramach poszukiwań czystej formy Czapska bardzo często odwołuje się do świata przyrody. Dla polskiej rzeźbiarki od dawna mieszkającej w Paryżu fauna pozostaje niewyczerpanym źródłem tematycznych i estetycznych inspiracji. Jej celem jest uwydatnienie podobieństw zwierząt i ludzi. Pełne ekspresji, animalistyczne przedstawienia wydobywają z zastygłego, bezdusznego materiału coraz rzadziej spotykaną w naturze dzikość, szczerość i niezależność. By przełamać nasz lęk przed tym, co pierwotne i nieoswojone, artystka często przedstawia groźne zwierzęta jako zastygłe w medytacyjnym bezruchu.
Galeria Limited Edition postanowiła poprzez wystawę Czysta forma zaprezentować tę część dorobku Beaty Czapskiej, która składa się na bogaty, intensywny, długoletni dialog z naturą. Kuratorka wystawy, Wiesława Wideryńska, uważa, że wykonane przez Czapską „pełne spokoju, zwarte realizacje rzeźbiarskie prowokują widza do zmiany sposobu myślenia o naszych braciach mniejszych”. Wideryńska zwraca też uwagę na rzadko spotykane w przedstawianiu modeli zwierzęcych urokliwość, delikatność, łagodność i humor. Poza rzeźbami widzowie będą mogli zobaczyć także szkice artystki.
Wystawa online to alternatywny sposób prezentacji sztuki. Zerwanie z ograniczeniami miejsca i czasu pozwala zapoznać się z wartościowymi dziełami w domu, w parku czy w trakcie podróży komunikacją miejską, i to niezależnie od godzin otwarcia stacjonarnej galerii. Organizując wystawy online, galeria stara się realizować swoją misję, którą jest promowanie sztuki poprzez możliwie najszerszy dostęp do dzieł interesujących twórców. Wirtualnym wystawom Galerii Limited Edition za każdym razem towarzyszy obszerny wywiad wideo, w którym właścicielka galerii, Iwona Staroszczyk, rozmawia z głównym bohaterem o jego życiu, aktywności artystycznej i inspiracjach.
Przywiązanym do tradycyjnego obcowania z rzeźbą Galeria Sztuki Limited Edition przygotowała możliwość odbycia oprowadzania kuratorskiego w otwieranym równolegle z wystawą Atelier Limited Edition, które mieści się przy ul. Boboli 6/12 na warszawskim Mokotowie. Rzeźby i szkice wchodzące w skład wystawy Czysta forma będą udostępnione do wglądu od 21.06 do 21.07, w środy i piątki, w godzinach 17:00 – 19:00. Istnieje także szansa wizyty w Atelier w innym terminie.
To trzecia wystawa online Galerii Limited Edition. Wcześniej w takiej formie zaprezentowano twórczość wybitnego grafika i ilustratora, Józefa Wilkonia (wystawa Elektroniczne impresje Józefa Wilkonia), oraz rozchwytywanego młodego fotografa, Marcina Ryczka, autora znanej, wyróżnionej m.in. przez Huffington Post fotografii A Man Feeding Swans in the Snow (wystawa The Moment).
Beata Czapska jest rzeźbiarką, architektką, projektantką, plakacistką, malarką. W 1974 roku wyjechała do Paryża, gdzie pracowała jako architektka i projektantka wnętrz, mebli, lamp, plakatów. Ostatecznie, za sprawą spotkania z francuskim artystą René Coutelle’em, w całości poświęciła się rzeźbie. Rzeźbi w granicie, marmurze, serpentynicie i bazalcie, a także w drewnie, żywicy i brązie. Rozmaitość wykorzystywanych przez Czapską materiałów współgra z różnorodnością skali. Rzeźbiarka ochoczo tworzy mniejsze obiekty, ale nie stroni przy tym od projektów monumentalnych, przeznaczonych do ekspozycji zewnętrznych. Częstym, choć nie jedynym, tematem jej prac są dzikie zwierzęta, które wyrażają pęd ku wolności i opór przed tresurą.
Jej dzieła, inspirowane fauną i florą, są syntezą form naturalistycznych, w których przejawia się afirmacja życia i natury. Pomimo tych wyraźnych przedstawieniowych upodobań Beata Czapska nie chce widzieć w rzeźbie wyłącznie funkcji użytkowej czy dekoracyjnej. Jak sama mówi, „rzeźba w swojej istocie jest czystą formą. Oczywiście są rzeźby, które posiadają funkcję, ale rzeźba jako taka nie posiada żadnej”. Swoje prace wystawiała m.in. w Londynie, Brukseli, Asuanie, Hong Kongu, Szanghaju, Rapperswilu, Orońsku, Krakowie, Warszawie i wielokrotnie w Paryżu. Obecnie rzeźbiarka na stałe współpracuje z wieloma polskimi galeriami, a jej prace znajdują uznanie w oczach licznych kolekcjonerów z Polski, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Belgii, Luksemburga, Izraela, Maroka, Wielkiej Brytanii i Francji. Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku przekazało jej do dyspozycji indywidualną pracownię artystyczną.
Galeria Sztuki Limited Edition to internetowa galeria sztuki współczesnej skupiająca czołowych przedstawicieli polskiej i międzynarodowej sceny artystycznej. W ofercie galerii znalazły się prace mistrzów malarstwa: Pabla Picassa, Paula Klee, Salvadora Dalego, Marca Chagala, Joana Miró; rodzimych klasyków: Józefa Wilkonia, Janusza Stannego; oraz młodych artystów o ugruntowanej pozycji w Polsce i na całym świecie: Marcina Ryczka, Szymona Brodziaka, Dominika Jasińskiego, Rafała Michała Szatona. Misją galerii jest promocja starannie wyselekcjonowanych prac – malarstwa, grafiki i fotografii kolekcjonerskiej – w zgodzie z najnowszymi trendami rynku sztuki oraz nowoczesnymi technologiami. Jako jedna z pierwszych w Polsce podjęła się organizacji wystaw całkowicie wirtualnych – łączących profesjonalne zaplecze merytoryczne z powszechną dostępnością. Limited Edition to jedyna w Polsce galeria internetowa uczestnicząca w prestiżowym rankingu Kompas Młodej Sztuki.
***
Strona wydarzenia na Facebooku:
https://www.facebook.com/events/1410464265666166/
Strona artystki:
Organizator:
Galeria Sztuki Limited Edition (www.limitededition.pl, https://www.facebook.com/LimitedEditionPL/)
Patroni instytucjonalni:
Instytut Francuski w Polsce (http://www.institutfrancais.pl)
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (http://www.rzezba-oronsko.pl)
Patroni medialni:
Rynek i Sztuka (www.rynekisztuka.pl)
Format (http://www.format-net.pl/pl/)
Monogram Magazine (http://monogram-mag.com/)
Businesswoman&Life (https://businesswomanlife.pl/)
Czysta forma – wystawa rzeźby i szkiców Beaty Czapskiej połączona z otwarciem Atelier Limited Edition
Galeria Sztuki Limited Edition
Otwarcie wystawy: 20.06.2017
Wystawę można zwiedzać w internecie na stronie www.limitededition.pl
Wystawa potrwa do 15.10.2017