Działasz w branży e-commerce i zajmujesz się handlem towarami na terenie Rumunii? Powinieneś wiedzieć, kiedy należy zarejestrować swoją działalność gospodarczą w US i odprowadzić należny podatek VAT. W przeciwnym razie musisz liczyć się z tym, że fiskus będzie zobowiązany do przeprowadzenia kontroli skarbowej i ewentualnego naliczenia kar za niedopełnienie obowiązku podatkowego jako przedsiębiorca.
VAT w Rumunii – kiedy trzeba się zarejestrować?
Każdy przedsiębiorca, który zajmuje się handlem i wysyłką towarów na terenie Rumunii, jest zobowiązany do rejestracji działalności do VAT. Dotyczy to w szczególności firm, które sprowadzają towaru do UE jako importowane przez ten kraj. Poniżej znajdziesz kilka czynników, które generują konieczność rejestracji VAT w Rumunii:
- wewnątrzwspólnotowa sprzedaż lub zakup towarów z innego kraju UE,
- zakup i sprzedaż towarów na terenie Rumunii,
- magazynowanie towarów w Rumunii jako zapasy konsygnacyjne dla lokalnych klientów,
- sprzedaż online towarów osobom zamieszkującym tereny Rumunii (o ile miesięczny obrót firmy przekracza 10 tys. euro.
Jeśli Twoja firma e-commerce realizuje, chociażby jedną z powyższych działalności, bezwzględnie konieczna jest rejestracja VAT w Rumunii. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jakie są stawki podatku VAT w Rumunii? Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: https://taxology.co/pl/blog/vat-rumunia.
Rejestracja VAT w Rumunii – jak to zrobić? Krok po kroku
Proces rejestracji podatku VAT w Rumunii wcale nie jest skomplikowany. Wystarczy, że dopełnisz formalności do 10 dni liczonych do końca miesiąca, w którym pojawił się obowiązek podatkowy. Jeśli Twoja firma ma siedzibę w UE, możesz zarejestrować VAT w rumuńskim urzędzie skarbowym lub zrobić to z pomocą biura podatkowego. Na etapie rejestracji potrzebujesz kilku dokumentów:
- zaświadczenie VAT na kopii notarialnej – to potwierdzenie, że firma jest zarejestrowana jako podatnik VAT w kraju znajdującym się poza UE,
- statut spółki handlowej,
- wyciąg z krajowego rejestru handlowego,
- dodatkowa dokumentacja, która potwierdza, że firma realizuje transakcje podlegające pod rumuńskie stawki VAT.
Jak widzisz, procedura rejestracji VAT w Rumunii jest dość prosta. Jeśli potrzebujesz dodatkowego wsparcia, możesz skorzystać ze wsparcia firmy zajmującej się doradztwem podatkowym. Wystarczy, że umówisz się na bezpłatną konsultację i wybierzesz zakres usług, które pomogą Ci w prowadzeniu rozliczeń VAT w Rumunii. Więcej na temat rejestracji VAT oraz zakresu wsparcia biura podatkowego znajdziesz na stronie: https://taxology.co/pl/rejestracja-vat/.
Deklaracje VAT w Rumunii – najważniejsze informacje
Jeśli handlujesz, przewozisz lub magazynujesz towary na terenie Rumunii, musisz liczyć się z koniecznością złożenia deklaracji VAT w rumuńskim urzędzie skarbowym. Zgodnie z aktualnymi przepisami przedsiębiorcy z obrotami mniejszymi niż 100 tys. euro mogą składać deklaracje VAT w odstępach kwartalnych. Rozliczenia skarbowe w tym przypadku musisz złożyć do 25. dnia miesiąca następującego po okresie rozliczeniowym.