Wraz z początkiem nowego roku akademickiego powraca dyskusja dotycząca pustoszejących uczelni. Według danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego od ponad pięciu lat w Polsce stale zmniejsza się liczba nowych studentów – w minionym roku było ich ok. 1,67 mln. Prognozy mówią, że do 2025 roku liczba ta zmniejszy się jeszcze o około 400 tysięcy. Co ciekawe – jak wynika z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości „Przyszłe kadry polskiej gospodarki” – aż 40 procent studiujących w trybie dziennym podejmuje jednocześnie pracę zarobkową.
Mniejsza liczba studentów to pochodna między innymi niżu demograficznego oraz emigracji młodych Polaków. Spadek wskaźnika skolaryzacji wynika również z przekonania młodych, że dyplom wyższej uczelni nie gwarantuje już zatrudnienia. Zgodnie z danymi zawartymi w raporcie „Przyszłe kadry polskiej gospodarki” cały czas utrzymuje się wysoki odsetek pracujących studentów.
– Studenci dostrzegają, że wcześniejsze rozpoczęcie aktywności zawodowej zwiększa ich szanse na konkurencyjnym rynku pracy. Oczywiście pewną rolę odgrywa motywacja finansowa, ale młodzi mają świadomość, że sam dyplom już dawno niczego nie gwarantuje, zwłaszcza w branżach bazujących na innowacyjności – wyjaśnia Kamil Brożek, manager w portalu KodyRabatowe.pl. Platforma powstała w 2010 roku jako start-up, a jej założycielami byli polscy… studenci.
Większość, bo 52 procent studentów znajduje zatrudnienie w handlu i usługach. Wzrósł natomiast odsetek zatrudnionych w na stanowiskach technicznych i personelu średniego szczebla, który aktualnie wynosi 20 procent. Co ciekawe studenci, którzy dobierają dodatkową pracę pod kątem
wykształcenia reprezentują głównie takie kierunki jak informatyka (32 proc.), prawo (28 proc.), architektura i budownictwo (24 proc.) oraz matematyka i statystyka (21 proc.).
– W branżach gdzie liczą się specjalistyczne umiejętności studenci starają się możliwie szybko zdobyć doświadczenie. Po studiach może być już za późno, aby nadrobić zaległości. Zdarza się, że w studenci zakładają własne firmy, choć nadal jest to rzadkością – wyjaśnia Kamil Brożek z portalu KodyRabatowe.pl
W kontekście formy zatrudnienia na własną działalność decyduje się zaledwie około 1 proc. studentów. Nieco więcej bo 21 proc. jest zatrudnionych w oparciu umowy o pracę, 64 proc. – na podstawie umów cywilno-prawnych, pracę „na czarno” wykonuje niemal co czwarty student.